-
1دورية أكاديمية
المؤلفون: The CMS collaboration, S. Chatrchyan, V. Khachatryan, A. M. Sirunyan, A. Tumasyan, W. Adam, T. Bergauer, M. Dragicevic, J. Erö, C. Fabjan, M. Friedl, R. Frühwirth, V. M. Ghete, N. Hörmann, J. Hrubec, M. Jeitler, W. Kiesenhofer, V. Knünz, M. Krammer, I. Krätschmer, D. Liko, I. Mikulec, D. Rabady, B. Rahbaran, C. Rohringer, H. Rohringer, R. Schöfbeck, J. Strauss, A. Taurok, W. Treberer-Treberspurg, W. Waltenberger, C.-E. Wulz, V. Mossolov, N. Shumeiko, J. Suarez Gonzalez, S. Alderweireldt, M. Bansal, S. Bansal, T. Cornelis, E. A. De Wolf, X. Janssen, A. Knutsson, S. Luyckx, L. Mucibello, S. Ochesanu, B. Roland, R. Rougny, H. Van Haevermaet, P. Van Mechelen, N. Van Remortel, A. Van Spilbeeck, F. Blekman, S. Blyweert, J. D’Hondt, A. Kalogeropoulos, J. Keaveney, M. Maes, A. Olbrechts, S. Tavernier, W. Van Doninck, P. Van Mulders, G. P. Van Onsem, I. Villella, B. Clerbaux, G. De Lentdecker, L. Favart, A. P. R. Gay, T. Hreus, A. Léonard, P. E. Marage, A. Mohammadi, L. Perniè, T. Reis, T. Seva, L. Thomas, C. Vander Velde, P. Vanlaer, J. Wang, V. Adler, K. Beernaert, L. Benucci, A. Cimmino, S. Costantini, S. Dildick, G. Garcia, B. Klein, J. Lellouch, A. Marinov, J. Mccartin, A. A. Ocampo Rios, D. Ryckbosch, M. Sigamani, N. Strobbe, F. Thyssen, M. Tytgat, S. Walsh, E. Yazgan, N. Zaganidis, S. Basegmez, C. Beluffi, G. Bruno, R. Castello, A. Caudron, L. Ceard, C. Delaere, T. du Pree, D. Favart, L. Forthomme, A. Giammanco, J. Hollar, P. Jez, V. Lemaitre, J. Liao, O. Militaru, C. Nuttens, D. Pagano, A. Pin, K. Piotrzkowski, A. Popov, M. Selvaggi, J. M. Vizan Garcia, N. Beliy, T. Caebergs, E. Daubie, G. H. Hammad, G. A. Alves, M. Correa Martins Junior, T. Martins, M. E. Pol, M. H. G. Souza, W. L. Aldá Júnior, W. Carvalho, J. Chinellato, A. Custódio, E. M. Da Costa, D. De Jesus Damiao, C. De Oliveira Martins, S. Fonseca De Souza, H. Malbouisson, M. Malek, D. Matos Figueiredo, L. Mundim, H. Nogima, W. L. Prado Da Silva, A. Santoro, A. Sznajder, E. J. Tonelli Manganote, A. Vilela Pereira, C. A. Bernardes, F. A. Dias, T. R. Fernandez Perez Tomei, E. M. Gregores, C. Lagana, F. Marinho, P. G. Mercadante, S. F. Novaes, Sandra S. Padula, V. Genchev, P. Iaydjiev, S. Piperov, M. Rodozov, G. Sultanov, M. Vutova, A. Dimitrov, R. Hadjiiska, V. Kozhuharov, L. Litov, B. Pavlov, P. Petkov, J. G. Bian, G. M. Chen, H. S. Chen, C. H. Jiang, D. Liang, S. Liang, X. Meng, J. Tao, X. Wang, Z. Wang, H. Xiao, M. Xu, C. Asawatangtrakuldee, Y. Ban, Y. Guo, W. Li, S. Liu, Y. Mao, S. J. Qian, H. Teng, D. Wang, L. Zhang, W. Zou, C. Avila, C. A. Carrillo Montoya, J. P. Gomez, B. Gomez Moreno, J. C. Sanabria, N. Godinovic, D. Lelas, R. Plestina, D. Polic, I. Puljak, Z. Antunovic, M. Kovac, V. Brigljevic, S. Duric, K. Kadija, J. Luetic, D. Mekterovic, S. Morovic, L. Tikvica, A. Attikis, G. Mavromanolakis, J. Mousa, C. Nicolaou, F. Ptochos, P. A. Razis, M. Finger, Y. Assran, A. Ellithi Kamel, M. A. Mahmoud, A. Mahrous, A. Radi, M. Kadastik, M. Müntel, M. Murumaa, M. Raidal, L. Rebane, A. Tiko, P. Eerola, G. Fedi, M. Voutilainen, J. Härkönen, V. Karimäki, R. Kinnunen, M. J. Kortelainen, T. Lampén, K. Lassila-Perini, S. Lehti, T. Lindén, P. Luukka, T. Mäenpää, T. Peltola, E. Tuominen, J. Tuominiemi, E. Tuovinen, L. Wendland, A. Korpela, T. Tuuva, M. Besancon, S. Choudhury, F. Couderc, M. Dejardin, D. Denegri, B. Fabbro, J. L. Faure, F. Ferri, S. Ganjour, A. Givernaud, P. Gras, G. Hamel de Monchenault, P. Jarry, E. Locci, J. Malcles, L. Millischer, A. Nayak, J. Rander, A. Rosowsky, M. Titov, S. Baffioni, F. Beaudette, L. Benhabib, L. Bianchini, M. Bluj, P. Busson, C. Charlot, N. Daci, T. Dahms, M. Dalchenko, L. Dobrzynski, A. Florent, R. Granier de Cassagnac, M. Haguenauer, P. Miné, C. Mironov, I. N. Naranjo, M. Nguyen, C. Ochando, P. Paganini, D. Sabes, R. Salerno, Y. Sirois, C. Veelken, A. Zabi, J.-L. Agram, J. Andrea, D. Bloch, D. Bodin, J.-M. Brom, E. C. Chabert, C. Collard, E. Conte, F. Drouhin, J.-C. Fontaine, D. Gelé, U. Goerlach, C. Goetzmann, P. Juillot, A.-C. Le Bihan, P. Van Hove, S. Gadrat, S. Beauceron, N. Beaupere, G. Boudoul, S. Brochet, J. Chasserat, R. Chierici, D. Contardo, P. Depasse, H. El Mamouni, J. Fay, S. Gascon, M. Gouzevitch, B. Ille, T. Kurca, M. Lethuillier, L. Mirabito, S. Perries, L. Sgandurra, V. Sordini, Y. Tschudi, M. Vander Donckt, P. Verdier, S. Viret, Z. Tsamalaidze, C. Autermann, S. Beranek, B. Calpas, M. Edelhoff, L. Feld, N. Heracleous, O. Hindrichs, K. Klein, A. Ostapchuk, A. Perieanu, F. Raupach, J. Sammet, S. Schael, D. Sprenger, H. Weber, B. Wittmer, V. Zhukov, M. Ata, J. Caudron, E. Dietz-Laursonn, D. Duchardt, M. Erdmann, R. Fischer, A. Güth, T. Hebbeker, C. Heidemann, K. Hoepfner, D. Klingebiel, P. Kreuzer, M. Merschmeyer, A. Meyer, M. Olschewski, K. Padeken, P. Papacz, H. Pieta, H. Reithler, S. A. Schmitz, L. Sonnenschein, J. Steggemann, D. Teyssier, S. Thüer, M. Weber, V. Cherepanov, Y. Erdogan, G. Flügge, H. Geenen, M. Geisler, W. Haj Ahmad, F. Hoehle, B. Kargoll, T. Kress, Y. Kuessel, J. Lingemann, A. Nowack, I. M. Nugent, L. Perchalla, O. Pooth, A. Stahl, M. Aldaya Martin, I. Asin, N. Bartosik, J. Behr, W. Behrenhoff, U. Behrens, M. Bergholz, A. Bethani, K. Borras, A. Burgmeier, A. Cakir, L. Calligaris, A. Campbell, F. Costanza, C. Diez Pardos, S. Dooling, T. Dorland, G. Eckerlin, D. Eckstein, G. Flucke, A. Geiser, I. Glushkov, P. Gunnellini, S. Habib, J. Hauk, G. Hellwig, H. Jung, M. Kasemann, P. Katsas, C. Kleinwort, H. Kluge, M. Krämer, D. Krücker, E. Kuznetsova, W. Lange, J. Leonard, K. Lipka, W. Lohmann, B. Lutz, R. Mankel, I. Marfin, I.-A. Melzer-Pellmann, A. B. Meyer, J. Mnich, A. Mussgiller, S. Naumann-Emme, O. Novgorodova, F. Nowak, J. Olzem, H. Perrey, A. Petrukhin, D. Pitzl, R. Placakyte, A. Raspereza, P. M. Ribeiro Cipriano, C. Riedl, E. Ron, M. Ö. Sahin, J. Salfeld-Nebgen, R. Schmidt, T. Schoerner-Sadenius, N. Sen, M. Stein, R. Walsh, C. Wissing, V. Blobel, H. Enderle, J. Erfle, U. Gebbert, M. Görner, M. Gosselink, J. Haller, K. Heine, R. S. Höing, G. Kaussen, H. Kirschenmann, R. Klanner, R. Kogler, J. Lange, I. Marchesini, T. Peiffer, N. Pietsch, D. Rathjens, C. Sander, H. Schettler, P. Schleper, E. Schlieckau, A. Schmidt, M. Schröder, T. Schum, M. Seidel, J. Sibille, V. Sola, H. Stadie, G. Steinbrück, J. Thomsen, D. Troendle, L. Vanelderen, C. Barth, C. Baus, J. Berger, C. Böser, T. Chwalek, W. De Boer, A. Descroix, A. Dierlamm, M. Feindt, M. Guthoff, C. Hackstein, F. Hartmann, T. Hauth, M. Heinrich, H. Held, K. H. Hoffmann, U. Husemann, I. Katkov, J. R. Komaragiri, A. Kornmayer, P. Lobelle Pardo, D. Martschei, S. Mueller, Th. Müller, M. Niegel, A. Nürnberg, O. Oberst, J. Ott, G. Quast, K. Rabbertz, F. Ratnikov, S. Röcker, F.-P. Schilling, G. Schott, H. J. Simonis, F. M. Stober, R. Ulrich, J. Wagner-Kuhr, S. Wayand, T. Weiler, M. Zeise, G. Anagnostou, G. Daskalakis, T. Geralis, S. Kesisoglou, A. Kyriakis, D. Loukas, A. Markou, C. Markou, E. Ntomari, L. Gouskos, T. J. Mertzimekis, A. Panagiotou, N. Saoulidou, E. Stiliaris, X. Aslanoglou, I. Evangelou, G. Flouris, C. Foudas, P. Kokkas, N. Manthos, I. Papadopoulos, E. Paradas, G. Bencze, C. Hajdu, P. Hidas, D. Horvath, B. Radics, F. Sikler, V. Veszpremi, G. Vesztergombi, A. J. Zsigmond, N. Beni, S. Czellar, J. Molnar, J. Palinkas, Z. Szillasi, J. Karancsi, P. Raics, Z. L. Trocsanyi, B. Ujvari, S. B. Beri, V. Bhatnagar, N. Dhingra, R. Gupta, M. Kaur, M. Z. Mehta, M. Mittal, N. Nishu, L. K. Saini, A. Sharma, J. B. Singh, Ashok Kumar, Arun Kumar, S. Ahuja, A. Bhardwaj, B. C. Choudhary, S. Malhotra, M. Naimuddin, K. Ranjan, P. Saxena, V. Sharma, R. K. Shivpuri, S. Banerjee, S. Bhattacharya, K. Chatterjee, S. Dutta, B. Gomber, Sa. Jain, Sh. Jain, R. Khurana, A. Modak, S. Mukherjee, D. Roy, S. Sarkar, M. Sharan, A. Abdulsalam, D. Dutta, S. Kailas, V. Kumar, A. K. Mohanty, L. M. Pant, P. Shukla, A. Topkar, T. Aziz, R. M. Chatterjee, S. Ganguly, S. Ghosh, M. Guchait, A. Gurtu, G. Kole, S. Kumar, M. Maity, G. Majumder, K. Mazumdar, G. B. Mohanty, B. Parida, K. Sudhakar, N. Wickramage, S. Dugad, H. Arfaei, H. Bakhshiansohi, S. M. Etesami, A. Fahim, H. Hesari, A. Jafari, M. Khakzad, M. Mohammadi Najafabadi, S. Paktinat Mehdiabadi, B. Safarzadeh, M. Zeinali, M. Grunewald, M. Abbrescia, L. Barbone, C. Calabria, S. S. Chhibra, A. Colaleo, D. Creanza, N. De Filippis, M. De Palma, L. Fiore, G. Iaselli, G. Maggi, M. Maggi, B. Marangelli, S. My, S. Nuzzo, N. Pacifico, A. Pompili, G. Pugliese, G. Selvaggi, L. Silvestris, G. Singh, R. Venditti, P. Verwilligen, G. Zito, G. Abbiendi, A. C. Benvenuti, D. Bonacorsi, S. Braibant-Giacomelli, L. Brigliadori, R. Campanini, P. Capiluppi, A. Castro, F. R. Cavallo, M. Cuffiani, G. M. Dallavalle, F. Fabbri, A. Fanfani, D. Fasanella, P. Giacomelli, C. Grandi, L. Guiducci, S. Marcellini, G. Masetti, M. Meneghelli, A. Montanari, F. L. Navarria, F. Odorici, A. Perrotta, F. Primavera, A. M. Rossi, T. Rovelli, G. P. Siroli, N. Tosi, R. Travaglini, S. Albergo, M. Chiorboli, S. Costa, F. Giordano, R. Potenza, A. Tricomi, C. Tuve, G. Barbagli, V. Ciulli, C. Civinini, R. D’Alessandro, E. Focardi, S. Frosali, E. Gallo, S. Gonzi, V. Gori, P. Lenzi, M. Meschini, S. Paoletti, G. Sguazzoni, A. Tropiano, L. Benussi, S. Bianco, D. Piccolo, P. Fabbricatore, R. Musenich, S. Tosi, A. Benaglia, F. De Guio, L. Di Matteo, S. Fiorendi, S. Gennai, A. Ghezzi, P. Govoni, M. T. Lucchini, S. Malvezzi, R. A. Manzoni, A. Martelli, D. Menasce, L. Moroni, M. Paganoni, D. Pedrini, S. Ragazzi, N. Redaelli, T. Tabarelli de Fatis, S. Buontempo, N. Cavallo, A. De Cosa, F. Fabozzi, A. O. M. Iorio, L. Lista, S. Meola, M. Merola, P. Paolucci, P. Azzi, N. Bacchetta, D. Bisello, A. Branca, R. Carlin, P. Checchia, T. Dorigo, U. Dosselli, M. Galanti, F. Gasparini, U. Gasparini, P. Giubilato, A. Gozzelino, M. Gulmini, K. Kanishchev, S. Lacaprara, I. Lazzizzera, M. Margoni, G. Maron, A. T. Meneguzzo, J. Pazzini, N. Pozzobon, P. Ronchese, F. Simonetto, E. Torassa, M. Tosi, S. Vanini, P. Zotto, A. Zucchetta, G. Zumerle, M. Gabusi, S. P. Ratti, C. Riccardi, P. Vitulo, M. Biasini, G. M. Bilei, L. Fanò, P. Lariccia, G. Mantovani, M. Menichelli, A. Nappi, F. Romeo, A. Saha, A. Santocchia, A. Spiezia, K. Androsov, P. Azzurri, G. Bagliesi, T. Boccali, G. Broccolo, R. Castaldi, R. T. D’Agnolo, R. Dell’Orso, F. Fiori, L. Foà, A. Giassi, A. Kraan, F. Ligabue, T. Lomtadze, L. Martini, A. Messineo, F. Palla, A. Rizzi, A. T. Serban, P. Spagnolo, P. Squillacioti, R. Tenchini, G. Tonelli, A. Venturi, P. G. Verdini, C. Vernieri, L. Barone, F. Cavallari, D. Del Re, M. Diemoz, M. Grassi, E. Longo, F. Margaroli, P. Meridiani, F. Micheli, S. Nourbakhsh, G. Organtini, R. Paramatti, S. Rahatlou, L. Soffi, N. Amapane, R. Arcidiacono, S. Argiro, M. Arneodo, C. Biino, N. Cartiglia, S. Casasso, M. Costa, N. Demaria, C. Mariotti, S. Maselli, E. Migliore, V. Monaco, M. Musich, M. M. Obertino, G. Ortona, N. Pastrone, M. Pelliccioni, A. Potenza, A. Romero, M. Ruspa, R. Sacchi, A. Solano, A. Staiano, U. Tamponi, S. Belforte, V. Candelise, M. Casarsa, F. Cossutti, G. Della Ricca, B. Gobbo, C. La Licata, M. Marone, D. Montanino, A. Penzo, A. Schizzi, A. Zanetti, T. Y. Kim, S. K. Nam, S. Chang, D. H. Kim, G. N. Kim, J. E. Kim, D. J. Kong, Y. D. Oh, H. Park, D. C. Son, J. Y. Kim, Zero J. Kim, S. Song, S. Choi, D. Gyun, B. Hong, M. Jo, H. Kim, T. J. Kim, K. S. Lee, S. K. Park, Y. Roh, M. Choi, J. H. Kim, C. Park, I. C. Park, S. Park, G. Ryu, Y. Choi, Y. K. Choi, J. Goh, M. S. Kim, E. Kwon, B. Lee, J. Lee, S. Lee, H. Seo, I. Yu, I. Grigelionis, A. Juodagalvis, H. Castilla-Valdez, E. De La Cruz-Burelo, I. Heredia-de La Cruz, R. Lopez-Fernandez, J. Martínez-Ortega, A. Sanchez-Hernandez, L. M. Villasenor-Cendejas, S. Carrillo Moreno, F. Vazquez Valencia, H. A. Salazar Ibarguen, E. Casimiro Linares, A. Morelos Pineda, M. A. Reyes-Santos, D. Krofcheck, A. J. Bell, P. H. Butler, R. Doesburg, S. Reucroft, H. Silverwood, M. Ahmad, M. I. Asghar, J. Butt, H. R. Hoorani, S. Khalid, W. A. Khan, T. Khurshid, S. Qazi, M. A. Shah, M. Shoaib, H. Bialkowska, B. Boimska, T. Frueboes, M. Górski, M. Kazana, K. Nawrocki, K. Romanowska-Rybinska, M. Szleper, G. Wrochna, P. Zalewski, G. Brona, K. Bunkowski, M. Cwiok, W. Dominik, K. Doroba, A. Kalinowski, M. Konecki, J. Krolikowski, M. Misiura, W. Wolszczak, N. Almeida, P. Bargassa, A. David, P. Faccioli, P. G. Ferreira Parracho, M. Gallinaro, J. Rodrigues Antunes, J. Seixas, J. Varela, P. Vischia, P. Bunin, M. Gavrilenko, I. Golutvin, I. Gorbunov, A. Kamenev, V. Karjavin, V. Konoplyanikov, G. Kozlov, A. Lanev, A. Malakhov, V. Matveev, P. Moisenz, V. Palichik, V. Perelygin, S. Shmatov, N. Skatchkov, V. Smirnov, A. Zarubin, S. Evstyukhin, V. Golovtsov, Y. Ivanov, V. Kim, P. Levchenko, V. Murzin, V. Oreshkin, I. Smirnov, V. Sulimov, L. Uvarov, S. Vavilov, A. Vorobyev, An. Vorobyev, Yu. Andreev, A. Dermenev, S. Gninenko, N. Golubev, M. Kirsanov, N. Krasnikov, A. Pashenkov, D. Tlisov, A. Toropin, V. Epshteyn, M. Erofeeva, V. Gavrilov, N. Lychkovskaya, V. Popov, G. Safronov, S. Semenov, A. Spiridonov, V. Stolin, E. Vlasov, A. Zhokin, V. Andreev, M. Azarkin, I. Dremin, M. Kirakosyan, A. Leonidov, G. Mesyats, S. V. Rusakov, A. Vinogradov, A. Belyaev, E. Boos, V. Bunichev, M. Dubinin, L. Dudko, A. Ershov, A. Gribushin, V. Klyukhin, O. Kodolova, I. Lokhtin, A. Markina, S. Obraztsov, V. Savrin, A. Snigirev, I. Azhgirey, I. Bayshev, S. Bitioukov, V. Kachanov, A. Kalinin, D. Konstantinov, V. Krychkine, V. Petrov, R. Ryutin, A. Sobol, L. Tourtchanovitch, S. Troshin, N. Tyurin, A. Uzunian, A. Volkov, P. Adzic, M. Ekmedzic, D. Krpic, J. Milosevic, M. Aguilar-Benitez, J. Alcaraz Maestre, C. Battilana, E. Calvo, M. Cerrada, M. Chamizo Llatas, N. Colino, B. De La Cruz, A. Delgado Peris, D. Domínguez Vázquez, C. Fernandez Bedoya, J. P. Fernández Ramos, A. Ferrando, J. Flix, M. C. Fouz, P. Garcia-Abia, O. Gonzalez Lopez, S. Goy Lopez, J. M. Hernandez, M. I. Josa, G. Merino, E. Navarro De Martino, J. Puerta Pelayo, A. Quintario Olmeda, I. Redondo, L. Romero, J. Santaolalla, M. S. Soares, C. Willmott, C. Albajar, J. F. de Trocóniz, H. Brun, J. Cuevas, J. Fernandez Menendez, S. Folgueras, I. Gonzalez Caballero, L. Lloret Iglesias, J. Piedra Gomez, J. A. Brochero Cifuentes, I. J. Cabrillo, A. Calderon, S. H. Chuang, J. Duarte Campderros, M. Fernandez, G. Gomez, J. Gonzalez Sanchez, A. Graziano, C. Jorda, A. Lopez Virto, J. Marco, R. Marco, C. Martinez Rivero, F. Matorras, F. J. Munoz Sanchez, T. Rodrigo, A. Y. Rodríguez-Marrero, A. Ruiz-Jimeno, L. Scodellaro, I. Vila, R. Vilar Cortabitarte, D. Abbaneo, E. Auffray, G. Auzinger, M. Bachtis, P. Baillon, A. H. Ball, D. Barney, J. Bendavid, J. F. Benitez, C. Bernet, G. Bianchi, P. Bloch, A. Bocci, A. Bonato, O. Bondu, C. Botta, H. Breuker, T. Camporesi, G. Cerminara, T. Christiansen, J. A. Coarasa Perez, S. Colafranceschi, D. d’Enterria, A. Dabrowski, A. De Roeck, S. De Visscher, S. Di Guida, M. Dobson, N. Dupont-Sagorin, A. Elliott-Peisert, J. Eugster, W. Funk, G. Georgiou, M. Giffels, D. Gigi, K. Gill, D. Giordano, M. Girone, M. Giunta, F. Glege, R. Gomez-Reino Garrido, S. Gowdy, R. Guida, J. Hammer, M. Hansen, P. Harris, C. Hartl, A. Hinzmann, V. Innocente, P. Janot, E. Karavakis, K. Kousouris, K. Krajczar, P. Lecoq, Y.-J. Lee, C. Lourenço, N. Magini, M. Malberti, L. Malgeri, M. Mannelli, L. Masetti, F. Meijers, S. Mersi, E. Meschi, R. Moser, M. Mulders, P. Musella, E. Nesvold, L. Orsini, E. Palencia Cortezon, E. Perez, L. Perrozzi, A. Petrilli, A. Pfeiffer, M. Pierini, M. Pimiä, D. Piparo, M. Plagge, G. Polese, L. Quertenmont, A. Racz, W. Reece, G. Rolandi, C. Rovelli, M. Rovere, H. Sakulin, F. Santanastasio, C. Schäfer, C. Schwick, I. Segoni, S. Sekmen, P. Siegrist, P. Silva, M. Simon, P. Sphicas, D. Spiga, M. Stoye, A. Tsirou, G. I. Veres, J. R. Vlimant, H. K. Wöhri, S. D. Worm, W. D. Zeuner, W. Bertl, K. Deiters, W. Erdmann, K. Gabathuler, R. Horisberger, Q. Ingram, H. C. Kaestli, S. König, D. Kotlinski, U. Langenegger, D. Renker, T. Rohe, F. Bachmair, L. Bäni, P. Bortignon, M. A. Buchmann, B. Casal, N. Chanon, A. Deisher, G. Dissertori, M. Dittmar, M. Donegà, M. Dünser, P. Eller, K. Freudenreich, C. Grab, D. Hits, P. Lecomte, W. Lustermann, A. C. Marini, P. Martinez Ruiz del Arbol, N. Mohr, F. Moortgat, C. Nägeli, P. Nef, F. Nessi-Tedaldi, F. Pandolfi, L. Pape, F. Pauss, M. Peruzzi, F. J. Ronga, M. Rossini, L. Sala, A. K. Sanchez, A. Starodumov, B. Stieger, M. Takahashi, L. Tauscher, A. Thea, K. Theofilatos, D. Treille, C. Urscheler, R. Wallny, H. A. Weber, C. Amsler, V. Chiochia, C. Favaro, M. Ivova Rikova, B. Kilminster, B. Millan Mejias, P. Otiougova, P. Robmann, H. Snoek, S. Taroni, S. Tupputi, M. Verzetti, M. Cardaci, K. H. Chen, C. Ferro, C. M. Kuo, S. W. Li, W. Lin, Y. J. Lu, R. Volpe, S. S. Yu, P. Bartalini, P. Chang, Y. H. Chang, Y. W. Chang, Y. Chao, K. F. Chen, C. Dietz, U. Grundler, W.-S. Hou, Y. Hsiung, K. Y. Kao, Y. J. Lei, R.-S. Lu, D. Majumder, E. Petrakou, X. Shi, J. G. Shiu, Y. M. Tzeng, M. Wang, B. Asavapibhop, N. Srimanobhas, A. Adiguzel, M. N. Bakirci, S. Cerci, C. Dozen, I. Dumanoglu, E. Eskut, S. Girgis, G. Gokbulut, E. Gurpinar, I. Hos, E. E. Kangal, A. Kayis Topaksu, G. Onengut, K. Ozdemir, S. Ozturk, A. Polatoz, K. Sogut, D. Sunar Cerci, B. Tali, H. Topakli, M. Vergili, I. V. Akin, T. Aliev, B. Bilin, S. Bilmis, M. Deniz, H. Gamsizkan, A. M. Guler, G. Karapinar, K. Ocalan, A. Ozpineci, M. Serin, R. Sever, U. E. Surat, M. Yalvac, M. Zeyrek, E. Gülmez, B. Isildak, M. Kaya, O. Kaya, S. Ozkorucuklu, N. Sonmez, H. Bahtiyar, E. Barlas, K. Cankocak, Y. O. Günaydin, F. I. Vardarli, M. Yücel, L. Levchuk, P. Sorokin, J. J. Brooke, E. Clement, D. Cussans, H. Flacher, R. Frazier, J. Goldstein, M. Grimes, G. P. Heath, H. F. Heath, L. Kreczko, S. Metson, D. M. Newbold, K. Nirunpong, A. Poll, S. Senkin, V. J. Smith, T. Williams, L. Basso, K. W. Bell, C. Brew, R. M. Brown, D. J. A. Cockerill, J. A. Coughlan, K. Harder, S. Harper, J. Jackson, E. Olaiya, D. Petyt, B. C. Radburn-Smith, C. H. Shepherd-Themistocleous, I. R. Tomalin, W. J. Womersley, R. Bainbridge, O. Buchmuller, D. Burton, D. Colling, N. Cripps, M. Cutajar, P. Dauncey, G. Davies, M. Della Negra, W. Ferguson, J. Fulcher, D. Futyan, A. Gilbert, A. Guneratne Bryer, G. Hall, Z. Hatherell, J. Hays, G. Iles, M. Jarvis, G. Karapostoli, M. Kenzie, R. Lane, R. Lucas, L. Lyons, A.-M. Magnan, J. Marrouche, B. Mathias, R. Nandi, J. Nash, A. Nikitenko, J. Pela, M. Pesaresi, K. Petridis, M. Pioppi, D. M. Raymond, S. Rogerson, A. Rose, C. Seez, P. Sharp, A. Sparrow, A. Tapper, M. Vazquez Acosta, T. Virdee, S. Wakefield, N. Wardle, T. Whyntie, M. Chadwick, J. E. Cole, P. R. Hobson, A. Khan, P. Kyberd, D. Leggat, D. Leslie, W. Martin, I. D. Reid, P. Symonds, L. Teodorescu, M. Turner, J. Dittmann, K. Hatakeyama, A. Kasmi, H. Liu, T. Scarborough, O. Charaf, S. I. Cooper, C. Henderson, P. Rumerio, A. Avetisyan, T. Bose, C. Fantasia, A. Heister, P. Lawson, D. Lazic, J. Rohlf, D. Sperka, J. St. John, L. Sulak, J. Alimena, G. Christopher, D. Cutts, Z. Demiragli, A. Ferapontov, A. Garabedian, U. Heintz, G. Kukartsev, E. Laird, G. Landsberg, M. Luk, M. Narain, M. Segala, T. Sinthuprasith, T. Speer, R. Breedon, G. Breto, M. Calderon De La Barca Sanchez, S. Chauhan, M. Chertok, J. Conway, R. Conway, P. T. Cox, R. Erbacher, M. Gardner, R. Houtz, W. Ko, A. Kopecky, R. Lander, O. Mall, T. Miceli, R. Nelson, D. Pellett, F. Ricci-Tam, B. Rutherford, M. Searle, J. Smith, M. Squires, M. Tripathi, S. Wilbur, R. Yohay, D. Cline, R. Cousins, S. Erhan, P. Everaerts, C. Farrell, M. Felcini, J. Hauser, M. Ignatenko, C. Jarvis, G. Rakness, P. Schlein, E. Takasugi, P. Traczyk, V. Valuev, J. Babb, R. Clare, M. E. Dinardo, J. Ellison, J. W. Gary, G. Hanson, O. R. Long, A. Luthra, H. Nguyen, S. Paramesvaran, J. Sturdy, S. Sumowidagdo, R. Wilken, S. Wimpenny, W. Andrews, J. G. Branson, G. B. Cerati, S. Cittolin, D. Evans, A. Holzner, R. Kelley, M. Lebourgeois, J. Letts, I. Macneill, B. Mangano, S. Padhi, C. Palmer, G. Petrucciani, M. Pieri, M. Sani, S. Simon, E. Sudano, M. Tadel, Y. Tu, A. Vartak, S. Wasserbaech, F. Würthwein, A. Yagil, J. Yoo, D. Barge, R. Bellan, C. Campagnari, M. D’Alfonso, T. Danielson, K. Flowers, P. Geffert, C. George, F. Golf, J. Incandela, C. Justus, P. Kalavase, D. Kovalskyi, V. Krutelyov, S. Lowette, R. Magaña Villalba, N. Mccoll, V. Pavlunin, J. Ribnik, J. Richman, R. Rossin, D. Stuart, W. To, C. West, A. Apresyan, A. Bornheim, J. Bunn, Y. Chen, E. Di Marco, J. Duarte, D. Kcira, Y. Ma, A. Mott, H. B. Newman, C. Rogan, M. Spiropulu, V. Timciuc, J. Veverka, R. Wilkinson, S. Xie, Y. Yang, R. Y. Zhu, V. Azzolini, A. Calamba, R. Carroll, T. Ferguson, Y. Iiyama, D. W. Jang, Y. F. Liu, M. Paulini, J. Russ, H. Vogel, I. Vorobiev, J. P. Cumalat, B. R. Drell, W. T. Ford, A. Gaz, E. Luiggi Lopez, U. Nauenberg, J. G. Smith, K. Stenson, K. A. Ulmer, S. R. Wagner, J. Alexander, A. Chatterjee, N. Eggert, L. K. Gibbons, W. Hopkins, A. Khukhunaishvili, B. Kreis, N. Mirman, G. Nicolas Kaufman, J. R. Patterson, A. Ryd, E. Salvati, W. Sun, W. D. Teo, J. Thom, J. Thompson, J. Tucker, Y. Weng, L. Winstrom, P. Wittich, D. Winn, S. Abdullin, M. Albrow, J. Anderson, G. Apollinari, L. A. T. Bauerdick, A. Beretvas, J. Berryhill, P. C. Bhat, K. Burkett, J. N. Butler, V. Chetluru, H. W. K. Cheung, F. Chlebana, S. Cihangir, V. D. Elvira, I. Fisk, J. Freeman, Y. Gao, E. Gottschalk, L. Gray, D. Green, O. Gutsche, D. Hare, R. M. Harris, J. Hirschauer, B. Hooberman, S. Jindariani, M. Johnson, U. Joshi, B. Klima, S. Kunori, S. Kwan, C. Leonidopoulos, J. Linacre, D. Lincoln, R. Lipton, J. Lykken, K. Maeshima, J. M. Marraffino, V. I. Martinez Outschoorn, S. Maruyama, D. Mason, P. McBride, K. Mishra, S. Mrenna, Y. Musienko, C. Newman-Holmes, V. O’Dell, O. Prokofyev, N. Ratnikova, E. Sexton-Kennedy, S. Sharma, W. J. Spalding, L. Spiegel, L. Taylor, S. Tkaczyk, N. V. Tran, L. Uplegger, E. W. Vaandering, R. Vidal, J. Whitmore, W. Wu, F. Yang, J. C. Yun, D. Acosta, P. Avery, D. Bourilkov, M. Chen, T. Cheng, S. Das, M. De Gruttola, G. P. Di Giovanni, D. Dobur, A. Drozdetskiy, R. D. Field, M. Fisher, Y. Fu, I. K. Furic, J. Hugon, B. Kim, J. Konigsberg, A. Korytov, A. Kropivnitskaya, T. Kypreos, J. F. Low, K. Matchev, P. Milenovic, G. Mitselmakher, L. Muniz, R. Remington, A. Rinkevicius, N. Skhirtladze, M. Snowball, J. Yelton, M. Zakaria, V. Gaultney, S. Hewamanage, L. M. Lebolo, S. Linn, P. Markowitz, G. Martinez, J. L. Rodriguez, T. Adams, A. Askew, J. Bochenek, J. Chen, B. Diamond, S. V. Gleyzer, J. Haas, S. Hagopian, V. Hagopian, K. F. Johnson, H. Prosper, V. Veeraraghavan, M. Weinberg, M. M. Baarmand, B. Dorney, M. Hohlmann, H. Kalakhety, F. Yumiceva, M. R. Adams, L. Apanasevich, V. E. Bazterra, R. R. Betts, I. Bucinskaite, J. Callner, R. Cavanaugh, O. Evdokimov, L. Gauthier, C. E. Gerber, D. J. Hofman, S. Khalatyan, P. Kurt, F. Lacroix, D. H. Moon, C. O’Brien, C. Silkworth, D. Strom, P. Turner, N. Varelas, U. Akgun, E. A. Albayrak, B. Bilki, W. Clarida, K. Dilsiz, F. Duru, S. Griffiths, J.-P. Merlo, H. Mermerkaya, A. Mestvirishvili, A. Moeller, J. Nachtman, C. R. Newsom, H. Ogul, Y. Onel, F. Ozok, S. Sen, P. Tan, E. Tiras, J. Wetzel, T. Yetkin, K. Yi, B. A. Barnett, B. Blumenfeld, S. Bolognesi, D. Fehling, G. Giurgiu, A. V. Gritsan, Z. J. Guo, G. Hu, P. Maksimovic, M. Swartz, A. Whitbeck, P. Baringer, A. Bean, G. Benelli, R. P. Kenny, M. Murray, D. Noonan, S. Sanders, R. Stringer, J. S. Wood, A. F. Barfuss, I. Chakaberia, A. Ivanov, S. Khalil, M. Makouski, Y. Maravin, S. Shrestha, I. Svintradze, J. Gronberg, D. Lange, F. Rebassoo, D. Wright, A. Baden, B. Calvert, S. C. Eno, J. A. Gomez, N. J. Hadley, R. G. Kellogg, T. Kolberg, Y. Lu, M. Marionneau, A. C. Mignerey, K. Pedro, A. Peterman, A. Skuja, J. Temple, M. B. Tonjes, S. C. Tonwar, A. Apyan, G. Bauer, W. Busza, E. Butz, I. A. Cali, M. Chan, V. Dutta, G. Gomez Ceballos, M. Goncharov, Y. Kim, M. Klute, Y. S. Lai, A. Levin, P. D. Luckey, T. Ma, S. Nahn, C. Paus, D. Ralph, C. Roland, G. Roland, G. S. F. Stephans, F. Stöckli, K. Sumorok, K. Sung, D. Velicanu, R. Wolf, B. Wyslouch, M. Yang, Y. Yilmaz, A. S. Yoon, M. Zanetti, V. Zhukova, B. Dahmes, A. De Benedetti, G. Franzoni, A. Gude, J. Haupt, S. C. Kao, K. Klapoetke, Y. Kubota, J. Mans, N. Pastika, R. Rusack, M. Sasseville, A. Singovsky, N. Tambe, J. Turkewitz, L. M. Cremaldi, R. Kroeger, L. Perera, R. Rahmat, D. A. Sanders, D. Summers, E. Avdeeva, K. Bloom, S. Bose, D. R. Claes, A. Dominguez, M. Eads, R. Gonzalez Suarez, J. Keller, I. Kravchenko, J. Lazo-Flores, S. Malik, F. Meier, G. R. Snow, J. Dolen, A. Godshalk, I. Iashvili, S. Jain, A. Kharchilava, A. Kumar, S. Rappoccio, Z. Wan, G. Alverson, E. Barberis, D. Baumgartel, M. Chasco, J. Haley, A. Massironi, D. Nash, T. Orimoto, D. Trocino, D. Wood, J. Zhang, A. Anastassov, K. A. Hahn, A. Kubik, L. Lusito, N. Mucia, N. Odell, B. Pollack, A. Pozdnyakov, M. Schmitt, S. Stoynev, M. Velasco, S. Won, D. Berry, A. Brinkerhoff, K. M. Chan, M. Hildreth, C. Jessop, D. J. Karmgard, J. Kolb, K. Lannon, W. Luo, S. Lynch, N. Marinelli, D. M. Morse, T. Pearson, M. Planer, R. Ruchti, J. Slaunwhite, N. Valls, M. Wayne, M. Wolf, L. Antonelli, B. Bylsma, L. S. Durkin, C. Hill, R. Hughes, K. Kotov, T. Y. Ling, D. Puigh, M. Rodenburg, G. Smith, C. Vuosalo, G. Williams, B. L. Winer, H. Wolfe, E. Berry, P. Elmer, V. Halyo, P. Hebda, J. Hegeman, A. Hunt, P. Jindal, S. A. Koay, D. Lopes Pegna, P. Lujan, D. Marlow, T. Medvedeva, M. Mooney, J. Olsen, P. Piroué, X. Quan, A. Raval, H. Saka, D. Stickland, C. Tully, J. S. Werner, S. C. Zenz, A. Zuranski, E. Brownson, A. Lopez, H. Mendez, J. E. Ramirez Vargas, E. Alagoz, D. Benedetti, G. Bolla, D. Bortoletto, M. De Mattia, A. Everett, Z. Hu, M. Jones, K. Jung, O. Koybasi, M. Kress, N. Leonardo, V. Maroussov, P. Merkel, D. H. Miller, N. Neumeister, I. Shipsey, D. Silvers, A. Svyatkovskiy, M. Vidal Marono, F. Wang, L. Xu, H. D. Yoo, J. Zablocki, Y. Zheng, S. Guragain, N. Parashar, A. Adair, B. Akgun, K. M. Ecklund, F. J. M. Geurts, B. P. Padley, R. Redjimi, J. Roberts, J. Zabel, B. Betchart, A. Bodek, R. Covarelli, P. de Barbaro, R. Demina, Y. Eshaq, T. Ferbel, A. Garcia-Bellido, P. Goldenzweig, J. Han, A. Harel, D. C. Miner, G. Petrillo, D. Vishnevskiy, M. Zielinski, A. Bhatti, R. Ciesielski, L. Demortier, K. Goulianos, G. Lungu, C. Mesropian, S. Arora, A. Barker, J. P. Chou, C. Contreras-Campana, E. Contreras-Campana, D. Duggan, D. Ferencek, Y. Gershtein, R. Gray, E. Halkiadakis, D. Hidas, A. Lath, S. Panwalkar, M. Park, R. Patel, V. Rekovic, J. Robles, K. Rose, S. Salur, S. Schnetzer, C. Seitz, S. Somalwar, R. Stone, S. Thomas, M. Walker, G. Cerizza, M. Hollingsworth, S. Spanier, Z. C. Yang, A. York, R. Eusebi, W. Flanagan, J. Gilmore, T. Kamon, V. Khotilovich, R. Montalvo, I. Osipenkov, Y. Pakhotin, A. Perloff, J. Roe, A. Safonov, T. Sakuma, I. Suarez, A. Tatarinov, D. Toback, N. Akchurin, J. Damgov, C. Dragoiu, P. R. Dudero, C. Jeong, K. Kovitanggoon, S. W. Lee, T. Libeiro, I. Volobouev, E. Appelt, A. G. Delannoy, S. Greene, A. Gurrola, W. Johns, C. Maguire, A. Melo, M. Sharma, P. Sheldon, B. Snook, S. Tuo, J. Velkovska, M. W. Arenton, S. Boutle, B. Cox, B. Francis, J. Goodell, R. Hirosky, A. Ledovskoy, C. Lin, C. Neu, J. Wood, S. Gollapinni, R. Harr, P. E. Karchin, C. Kottachchi Kankanamge Don, P. Lamichhane, A. Sakharov, M. Anderson, D. A. Belknap, L. Borrello, D. Carlsmith, M. Cepeda, S. Dasu, E. Friis, K. S. Grogg, M. Grothe, R. Hall-Wilton, M. Herndon, A. Hervé, K. Kaadze, P. Klabbers, J. Klukas, A. Lanaro, C. Lazaridis, R. Loveless, A. Mohapatra, M. U. Mozer, I. Ojalvo, G. A. Pierro, I. Ross, A. Savin, W. H. Smith, J. Swanson
المصدر: Journal of High Energy Physics, Vol 2022, Iss 11, Pp 1-26 (2022)
مصطلحات موضوعية: Nuclear and particle physics. Atomic energy. Radioactivity, QC770-798
وصف الملف: electronic resource
Relation: https://doaj.org/toc/1029-8479
-
2دورية أكاديمية
المؤلفون: The CMS Collaboration, S. Chatrchyan, V. Khachatryan, A. M. Sirunyan, A. Tumasyan, W. Adam, T. Bergauer, M. Dragicevic, J. Erö, C. Fabjan, M. Friedl, R. Frühwirth, V. M. Ghete, J. Hammer, N. Hörmann, J. Hrubec, M. Jeitler, W. Kiesenhofer, V. Knünz, M. Krammer, D. Liko, I. Mikulec, M. Pernicka, B. Rahbaran, C. Rohringer, H. Rohringer, R. Schöfbeck, J. Strauss, A. Taurok, P. Wagner, W. Waltenberger, G. Walzel, E. Widl, C.-E. Wulz, V. Mossolov, N. Shumeiko, J. Suarez Gonzalez, S. Bansal, T. Cornelis, E. A. De Wolf, X. Janssen, S. Luyckx, T. Maes, L. Mucibello, S. Ochesanu, B. Roland, R. Rougny, M. Selvaggi, Z. Staykova, H. Van Haevermaet, P. Van Mechelen, N. Van Remortel, A. Van Spilbeeck, F. Blekman, S. Blyweert, J. D’Hondt, R. Gonzalez Suarez, A. Kalogeropoulos, M. Maes, A. Olbrechts, W. Van Doninck, P. Van Mulders, G. P. Van Onsem, I. Villella, O. Charaf, B. Clerbaux, G. De Lentdecker, V. Dero, A. P. R. Gay, T. Hreus, A. Léonard, P. E. Marage, T. Reis, L. Thomas, C. Vander Velde, P. Vanlaer, J. Wang, V. Adler, K. Beernaert, A. Cimmino, S. Costantini, G. Garcia, M. Grunewald, B. Klein, J. Lellouch, A. Marinov, J. Mccartin, A. A. Ocampo Rios, D. Ryckbosch, N. Strobbe, F. Thyssen, M. Tytgat, L. Vanelderen, P. Verwilligen, S. Walsh, E. Yazgan, N. Zaganidis, S. Basegmez, G. Bruno, R. Castello, A. Caudron, L. Ceard, C. Delaere, T. du Pree, D. Favart, L. Forthomme, A. Giammanco, J. Hollar, V. Lemaitre, J. Liao, O. Militaru, C. Nuttens, D. Pagano, L. Perrini, A. Pin, K. Piotrzkowski, N. Schul, J. M. Vizan Garcia, N. Beliy, T. Caebergs, E. Daubie, G. H. Hammad, G. A. Alves, M. Correa Martins Junior, D. De Jesus Damiao, T. Martins, M. E. Pol, M. H. G. Souza, W. L. Aldá Júnior, W. Carvalho, A. Custódio, E. M. Da Costa, C. De Oliveira Martins, S. Fonseca De Souza, D. Matos Figueiredo, L. Mundim, H. Nogima, V. Oguri, W. L. Prado Da Silva, A. Santoro, L. Soares Jorge, A. Sznajder, C. A. Bernardes, F. A. Dias, T. R. Fernandez Perez Tomei, E. M. Gregores, C. Lagana, F. Marinho, P. G. Mercadante, S. F. Novaes, Sandra S. Padula, V. Genchev, P. Iaydjiev, S. Piperov, M. Rodozov, S. Stoykova, G. Sultanov, V. Tcholakov, R. Trayanov, M. Vutova, A. Dimitrov, R. Hadjiiska, V. Kozhuharov, L. Litov, B. Pavlov, P. Petkov, J. G. Bian, G. M. Chen, H. S. Chen, C. H. Jiang, D. Liang, S. Liang, X. Meng, J. Tao, X. Wang, Z. Wang, H. Xiao, M. Xu, J. Zang, Z. Zhang, C. Asawatangtrakuldee, Y. Ban, S. Guo, Y. Guo, W. Li, S. Liu, Y. Mao, S. J. Qian, H. Teng, S. Wang, B. Zhu, W. Zou, C. Avila, J. P. Gomez, B. Gomez Moreno, A. F. Osorio Oliveros, J. C. Sanabria, N. Godinovic, D. Lelas, R. Plestina, D. Polic, I. Puljak, Z. Antunovic, M. Kovac, V. Brigljevic, S. Duric, K. Kadija, J. Luetic, S. Morovic, A. Attikis, M. Galanti, G. Mavromanolakis, J. Mousa, C. Nicolaou, F. Ptochos, P. A. Razis, M. Finger, Y. Assran, S. Elgammal, A. Ellithi Kamel, S. Khalil, M. A. Mahmoud, A. Radi, M. Kadastik, M. Müntel, M. Raidal, L. Rebane, A. Tiko, V. Azzolini, P. Eerola, G. Fedi, M. Voutilainen, J. Härkönen, A. Heikkinen, V. Karimäki, R. Kinnunen, M. J. Kortelainen, T. Lampén, K. Lassila-Perini, S. Lehti, T. Lindén, P. Luukka, T. Mäenpää, T. Peltola, E. Tuominen, J. Tuominiemi, E. Tuovinen, D. Ungaro, L. Wendland, K. Banzuzi, A. Karjalainen, A. Korpela, T. Tuuva, M. Besancon, S. Choudhury, M. Dejardin, D. Denegri, B. Fabbro, J. L. Faure, F. Ferri, S. Ganjour, A. Givernaud, P. Gras, G. Hamel de Monchenault, P. Jarry, E. Locci, J. Malcles, L. Millischer, A. Nayak, J. Rander, A. Rosowsky, I. Shreyber, M. Titov, S. Baffioni, F. Beaudette, L. Benhabib, L. Bianchini, M. Bluj, C. Broutin, P. Busson, C. Charlot, N. Daci, T. Dahms, L. Dobrzynski, R. Granier de Cassagnac, M. Haguenauer, P. Miné, C. Mironov, M. Nguyen, C. Ochando, P. Paganini, D. Sabes, R. Salerno, Y. Sirois, C. Veelken, A. Zabi, J.-L. Agram, J. Andrea, D. Bloch, D. Bodin, J.-M. Brom, M. Cardaci, E. C. Chabert, C. Collard, E. Conte, F. Drouhin, C. Ferro, J.-C. Fontaine, D. Gelé, U. Goerlach, P. Juillot, A.-C. Le Bihan, P. Van Hove, F. Fassi, D. Mercier, S. Beauceron, N. Beaupere, O. Bondu, G. Boudoul, H. Brun, J. Chasserat, R. Chierici, D. Contardo, P. Depasse, H. El Mamouni, J. Fay, S. Gascon, M. Gouzevitch, B. Ille, T. Kurca, M. Lethuillier, L. Mirabito, S. Perries, V. Sordini, S. Tosi, Y. Tschudi, P. Verdier, S. Viret, Z. Tsamalaidze, G. Anagnostou, S. Beranek, M. Edelhoff, L. Feld, N. Heracleous, O. Hindrichs, R. Jussen, K. Klein, J. Merz, A. Ostapchuk, A. Perieanu, F. Raupach, J. Sammet, S. Schael, D. Sprenger, H. Weber, B. Wittmer, V. Zhukov, M. Ata, J. Caudron, E. Dietz-Laursonn, D. Duchardt, M. Erdmann, R. Fischer, A. Güth, T. Hebbeker, C. Heidemann, K. Hoepfner, D. Klingebiel, P. Kreuzer, J. Lingemann, C. Magass, M. Merschmeyer, A. Meyer, M. Olschewski, P. Papacz, H. Pieta, H. Reithler, S. A. Schmitz, L. Sonnenschein, J. Steggemann, D. Teyssier, M. Weber, M. Bontenackels, V. Cherepanov, G. Flügge, H. Geenen, M. Geisler, W. Haj Ahmad, F. Hoehle, B. Kargoll, T. Kress, Y. Kuessel, A. Nowack, L. Perchalla, O. Pooth, J. Rennefeld, P. Sauerland, A. Stahl, M. Aldaya Martin, J. Behr, W. Behrenhoff, U. Behrens, M. Bergholz, A. Bethani, K. Borras, A. Burgmeier, A. Cakir, L. Calligaris, A. Campbell, E. Castro, F. Costanza, D. Dammann, G. Eckerlin, D. Eckstein, G. Flucke, A. Geiser, I. Glushkov, P. Gunnellini, S. Habib, J. Hauk, G. Hellwig, H. Jung, M. Kasemann, P. Katsas, C. Kleinwort, H. Kluge, A. Knutsson, M. Krämer, D. Krücker, E. Kuznetsova, W. Lange, W. Lohmann, B. Lutz, R. Mankel, I. Marfin, M. Marienfeld, I.-A. Melzer-Pellmann, A. B. Meyer, J. Mnich, A. Mussgiller, S. Naumann-Emme, J. Olzem, H. Perrey, A. Petrukhin, D. Pitzl, A. Raspereza, P. M. Ribeiro Cipriano, C. Riedl, E. Ron, M. Rosin, J. Salfeld-Nebgen, R. Schmidt, T. Schoerner-Sadenius, N. Sen, A. Spiridonov, M. Stein, R. Walsh, C. Wissing, C. Autermann, V. Blobel, S. Bobrovskyi, J. Draeger, H. Enderle, J. Erfle, U. Gebbert, M. Görner, T. Hermanns, R. S. Höing, K. Kaschube, G. Kaussen, H. Kirschenmann, R. Klanner, J. Lange, B. Mura, F. Nowak, T. Peiffer, N. Pietsch, D. Rathjens, C. Sander, H. Schettler, P. Schleper, E. Schlieckau, A. Schmidt, M. Schröder, T. Schum, M. Seidel, H. Stadie, G. Steinbrück, J. Thomsen, C. Barth, J. Berger, C. Böser, T. Chwalek, W. De Boer, A. Descroix, A. Dierlamm, M. Feindt, M. Guthoff, C. Hackstein, F. Hartmann, T. Hauth, M. Heinrich, H. Held, K. H. Hoffmann, S. Honc, I. Katkov, J. R. Komaragiri, D. Martschei, S. Mueller, Th. Müller, M. Niegel, A. Nürnberg, O. Oberst, A. Oehler, J. Ott, G. Quast, K. Rabbertz, F. Ratnikov, N. Ratnikova, S. Röcker, A. Scheurer, F.-P. Schilling, G. Schott, H. J. Simonis, F. M. Stober, D. Troendle, R. Ulrich, J. Wagner-Kuhr, S. Wayand, T. Weiler, M. Zeise, G. Daskalakis, T. Geralis, S. Kesisoglou, A. Kyriakis, D. Loukas, I. Manolakos, A. Markou, C. Markou, C. Mavrommatis, E. Ntomari, L. Gouskos, T. J. Mertzimekis, A. Panagiotou, N. Saoulidou, I. Evangelou, C. Foudas, P. Kokkas, N. Manthos, I. Papadopoulos, V. Patras, G. Bencze, C. Hajdu, P. Hidas, D. Horvath, F. Sikler, V. Veszpremi, G. Vesztergombi, N. Beni, S. Czellar, J. Molnar, J. Palinkas, Z. Szillasi, J. Karancsi, P. Raics, Z. L. Trocsanyi, B. Ujvari, S. B. Beri, V. Bhatnagar, N. Dhingra, R. Gupta, M. Jindal, M. Kaur, M. Z. Mehta, N. Nishu, L. K. Saini, A. Sharma, J. Singh, Ashok Kumar, Arun Kumar, S. Ahuja, A. Bhardwaj, B. C. Choudhary, S. Malhotra, M. Naimuddin, K. Ranjan, V. Sharma, R. K. Shivpuri, S. Banerjee, S. Bhattacharya, S. Dutta, B. Gomber, Sa. Jain, Sh. Jain, R. Khurana, S. Sarkar, M. Sharan, A. Abdulsalam, R. K. Choudhury, D. Dutta, S. Kailas, V. Kumar, P. Mehta, A. K. Mohanty, L. M. Pant, P. Shukla, T. Aziz, S. Ganguly, M. Guchait, M. Maity, G. Majumder, K. Mazumdar, G. B. Mohanty, B. Parida, K. Sudhakar, N. Wickramage, S. Dugad, H. Arfaei, H. Bakhshiansohi, S. M. Etesami, A. Fahim, M. Hashemi, A. Jafari, M. Khakzad, A. Mohammadi, M. Mohammadi Najafabadi, S. Paktinat Mehdiabadi, B. Safarzadeh, M. Zeinali, M. Abbrescia, L. Barbone, C. Calabria, S. S. Chhibra, A. Colaleo, D. Creanza, N. De Filippis, M. De Palma, L. Fiore, G. Iaselli, L. Lusito, G. Maggi, M. Maggi, B. Marangelli, S. My, S. Nuzzo, N. Pacifico, A. Pompili, G. Pugliese, G. Selvaggi, L. Silvestris, G. Singh, R. Venditti, G. Zito, G. Abbiendi, A. C. Benvenuti, D. Bonacorsi, S. Braibant-Giacomelli, L. Brigliadori, P. Capiluppi, A. Castro, F. R. Cavallo, M. Cuffiani, G. M. Dallavalle, F. Fabbri, A. Fanfani, D. Fasanella, P. Giacomelli, C. Grandi, L. Guiducci, S. Marcellini, G. Masetti, M. Meneghelli, A. Montanari, F. L. Navarria, F. Odorici, A. Perrotta, F. Primavera, A. M. Rossi, T. Rovelli, G. Siroli, R. Travaglini, S. Albergo, G. Cappello, M. Chiorboli, S. Costa, R. Potenza, A. Tricomi, C. Tuve, G. Barbagli, V. Ciulli, C. Civinini, R. D’Alessandro, E. Focardi, S. Frosali, E. Gallo, S. Gonzi, M. Meschini, S. Paoletti, G. Sguazzoni, A. Tropiano, L. Benussi, S. Bianco, S. Colafranceschi, D. Piccolo, P. Fabbricatore, R. Musenich, A. Benaglia, F. De Guio, L. Di Matteo, S. Fiorendi, S. Gennai, A. Ghezzi, S. Malvezzi, R. A. Manzoni, A. Martelli, A. Massironi, D. Menasce, L. Moroni, M. Paganoni, D. Pedrini, S. Ragazzi, N. Redaelli, S. Sala, T. Tabarelli de Fatis, S. Buontempo, C. A. Carrillo Montoya, N. Cavallo, A. De Cosa, O. Dogangun, F. Fabozzi, A. O. M. Iorio, L. Lista, S. Meola, M. Merola, P. Paolucci, P. Azzi, N. Bacchetta, D. Bisello, A. Branca, R. Carlin, P. Checchia, T. Dorigo, U. Dosselli, F. Gasparini, U. Gasparini, A. Gozzelino, K. Kanishchev, S. Lacaprara, I. Lazzizzera, M. Margoni, A. T. Meneguzzo, J. Pazzini, N. Pozzobon, P. Ronchese, F. Simonetto, E. Torassa, M. Tosi, S. Vanini, P. Zotto, A. Zucchetta, G. Zumerle, M. Gabusi, S. P. Ratti, C. Riccardi, P. Torre, P. Vitulo, M. Biasini, G. M. Bilei, L. Fanò, P. Lariccia, A. Lucaroni, G. Mantovani, M. Menichelli, A. Nappi, F. Romeo, A. Saha, A. Santocchia, S. Taroni, P. Azzurri, G. Bagliesi, T. Boccali, G. Broccolo, R. Castaldi, R. T. D’Agnolo, R. Dell’Orso, F. Fiori, L. Foà, A. Giassi, A. Kraan, F. Ligabue, T. Lomtadze, L. Martini, A. Messineo, F. Palla, A. Rizzi, A. T. Serban, P. Spagnolo, P. Squillacioti, R. Tenchini, G. Tonelli, A. Venturi, P. G. Verdini, L. Barone, F. Cavallari, D. Del Re, M. Diemoz, M. Grassi, E. Longo, P. Meridiani, F. Micheli, S. Nourbakhsh, G. Organtini, R. Paramatti, S. Rahatlou, M. Sigamani, L. Soffi, N. Amapane, R. Arcidiacono, S. Argiro, M. Arneodo, C. Biino, N. Cartiglia, M. Costa, N. Demaria, A. Graziano, C. Mariotti, S. Maselli, E. Migliore, V. Monaco, M. Musich, M. M. Obertino, N. Pastrone, M. Pelliccioni, A. Potenza, A. Romero, M. Ruspa, R. Sacchi, V. Sola, A. Solano, A. Staiano, A. Vilela Pereira, S. Belforte, V. Candelise, F. Cossutti, G. Della Ricca, B. Gobbo, M. Marone, D. Montanino, A. Penzo, A. Schizzi, S. G. Heo, T. Y. Kim, S. K. Nam, S. Chang, J. Chung, D. H. Kim, G. N. Kim, D. J. Kong, H. Park, S. R. Ro, D. C. Son, T. Son, J. Y. Kim, Zero J. Kim, S. Song, S. Choi, D. Gyun, B. Hong, M. Jo, H. Kim, T. J. Kim, K. S. Lee, D. H. Moon, S. K. Park, M. Choi, S. Kang, J. H. Kim, C. Park, I. C. Park, S. Park, G. Ryu, Y. Cho, Y. Choi, Y. K. Choi, J. Goh, M. S. Kim, E. Kwon, B. Lee, J. Lee, S. Lee, H. Seo, I. Yu, M. J. Bilinskas, I. Grigelionis, M. Janulis, A. Juodagalvis, H. Castilla-Valdez, E. De La Cruz-Burelo, I. Heredia-de La Cruz, R. Lopez-Fernandez, R. Magaña Villalba, J. Martínez-Ortega, A. Sánchez-Hernández, L. M. Villasenor-Cendejas, S. Carrillo Moreno, F. Vazquez Valencia, H. A. Salazar Ibarguen, E. Casimiro Linares, A. Morelos Pineda, M. A. Reyes-Santos, D. Krofcheck, A. J. Bell, P. H. Butler, R. Doesburg, S. Reucroft, H. Silverwood, M. Ahmad, M. I. Asghar, H. R. Hoorani, S. Khalid, W. A. Khan, T. Khurshid, S. Qazi, M. A. Shah, M. Shoaib, G. Brona, K. Bunkowski, M. Cwiok, W. Dominik, K. Doroba, A. Kalinowski, M. Konecki, J. Krolikowski, H. Bialkowska, B. Boimska, T. Frueboes, R. Gokieli, M. Górski, M. Kazana, K. Nawrocki, K. Romanowska-Rybinska, M. Szleper, G. Wrochna, P. Zalewski, N. Almeida, P. Bargassa, A. David, P. Faccioli, M. Fernandes, P. G. Ferreira Parracho, M. Gallinaro, J. Seixas, J. Varela, P. Vischia, I. Belotelov, I. Golutvin, I. Gorbunov, A. Kamenev, V. Karjavin, V. Konoplyanikov, G. Kozlov, A. Lanev, A. Malakhov, P. Moisenz, V. Palichik, V. Perelygin, M. Savina, S. Shmatov, V. Smirnov, A. Volodko, A. Zarubin, S. Evstyukhin, V. Golovtsov, Y. Ivanov, V. Kim, P. Levchenko, V. Murzin, V. Oreshkin, I. Smirnov, V. Sulimov, L. Uvarov, S. Vavilov, A. Vorobyev, An. Vorobyev, Yu. Andreev, A. Dermenev, S. Gninenko, N. Golubev, M. Kirsanov, N. Krasnikov, V. Matveev, A. Pashenkov, D. Tlisov, A. Toropin, V. Epshteyn, M. Erofeeva, V. Gavrilov, M. Kossov, N. Lychkovskaya, V. Popov, G. Safronov, S. Semenov, V. Stolin, E. Vlasov, A. Zhokin, A. Belyaev, E. Boos, V. Bunichev, M. Dubinin, L. Dudko, A. Gribushin, V. Klyukhin, O. Kodolova, I. Lokhtin, A. Markina, S. Obraztsov, M. Perfilov, S. Petrushanko, A. Popov, L. Sarycheva, V. Savrin, A. Snigirev, V. Andreev, M. Azarkin, I. Dremin, M. Kirakosyan, A. Leonidov, G. Mesyats, S. V. Rusakov, A. Vinogradov, I. Azhgirey, I. Bayshev, S. Bitioukov, V. Grishin, V. Kachanov, D. Konstantinov, A. Korablev, V. Krychkine, V. Petrov, R. Ryutin, A. Sobol, L. Tourtchanovitch, S. Troshin, N. Tyurin, A. Uzunian, A. Volkov, P. Adzic, M. Djordjevic, M. Ekmedzic, D. Krpic, J. Milosevic, M. Aguilar-Benitez, J. Alcaraz Maestre, P. Arce, C. Battilana, E. Calvo, M. Cerrada, M. Chamizo Llatas, N. Colino, B. De La Cruz, A. Delgado Peris, C. Diez Pardos, D. Domínguez Vázquez, C. Fernandez Bedoya, J. P. Fernández Ramos, A. Ferrando, J. Flix, M. C. Fouz, P. Garcia-Abia, O. Gonzalez Lopez, S. Goy Lopez, J. M. Hernandez, M. I. Josa, G. Merino, J. Puerta Pelayo, A. Quintario Olmeda, I. Redondo, L. Romero, J. Santaolalla, M. S. Soares, C. Willmott, C. Albajar, G. Codispoti, J. F. de Trocóniz, J. Cuevas, J. Fernandez Menendez, S. Folgueras, I. Gonzalez Caballero, L. Lloret Iglesias, J. Piedra Gomez, J. A. Brochero Cifuentes, I. J. Cabrillo, A. Calderon, S. H. Chuang, J. Duarte Campderros, M. Felcini, M. Fernandez, G. Gomez, J. Gonzalez Sanchez, C. Jorda, P. Lobelle Pardo, A. Lopez Virto, J. Marco, R. Marco, C. Martinez Rivero, F. Matorras, F. J. Munoz Sanchez, T. Rodrigo, A. Y. Rodríguez-Marrero, A. Ruiz-Jimeno, L. Scodellaro, M. Sobron Sanudo, I. Vila, R. Vilar Cortabitarte, D. Abbaneo, E. Auffray, G. Auzinger, P. Baillon, A. H. Ball, D. Barney, C. Bernet, G. Bianchi, P. Bloch, A. Bocci, A. Bonato, C. Botta, H. Breuker, T. Camporesi, G. Cerminara, T. Christiansen, J. A. Coarasa Perez, D. D’Enterria, A. Dabrowski, A. De Roeck, S. Di Guida, M. Dobson, N. Dupont-Sagorin, A. Elliott-Peisert, B. Frisch, W. Funk, G. Georgiou, M. Giffels, D. Gigi, K. Gill, D. Giordano, M. Giunta, F. Glege, R. Gomez-Reino Garrido, P. Govoni, S. Gowdy, R. Guida, M. Hansen, P. Harris, C. Hartl, J. Harvey, B. Hegner, A. Hinzmann, V. Innocente, P. Janot, K. Kaadze, E. Karavakis, K. Kousouris, P. Lecoq, Y.-J. Lee, P. Lenzi, C. Lourenço, T. Mäki, M. Malberti, L. Malgeri, M. Mannelli, L. Masetti, F. Meijers, S. Mersi, E. Meschi, R. Moser, M. U. Mozer, M. Mulders, P. Musella, E. Nesvold, T. Orimoto, L. Orsini, E. Palencia Cortezon, E. Perez, L. Perrozzi, A. Petrilli, A. Pfeiffer, M. Pierini, M. Pimiä, D. Piparo, G. Polese, L. Quertenmont, A. Racz, W. Reece, J. Rodrigues Antunes, G. Rolandi, T. Rommerskirchen, C. Rovelli, M. Rovere, H. Sakulin, F. Santanastasio, C. Schäfer, C. Schwick, I. Segoni, S. Sekmen, P. Siegrist, P. Silva, M. Simon, P. Sphicas, D. Spiga, M. Spiropulu, M. Stoye, A. Tsirou, G. I. Veres, J. R. Vlimant, H. K. Wöhri, S. D. Worm, W. D. Zeuner, W. Bertl, K. Deiters, W. Erdmann, K. Gabathuler, R. Horisberger, Q. Ingram, H. C. Kaestli, S. König, D. Kotlinski, U. Langenegger, F. Meier, D. Renker, T. Rohe, J. Sibille, L. Bäni, P. Bortignon, M. A. Buchmann, B. Casal, N. Chanon, A. Deisher, G. Dissertori, M. Dittmar, M. Dünser, J. Eugster, K. Freudenreich, C. Grab, D. Hits, P. Lecomte, W. Lustermann, A. C. Marini, P. Martinez Ruiz del Arbol, N. Mohr, F. Moortgat, C. Nägeli, P. Nef, F. Nessi-Tedaldi, F. Pandolfi, L. Pape, F. Pauss, M. Peruzzi, F. J. Ronga, M. Rossini, L. Sala, A. K. Sanchez, A. Starodumov, B. Stieger, M. Takahashi, L. Tauscher, A. Thea, K. Theofilatos, D. Treille, C. Urscheler, R. Wallny, H. A. Weber, L. Wehrli, E. Aguilo, C. Amsler, V. Chiochia, S. De Visscher, C. Favaro, M. Ivova Rikova, B. Millan Mejias, P. Otiougova, P. Robmann, H. Snoek, S. Tupputi, M. Verzetti, Y. H. Chang, K. H. Chen, C. M. Kuo, S. W. Li, W. Lin, Z. K. Liu, Y. J. Lu, D. Mekterovic, A. P. Singh, R. Volpe, S. S. Yu, P. Bartalini, P. Chang, Y. W. Chang, Y. Chao, K. F. Chen, C. Dietz, U. Grundler, W.-S. Hou, Y. Hsiung, K. Y. Kao, Y. J. Lei, R.-S. Lu, D. Majumder, E. Petrakou, X. Shi, J. G. Shiu, Y. M. Tzeng, X. Wan, M. Wang, A. Adiguzel, M. N. Bakirci, S. Cerci, C. Dozen, I. Dumanoglu, E. Eskut, S. Girgis, G. Gokbulut, E. Gurpinar, I. Hos, E. E. Kangal, G. Karapinar, A. Kayis Topaksu, G. Onengut, K. Ozdemir, S. Ozturk, A. Polatoz, K. Sogut, D. Sunar Cerci, B. Tali, H. Topakli, L. N. Vergili, M. Vergili, I. V. Akin, T. Aliev, B. Bilin, S. Bilmis, M. Deniz, H. Gamsizkan, A. M. Guler, K. Ocalan, A. Ozpineci, M. Serin, R. Sever, U. E. Surat, M. Yalvac, E. Yildirim, M. Zeyrek, E. Gülmez, B. Isildak, M. Kaya, O. Kaya, S. Ozkorucuklu, N. Sonmez, K. Cankocak, L. Levchuk, F. Bostock, J. J. Brooke, E. Clement, D. Cussans, H. Flacher, R. Frazier, J. Goldstein, M. Grimes, G. P. Heath, H. F. Heath, L. Kreczko, S. Metson, D. M. Newbold, K. Nirunpong, A. Poll, S. Senkin, V. J. Smith, T. Williams, L. Basso, K. W. Bell, C. Brew, R. M. Brown, D. J. A. Cockerill, J. A. Coughlan, K. Harder, S. Harper, J. Jackson, B. W. Kennedy, E. Olaiya, D. Petyt, B. C. Radburn-Smith, C. H. Shepherd-Themistocleous, I. R. Tomalin, W. J. Womersley, R. Bainbridge, G. Ball, R. Beuselinck, O. Buchmuller, D. Colling, N. Cripps, M. Cutajar, P. Dauncey, G. Davies, M. Della Negra, W. Ferguson, J. Fulcher, D. Futyan, A. Gilbert, A. Guneratne Bryer, G. Hall, Z. Hatherell, J. Hays, G. Iles, M. Jarvis, G. Karapostoli, L. Lyons, A.-M. Magnan, J. Marrouche, B. Mathias, R. Nandi, J. Nash, A. Nikitenko, A. Papageorgiou, J. Pela, M. Pesaresi, K. Petridis, M. Pioppi, D. M. Raymond, S. Rogerson, A. Rose, M. J. Ryan, C. Seez, P. Sharp, A. Sparrow, A. Tapper, M. Vazquez Acosta, T. Virdee, S. Wakefield, N. Wardle, T. Whyntie, M. Chadwick, J. E. Cole, P. R. Hobson, A. Khan, P. Kyberd, D. Leggat, D. Leslie, W. Martin, I. D. Reid, P. Symonds, L. Teodorescu, M. Turner, K. Hatakeyama, H. Liu, T. Scarborough, C. Henderson, P. Rumerio, A. Avetisyan, T. Bose, C. Fantasia, A. Heister, J. St. John, P. Lawson, D. Lazic, J. Rohlf, D. Sperka, L. Sulak, J. Alimena, D. Cutts, A. Ferapontov, U. Heintz, S. Jabeen, G. Kukartsev, E. Laird, G. Landsberg, M. Luk, M. Narain, D. Nguyen, M. Segala, T. Sinthuprasith, T. Speer, K. V. Tsang, R. Breedon, G. Breto, M. Calderon De La Barca Sanchez, S. Chauhan, M. Chertok, J. Conway, R. Conway, P. T. Cox, J. Dolen, R. Erbacher, M. Gardner, R. Houtz, W. Ko, A. Kopecky, R. Lander, T. Miceli, D. Pellett, B. Rutherford, M. Searle, J. Smith, M. Squires, M. Tripathi, R. Vasquez Sierra, D. Cline, R. Cousins, J. Duris, S. Erhan, P. Everaerts, C. Farrell, J. Hauser, M. Ignatenko, C. Jarvis, C. Plager, G. Rakness, P. Schlein, J. Tucker, V. Valuev, J. Babb, R. Clare, M. E. Dinardo, J. Ellison, J. W. Gary, F. Giordano, G. Hanson, G. Y. Jeng, O. R. Long, A. Luthra, H. Nguyen, S. Paramesvaran, J. Sturdy, S. Sumowidagdo, R. Wilken, S. Wimpenny, W. Andrews, J. G. Branson, G. B. Cerati, S. Cittolin, D. Evans, F. Golf, A. Holzner, R. Kelley, M. Lebourgeois, J. Letts, I. Macneill, B. Mangano, S. Padhi, C. Palmer, G. Petrucciani, M. Pieri, M. Sani, S. Simon, E. Sudano, M. Tadel, Y. Tu, A. Vartak, S. Wasserbaech, F. Würthwein, A. Yagil, J. Yoo, D. Barge, R. Bellan, C. Campagnari, M. D’Alfonso, T. Danielson, K. Flowers, P. Geffert, J. Incandela, C. Justus, P. Kalavase, S. A. Koay, D. Kovalskyi, V. Krutelyov, S. Lowette, N. Mccoll, V. Pavlunin, F. Rebassoo, J. Ribnik, J. Richman, R. Rossin, D. Stuart, W. To, C. West, A. Apresyan, A. Bornheim, Y. Chen, E. Di Marco, J. Duarte, M. Gataullin, Y. Ma, A. Mott, H. B. Newman, C. Rogan, V. Timciuc, P. Traczyk, J. Veverka, R. Wilkinson, Y. Yang, R. Y. Zhu, B. Akgun, R. Carroll, T. Ferguson, Y. Iiyama, D. W. Jang, Y. F. Liu, M. Paulini, H. Vogel, I. Vorobiev, J. P. Cumalat, B. R. Drell, C. J. Edelmaier, W. T. Ford, A. Gaz, B. Heyburn, E. Luiggi Lopez, J. G. Smith, K. Stenson, K. A. Ulmer, S. R. Wagner, J. Alexander, A. Chatterjee, N. Eggert, L. K. Gibbons, B. Heltsley, A. Khukhunaishvili, B. Kreis, N. Mirman, G. Nicolas Kaufman, J. R. Patterson, A. Ryd, E. Salvati, W. Sun, W. D. Teo, J. Thom, J. Thompson, J. Vaughan, Y. Weng, L. Winstrom, P. Wittich, D. Winn, S. Abdullin, M. Albrow, J. Anderson, L. A. T. Bauerdick, A. Beretvas, J. Berryhill, P. C. Bhat, I. Bloch, K. Burkett, J. N. Butler, V. Chetluru, H. W. K. Cheung, F. Chlebana, V. D. Elvira, I. Fisk, J. Freeman, Y. Gao, D. Green, O. Gutsche, J. Hanlon, R. M. Harris, J. Hirschauer, B. Hooberman, S. Jindariani, M. Johnson, U. Joshi, B. Kilminster, B. Klima, S. Kunori, S. Kwan, C. Leonidopoulos, D. Lincoln, R. Lipton, J. Lykken, K. Maeshima, J. M. Marraffino, S. Maruyama, D. Mason, P. McBride, K. Mishra, S. Mrenna, Y. Musienko, C. Newman-Holmes, V. O’Dell, O. Prokofyev, E. Sexton-Kennedy, S. Sharma, W. J. Spalding, L. Spiegel, P. Tan, L. Taylor, S. Tkaczyk, N. V. Tran, L. Uplegger, E. W. Vaandering, R. Vidal, J. Whitmore, W. Wu, F. Yang, F. Yumiceva, J. C. Yun, D. Acosta, P. Avery, D. Bourilkov, M. Chen, S. Das, M. De Gruttola, G. P. Di Giovanni, D. Dobur, A. Drozdetskiy, R. D. Field, M. Fisher, Y. Fu, I. K. Furic, J. Gartner, J. Hugon, B. Kim, J. Konigsberg, A. Korytov, A. Kropivnitskaya, T. Kypreos, J. F. Low, K. Matchev, P. Milenovic, G. Mitselmakher, L. Muniz, R. Remington, A. Rinkevicius, P. Sellers, N. Skhirtladze, M. Snowball, J. Yelton, M. Zakaria, V. Gaultney, L. M. Lebolo, S. Linn, P. Markowitz, G. Martinez, J. L. Rodriguez, J. R. Adams, T. Adams, A. Askew, J. Bochenek, J. Chen, B. Diamond, S. V. Gleyzer, J. Haas, S. Hagopian, V. Hagopian, M. Jenkins, K. F. Johnson, H. Prosper, V. Veeraraghavan, M. Weinberg, M. M. Baarmand, B. Dorney, M. Hohlmann, H. Kalakhety, I. Vodopiyanov, M. R. Adams, I. M. Anghel, L. Apanasevich, Y. Bai, V. E. Bazterra, R. R. Betts, I. Bucinskaite, J. Callner, R. Cavanaugh, C. Dragoiu, O. Evdokimov, L. Gauthier, C. E. Gerber, D. J. Hofman, S. Khalatyan, F. Lacroix, M. Malek, C. O’Brien, C. Silkworth, D. Strom, N. Varelas, U. Akgun, E. A. Albayrak, B. Bilki, W. Clarida, F. Duru, S. Griffiths, J.-P. Merlo, H. Mermerkaya, A. Mestvirishvili, A. Moeller, J. Nachtman, C. R. Newsom, E. Norbeck, Y. Onel, F. Ozok, S. Sen, E. Tiras, J. Wetzel, T. Yetkin, K. Yi, B. A. Barnett, B. Blumenfeld, S. Bolognesi, D. Fehling, G. Giurgiu, A. V. Gritsan, Z. J. Guo, G. Hu, P. Maksimovic, S. Rappoccio, M. Swartz, A. Whitbeck, P. Baringer, A. Bean, G. Benelli, O. Grachov, R. P. Kenny Iii, M. Murray, D. Noonan, S. Sanders, R. Stringer, G. Tinti, J. S. Wood, V. Zhukova, A. F. Barfuss, T. Bolton, I. Chakaberia, A. Ivanov, M. Makouski, Y. Maravin, S. Shrestha, I. Svintradze, J. Gronberg, D. Lange, D. Wright, A. Baden, M. Boutemeur, B. Calvert, S. C. Eno, J. A. Gomez, N. J. Hadley, R. G. Kellogg, M. Kirn, T. Kolberg, Y. Lu, M. Marionneau, A. C. Mignerey, K. Pedro, A. Peterman, A. Skuja, J. Temple, M. B. Tonjes, S. C. Tonwar, E. Twedt, G. Bauer, J. Bendavid, W. Busza, E. Butz, I. A. Cali, M. Chan, V. Dutta, G. Gomez Ceballos, M. Goncharov, K. A. Hahn, Y. Kim, M. Klute, K. Krajczar, P. D. Luckey, T. Ma, S. Nahn, C. Paus, D. Ralph, C. Roland, G. Roland, M. Rudolph, G. S. F. Stephans, F. Stöckli, K. Sumorok, K. Sung, D. Velicanu, E. A. Wenger, R. Wolf, B. Wyslouch, S. Xie, M. Yang, Y. Yilmaz, A. S. Yoon, M. Zanetti, S. I. Cooper, B. Dahmes, A. De Benedetti, G. Franzoni, A. Gude, S. C. Kao, K. Klapoetke, Y. Kubota, J. Mans, N. Pastika, R. Rusack, M. Sasseville, A. Singovsky, N. Tambe, J. Turkewitz, L. M. Cremaldi, R. Kroeger, L. Perera, R. Rahmat, D. A. Sanders, E. Avdeeva, K. Bloom, S. Bose, J. Butt, D. R. Claes, A. Dominguez, M. Eads, J. Keller, I. Kravchenko, J. Lazo-Flores, H. Malbouisson, S. Malik, G. R. Snow, U. Baur, A. Godshalk, I. Iashvili, S. Jain, A. Kharchilava, A. Kumar, S. P. Shipkowski, K. Smith, G. Alverson, E. Barberis, D. Baumgartel, M. Chasco, J. Haley, D. Nash, D. Trocino, D. Wood, J. Zhang, A. Anastassov, A. Kubik, N. Mucia, N. Odell, R. A. Ofierzynski, B. Pollack, A. Pozdnyakov, M. Schmitt, S. Stoynev, M. Velasco, S. Won, L. Antonelli, D. Berry, A. Brinkerhoff, M. Hildreth, C. Jessop, D. J. Karmgard, J. Kolb, K. Lannon, W. Luo, S. Lynch, N. Marinelli, D. M. Morse, T. Pearson, R. Ruchti, J. Slaunwhite, N. Valls, M. Wayne, M. Wolf, B. Bylsma, L. S. Durkin, A. Hart, C. Hill, R. Hughes, K. Kotov, T. Y. Ling, D. Puigh, M. Rodenburg, C. Vuosalo, G. Williams, B. L. Winer, N. Adam, E. Berry, P. Elmer, D. Gerbaudo, V. Halyo, P. Hebda, J. Hegeman, A. Hunt, P. Jindal, D. Lopes Pegna, P. Lujan, D. Marlow, T. Medvedeva, M. Mooney, J. Olsen, P. Piroué, X. Quan, A. Raval, B. Safdi, H. Saka, D. Stickland, C. Tully, J. S. Werner, A. Zuranski, J. G. Acosta, E. Brownson, X. T. Huang, A. Lopez, H. Mendez, S. Oliveros, J. E. Ramirez Vargas, A. Zatserklyaniy, E. Alagoz, V. E. Barnes, D. Benedetti, G. Bolla, D. Bortoletto, M. De Mattia, A. Everett, Z. Hu, M. Jones, O. Koybasi, M. Kress, A. T. Laasanen, N. Leonardo, V. Maroussov, P. Merkel, D. H. Miller, N. Neumeister, I. Shipsey, D. Silvers, A. Svyatkovskiy, M. Vidal Marono, H. D. Yoo, J. Zablocki, Y. Zheng, S. Guragain, N. Parashar, A. Adair, C. Boulahouache, K. M. Ecklund, F. J. M. Geurts, B. P. Padley, R. Redjimi, J. Roberts, J. Zabel, B. Betchart, A. Bodek, Y. S. Chung, R. Covarelli, P. de Barbaro, R. Demina, Y. Eshaq, A. Garcia-Bellido, P. Goldenzweig, J. Han, A. Harel, D. C. Miner, D. Vishnevskiy, M. Zielinski, A. Bhatti, R. Ciesielski, L. Demortier, K. Goulianos, G. Lungu, C. Mesropian, S. Arora, A. Barker, J. P. Chou, C. Contreras-Campana, E. Contreras-Campana, D. Duggan, D. Ferencek, Y. Gershtein, R. Gray, E. Halkiadakis, D. Hidas, A. Lath, S. Panwalkar, M. Park, R. Patel, V. Rekovic, J. Robles, K. Rose, S. Salur, S. Schnetzer, C. Seitz, S. Somalwar, R. Stone, S. Thomas, G. Cerizza, M. Hollingsworth, S. Spanier, Z. C. Yang, A. York, R. Eusebi, W. Flanagan, J. Gilmore, T. Kamon, V. Khotilovich, R. Montalvo, I. Osipenkov, Y. Pakhotin, A. Perloff, J. Roe, A. Safonov, T. Sakuma, S. Sengupta, I. Suarez, A. Tatarinov, D. Toback, N. Akchurin, J. Damgov, P. R. Dudero, C. Jeong, K. Kovitanggoon, S. W. Lee, T. Libeiro, Y. Roh, I. Volobouev, E. Appelt, C. Florez, S. Greene, A. Gurrola, W. Johns, C. Johnston, P. Kurt, C. Maguire, A. Melo, P. Sheldon, B. Snook, S. Tuo, J. Velkovska, M. W. Arenton, M. Balazs, S. Boutle, B. Cox, B. Francis, J. Goodell, R. Hirosky, A. Ledovskoy, C. Lin, C. Neu, J. Wood, R. Yohay, S. Gollapinni, R. Harr, P. E. Karchin, C. Kottachchi Kankanamge Don, P. Lamichhane, A. Sakharov, M. Anderson, M. Bachtis, D. Belknap, L. Borrello, D. Carlsmith, M. Cepeda, S. Dasu, L. Gray, K. S. Grogg, M. Grothe, R. Hall-Wilton, M. Herndon, A. Hervé, P. Klabbers, J. Klukas, A. Lanaro, C. Lazaridis, J. Leonard, R. Loveless, A. Mohapatra, I. Ojalvo, F. Palmonari, G. A. Pierro, I. Ross, A. Savin, W. H. Smith, J. Swanson
المصدر: European Physical Journal C: Particles and Fields, Vol 72, Iss 11, Pp 1-26 (2012)
مصطلحات موضوعية: Astrophysics, QB460-466, Nuclear and particle physics. Atomic energy. Radioactivity, QC770-798
وصف الملف: electronic resource
-
3دورية أكاديمية
المؤلفون: The CMS Collaboration, S. Chatrchyan, V. Khachatryan, A. M. Sirunyan, A. Tumasyan, W. Adam, T. Bergauer, M. Dragicevic, J. Erö, C. Fabjan, M. Friedl, R. Frühwirth, V. M. Ghete, J. Hammer, M. Hoch, N. Hörmann, J. Hrubec, M. Jeitler, W. Kiesenhofer, M. Krammer, D. Liko, I. Mikulec, M. Pernicka, B. Rahbaran, C. Rohringer, H. Rohringer, R. Schöfbeck, J. Strauss, A. Taurok, F. Teischinger, P. Wagner, W. Waltenberger, G. Walzel, E. Widl, C.-E. Wulz, V. Mossolov, N. Shumeiko, J. Suarez Gonzalez, S. Bansal, L. Benucci, T. Cornelis, E. A. De Wolf, X. Janssen, S. Luyckx, T. Maes, L. Mucibello, S. Ochesanu, B. Roland, R. Rougny, M. Selvaggi, H. Van Haevermaet, P. Van Mechelen, N. Van Remortel, A. Van Spilbeeck, F. Blekman, S. Blyweert, J. D’Hondt, R. Gonzalez Suarez, A. Kalogeropoulos, M. Maes, A. Olbrechts, W. Van Doninck, P. Van Mulders, G. P. Van Onsem, I. Villella, O. Charaf, B. Clerbaux, G. De Lentdecker, V. Dero, A. P. R. Gay, G. H. Hammad, T. Hreus, A. Léonard, P. E. Marage, L. Thomas, C. Vander Velde, P. Vanlaer, J. Wickens, V. Adler, K. Beernaert, A. Cimmino, S. Costantini, G. Garcia, M. Grunewald, B. Klein, J. Lellouch, A. Marinov, J. Mccartin, A. A. Ocampo Rios, D. Ryckbosch, N. Strobbe, F. Thyssen, M. Tytgat, L. Vanelderen, P. Verwilligen, S. Walsh, E. Yazgan, N. Zaganidis, S. Basegmez, G. Bruno, L. Ceard, J. De Favereau De Jeneret, C. Delaere, T. du Pree, D. Favart, L. Forthomme, A. Giammanco, G. Grégoire, J. Hollar, V. Lemaitre, J. Liao, O. Militaru, C. Nuttens, D. Pagano, A. Pin, K. Piotrzkowski, N. Schul, N. Beliy, T. Caebergs, E. Daubie, G. A. Alves, M. Correa Martins Junior, D. De Jesus Damiao, T. Martins, M. E. Pol, M. H. G. Souza, W. L. Aldá Júnior, W. Carvalho, A. Custódio, E. M. Da Costa, C. De Oliveira Martins, S. Fonseca De Souza, D. Matos Figueiredo, L. Mundim, H. Nogima, V. Oguri, W. L. Prado Da Silva, A. Santoro, S. M. Silva Do Amaral, L. Soares Jorge, A. Sznajder, T. S. Anjos, C. A. Bernardes, F. A. Dias, T. R. Fernandez Perez Tomei, E. M. Gregores, C. Lagana, F. Marinho, P. G. Mercadante, S. F. Novaes, Sandra S. Padula, V. Genchev, P. Iaydjiev, S. Piperov, M. Rodozov, S. Stoykova, G. Sultanov, V. Tcholakov, R. Trayanov, M. Vutova, A. Dimitrov, R. Hadjiiska, A. Karadzhinova, V. Kozhuharov, L. Litov, B. Pavlov, P. Petkov, J. G. Bian, G. M. Chen, H. S. Chen, C. H. Jiang, D. Liang, S. Liang, X. Meng, J. Tao, J. Wang, X. Wang, Z. Wang, H. Xiao, M. Xu, J. Zang, Z. Zhang, C. Asawatangtrakuldee, Y. Ban, S. Guo, Y. Guo, W. Li, S. Liu, Y. Mao, S. J. Qian, H. Teng, S. Wang, B. Zhu, W. Zou, A. Cabrera, B. Gomez Moreno, A. F. Osorio Oliveros, J. C. Sanabria, N. Godinovic, D. Lelas, R. Plestina, D. Polic, I. Puljak, Z. Antunovic, M. Dzelalija, M. Kovac, V. Brigljevic, S. Duric, K. Kadija, J. Luetic, S. Morovic, A. Attikis, M. Galanti, J. Mousa, C. Nicolaou, F. Ptochos, P. A. Razis, M. Finger, Y. Assran, A. Ellithi Kamel, S. Khalil, M. A. Mahmoud, A. Radi, A. Hektor, M. Kadastik, M. Müntel, M. Raidal, L. Rebane, A. Tiko, V. Azzolini, P. Eerola, G. Fedi, M. Voutilainen, S. Czellar, J. Härkönen, A. Heikkinen, V. Karimäki, R. Kinnunen, M. J. Kortelainen, T. Lampén, K. Lassila-Perini, S. Lehti, T. Lindén, P. Luukka, T. Mäenpää, T. Peltola, E. Tuominen, J. Tuominiemi, E. Tuovinen, D. Ungaro, L. Wendland, K. Banzuzi, A. Korpela, T. Tuuva, D. Sillou, M. Besancon, S. Choudhury, M. Dejardin, D. Denegri, B. Fabbro, J. L. Faure, F. Ferri, S. Ganjour, A. Givernaud, P. Gras, G. Hamel de Monchenault, P. Jarry, E. Locci, J. Malcles, L. Millischer, J. Rander, A. Rosowsky, I. Shreyber, M. Titov, S. Baffioni, F. Beaudette, L. Benhabib, L. Bianchini, M. Bluj, C. Broutin, P. Busson, C. Charlot, N. Daci, T. Dahms, L. Dobrzynski, S. Elgammal, R. Granier de Cassagnac, M. Haguenauer, P. Miné, C. Mironov, C. Ochando, P. Paganini, D. Sabes, R. Salerno, Y. Sirois, C. Thiebaux, C. Veelken, A. Zabi, J.-L. Agram, J. Andrea, D. Bloch, D. Bodin, J.-M. Brom, M. Cardaci, E. C. Chabert, C. Collard, E. Conte, F. Drouhin, C. Ferro, J.-C. Fontaine, D. Gelé, U. Goerlach, P. Juillot, M. Karim, A.-C. Le Bihan, P. Van Hove, F. Fassi, D. Mercier, C. Baty, S. Beauceron, N. Beaupere, M. Bedjidian, O. Bondu, G. Boudoul, D. Boumediene, H. Brun, J. Chasserat, R. Chierici, D. Contardo, P. Depasse, H. El Mamouni, A. Falkiewicz, J. Fay, S. Gascon, M. Gouzevitch, B. Ille, T. Kurca, T. Le Grand, M. Lethuillier, L. Mirabito, S. Perries, V. Sordini, S. Tosi, Y. Tschudi, P. Verdier, S. Viret, D. Lomidze, G. Anagnostou, S. Beranek, M. Edelhoff, L. Feld, N. Heracleous, O. Hindrichs, R. Jussen, K. Klein, J. Merz, A. Ostapchuk, A. Perieanu, F. Raupach, J. Sammet, S. Schael, D. Sprenger, H. Weber, B. Wittmer, V. Zhukov, M. Ata, J. Caudron, E. Dietz-Laursonn, M. Erdmann, A. Güth, T. Hebbeker, C. Heidemann, K. Hoepfner, T. Klimkovich, D. Klingebiel, P. Kreuzer, D. Lanske, J. Lingemann, C. Magass, M. Merschmeyer, A. Meyer, M. Olschewski, P. Papacz, H. Pieta, H. Reithler, S. A. Schmitz, L. Sonnenschein, J. Steggemann, D. Teyssier, M. Weber, M. Bontenackels, V. Cherepanov, M. Davids, G. Flügge, H. Geenen, M. Geisler, W. Haj Ahmad, F. Hoehle, B. Kargoll, T. Kress, Y. Kuessel, A. Linn, A. Nowack, L. Perchalla, O. Pooth, J. Rennefeld, P. Sauerland, A. Stahl, M. H. Zoeller, M. Aldaya Martin, W. Behrenhoff, U. Behrens, M. Bergholz, A. Bethani, K. Borras, A. Burgmeier, A. Cakir, L. Calligaris, A. Campbell, E. Castro, D. Dammann, G. Eckerlin, D. Eckstein, A. Flossdorf, G. Flucke, A. Geiser, J. Hauk, H. Jung, M. Kasemann, P. Katsas, C. Kleinwort, H. Kluge, A. Knutsson, M. Krämer, D. Krücker, E. Kuznetsova, W. Lange, W. Lohmann, B. Lutz, R. Mankel, I. Marfin, M. Marienfeld, I.-A. Melzer-Pellmann, A. B. Meyer, J. Mnich, A. Mussgiller, S. Naumann-Emme, J. Olzem, A. Petrukhin, D. Pitzl, A. Raspereza, P. M. Ribeiro Cipriano, M. Rosin, J. Salfeld-Nebgen, R. Schmidt, T. Schoerner-Sadenius, N. Sen, A. Spiridonov, M. Stein, J. Tomaszewska, R. Walsh, C. Wissing, C. Autermann, V. Blobel, S. Bobrovskyi, J. Draeger, H. Enderle, J. Erfle, U. Gebbert, M. Görner, T. Hermanns, R. S. Höing, K. Kaschube, G. Kaussen, H. Kirschenmann, R. Klanner, J. Lange, B. Mura, F. Nowak, N. Pietsch, C. Sander, H. Schettler, P. Schleper, E. Schlieckau, A. Schmidt, M. Schröder, T. Schum, H. Stadie, G. Steinbrück, J. Thomsen, C. Barth, J. Berger, T. Chwalek, W. De Boer, A. Dierlamm, G. Dirkes, M. Feindt, J. Gruschke, M. Guthoff, C. Hackstein, F. Hartmann, M. Heinrich, H. Held, K. H. Hoffmann, S. Honc, I. Katkov, J. R. Komaragiri, T. Kuhr, D. Martschei, S. Mueller, Th. Müller, M. Niegel, A. Nürnberg, O. Oberst, A. Oehler, J. Ott, T. Peiffer, G. Quast, K. Rabbertz, F. Ratnikov, N. Ratnikova, M. Renz, S. Röcker, C. Saout, A. Scheurer, P. Schieferdecker, F.-P. Schilling, M. Schmanau, G. Schott, H. J. Simonis, F. M. Stober, D. Troendle, J. Wagner-Kuhr, T. Weiler, M. Zeise, E. B. Ziebarth, G. Daskalakis, T. Geralis, S. Kesisoglou, A. Kyriakis, D. Loukas, I. Manolakos, A. Markou, C. Markou, C. Mavrommatis, E. Ntomari, L. Gouskos, T. J. Mertzimekis, A. Panagiotou, N. Saoulidou, E. Stiliaris, I. Evangelou, C. Foudas, P. Kokkas, N. Manthos, I. Papadopoulos, V. Patras, F. A. Triantis, A. Aranyi, G. Bencze, L. Boldizsar, C. Hajdu, P. Hidas, D. Horvath, A. Kapusi, K. Krajczar, F. Sikler, V. Veszpremi, G. Vesztergombi, N. Beni, J. Molnar, J. Palinkas, Z. Szillasi, J. Karancsi, P. Raics, Z. L. Trocsanyi, B. Ujvari, S. B. Beri, V. Bhatnagar, N. Dhingra, R. Gupta, M. Jindal, M. Kaur, J. M. Kohli, M. Z. Mehta, N. Nishu, L. K. Saini, A. Sharma, A. P. Singh, J. Singh, S. P. Singh, S. Ahuja, B. C. Choudhary, A. Kumar, S. Malhotra, M. Naimuddin, K. Ranjan, V. Sharma, R. K. Shivpuri, S. Banerjee, S. Bhattacharya, S. Dutta, B. Gomber, Sa. Jain, Sh. Jain, R. Khurana, S. Sarkar, R. K. Choudhury, D. Dutta, S. Kailas, V. Kumar, A. K. Mohanty, L. M. Pant, P. Shukla, T. Aziz, S. Ganguly, M. Guchait, A. Gurtu, M. Maity, G. Majumder, K. Mazumdar, G. B. Mohanty, B. Parida, A. Saha, K. Sudhakar, N. Wickramage, S. Dugad, N. K. Mondal, H. Arfaei, H. Bakhshiansohi, S. M. Etesami, A. Fahim, M. Hashemi, H. Hesari, A. Jafari, M. Khakzad, A. Mohammadi, M. Mohammadi Najafabadi, S. Paktinat Mehdiabadi, B. Safarzadeh, M. Zeinali, M. Abbrescia, L. Barbone, C. Calabria, S. S. Chhibra, A. Colaleo, D. Creanza, N. De Filippis, M. De Palma, L. Fiore, G. Iaselli, L. Lusito, G. Maggi, M. Maggi, N. Manna, B. Marangelli, S. My, S. Nuzzo, N. Pacifico, A. Pompili, G. Pugliese, F. Romano, G. Selvaggi, L. Silvestris, G. Singh, S. Tupputi, G. Zito, G. Abbiendi, A. C. Benvenuti, D. Bonacorsi, S. Braibant-Giacomelli, L. Brigliadori, P. Capiluppi, A. Castro, F. R. Cavallo, M. Cuffiani, G. M. Dallavalle, F. Fabbri, A. Fanfani, D. Fasanella, P. Giacomelli, C. Grandi, S. Marcellini, G. Masetti, M. Meneghelli, A. Montanari, F. L. Navarria, F. Odorici, A. Perrotta, F. Primavera, A. M. Rossi, T. Rovelli, G. Siroli, R. Travaglini, S. Albergo, G. Cappello, M. Chiorboli, S. Costa, R. Potenza, A. Tricomi, C. Tuve, G. Barbagli, V. Ciulli, C. Civinini, R. D’Alessandro, E. Focardi, S. Frosali, E. Gallo, S. Gonzi, M. Meschini, S. Paoletti, G. Sguazzoni, A. Tropiano, L. Benussi, S. Bianco, S. Colafranceschi, D. Piccolo, P. Fabbricatore, R. Musenich, A. Benaglia, F. De Guio, L. Di Matteo, S. Fiorendi, S. Gennai, A. Ghezzi, S. Malvezzi, R. A. Manzoni, A. Martelli, A. Massironi, D. Menasce, L. Moroni, M. Paganoni, D. Pedrini, S. Ragazzi, N. Redaelli, S. Sala, T. Tabarelli de Fatis, S. Buontempo, C. A. Carrillo Montoya, N. Cavallo, A. De Cosa, O. Dogangun, F. Fabozzi, A. O. M. Iorio, L. Lista, M. Merola, P. Paolucci, P. Azzi, N. Bacchetta, P. Bellan, D. Bisello, A. Branca, R. Carlin, P. Checchia, T. Dorigo, U. Dosselli, F. Gasparini, U. Gasparini, A. Gozzelino, K. Kanishchev, S. Lacaprara, I. Lazzizzera, M. Margoni, M. Mazzucato, A. T. Meneguzzo, M. Nespolo, L. Perrozzi, N. Pozzobon, P. Ronchese, F. Simonetto, E. Torassa, M. Tosi, A. Triossi, S. Vanini, P. Zotto, G. Zumerle, U. Berzano, M. Gabusi, S. P. Ratti, C. Riccardi, P. Torre, P. Vitulo, M. Biasini, G. M. Bilei, B. Caponeri, L. Fanò, P. Lariccia, A. Lucaroni, G. Mantovani, M. Menichelli, A. Nappi, F. Romeo, A. Santocchia, S. Taroni, M. Valdata, P. Azzurri, G. Bagliesi, T. Boccali, G. Broccolo, R. Castaldi, R. T. D’Agnolo, R. Dell’Orso, F. Fiori, L. Foà, A. Giassi, A. Kraan, F. Ligabue, T. Lomtadze, L. Martini, A. Messineo, F. Palla, F. Palmonari, A. Rizzi, A. T. Serban, P. Spagnolo, R. Tenchini, G. Tonelli, A. Venturi, P. G. Verdini, L. Barone, F. Cavallari, D. Del Re, M. Diemoz, C. Fanelli, M. Grassi, E. Longo, P. Meridiani, F. Micheli, S. Nourbakhsh, G. Organtini, F. Pandolfi, R. Paramatti, S. Rahatlou, M. Sigamani, L. Soffi, N. Amapane, R. Arcidiacono, S. Argiro, M. Arneodo, C. Biino, C. Botta, N. Cartiglia, R. Castello, M. Costa, N. Demaria, A. Graziano, C. Mariotti, S. Maselli, E. Migliore, V. Monaco, M. Musich, M. M. Obertino, N. Pastrone, M. Pelliccioni, A. Potenza, A. Romero, M. Ruspa, R. Sacchi, V. Sola, A. Solano, A. Staiano, A. Vilela Pereira, S. Belforte, F. Cossutti, G. Della Ricca, B. Gobbo, M. Marone, D. Montanino, A. Penzo, S. G. Heo, S. K. Nam, S. Chang, J. Chung, D. H. Kim, G. N. Kim, J. E. Kim, D. J. Kong, H. Park, S. R. Ro, D. C. Son, J. Y. Kim, Zero J. Kim, S. Song, H. Y. Jo, S. Choi, D. Gyun, B. Hong, M. Jo, H. Kim, T. J. Kim, K. S. Lee, D. H. Moon, S. K. Park, E. Seo, K. S. Sim, M. Choi, S. Kang, J. H. Kim, C. Park, I. C. Park, S. Park, G. Ryu, Y. Cho, Y. Choi, Y. K. Choi, J. Goh, M. S. Kim, B. Lee, J. Lee, S. Lee, H. Seo, I. Yu, M. J. Bilinskas, I. Grigelionis, M. Janulis, H. Castilla-Valdez, E. De La Cruz-Burelo, I. Heredia-de La Cruz, R. Lopez-Fernandez, R. Magaña Villalba, J. Martínez-Ortega, A. Sánchez-Hernández, L. M. Villasenor-Cendejas, S. Carrillo Moreno, F. Vazquez Valencia, H. A. Salazar Ibarguen, E. Casimiro Linares, A. Morelos Pineda, M. A. Reyes-Santos, D. Krofcheck, A. J. Bell, P. H. Butler, R. Doesburg, S. Reucroft, H. Silverwood, M. Ahmad, M. I. Asghar, H. R. Hoorani, S. Khalid, W. A. Khan, T. Khurshid, S. Qazi, M. A. Shah, M. Shoaib, G. Brona, M. Cwiok, W. Dominik, K. Doroba, A. Kalinowski, M. Konecki, J. Krolikowski, H. Bialkowska, B. Boimska, T. Frueboes, R. Gokieli, M. Górski, M. Kazana, K. Nawrocki, K. Romanowska-Rybinska, M. Szleper, G. Wrochna, P. Zalewski, N. Almeida, P. Bargassa, A. David, P. Faccioli, P. G. Ferreira Parracho, M. Gallinaro, P. Musella, A. Nayak, J. Pela, P. Q. Ribeiro, J. Seixas, J. Varela, P. Vischia, S. Afanasiev, I. Belotelov, P. Bunin, M. Gavrilenko, I. Golutvin, I. Gorbunov, V. Karjavin, V. Konoplyanikov, G. Kozlov, A. Lanev, P. Moisenz, V. Palichik, V. Perelygin, S. Shmatov, V. Smirnov, A. Volodko, A. Zarubin, S. Evstyukhin, V. Golovtsov, Y. Ivanov, V. Kim, P. Levchenko, V. Murzin, V. Oreshkin, I. Smirnov, V. Sulimov, L. Uvarov, S. Vavilov, A. Vorobyev, An. Vorobyev, Yu. Andreev, A. Dermenev, S. Gninenko, N. Golubev, M. Kirsanov, N. Krasnikov, V. Matveev, G. Pivovarov, A. Toropin, S. Troitsky, V. Epshteyn, M. Erofeeva, V. Gavrilov, M. Kossov, A. Krokhotin, N. Lychkovskaya, V. Popov, G. Safronov, S. Semenov, V. Stolin, E. Vlasov, A. Zhokin, A. Belyaev, E. Boos, M. Dubinin, L. Dudko, A. Ershov, L. Khein, O. Kodolova, I. Lokhtin, A. Markina, S. Obraztsov, M. Perfilov, A. Proskuryakov, L. Sarycheva, V. Savrin, A. Snigirev, V. Andreev, M. Azarkin, I. Dremin, M. Kirakosyan, A. Leonidov, G. Mesyats, S. V. Rusakov, A. Vinogradov, I. Azhgirey, I. Bayshev, S. Bitioukov, V. Grishin, V. Kachanov, D. Konstantinov, A. Korablev, V. Krychkine, V. Petrov, R. Ryutin, A. Sobol, L. Tourtchanovitch, S. Troshin, N. Tyurin, A. Uzunian, A. Volkov, P. Adzic, M. Djordjevic, M. Ekmedzic, D. Krpic, J. Milosevic, M. Aguilar-Benitez, J. Alcaraz Maestre, P. Arce, C. Battilana, E. Calvo, M. Cerrada, M. Chamizo Llatas, N. Colino, B. De La Cruz, A. Delgado Peris, C. Diez Pardos, D. Domínguez Vázquez, C. Fernandez Bedoya, J. P. Fernández Ramos, A. Ferrando, J. Flix, M. C. Fouz, P. Garcia-Abia, O. Gonzalez Lopez, S. Goy Lopez, J. M. Hernandez, M. I. Josa, G. Merino, J. Puerta Pelayo, I. Redondo, L. Romero, J. Santaolalla, M. S. Soares, C. Willmott, C. Albajar, G. Codispoti, J. F. de Trocóniz, J. Cuevas, J. Fernandez Menendez, S. Folgueras, I. Gonzalez Caballero, L. Lloret Iglesias, J. Piedra Gomez, J. M. Vizan Garcia, J. A. Brochero Cifuentes, I. J. Cabrillo, A. Calderon, S. H. Chuang, J. Duarte Campderros, M. Felcini, M. Fernandez, G. Gomez, J. Gonzalez Sanchez, C. Jorda, P. Lobelle Pardo, A. Lopez Virto, J. Marco, R. Marco, C. Martinez Rivero, F. Matorras, F. J. Munoz Sanchez, T. Rodrigo, A. Y. Rodríguez-Marrero, A. Ruiz-Jimeno, L. Scodellaro, M. Sobron Sanudo, I. Vila, R. Vilar Cortabitarte, D. Abbaneo, E. Auffray, G. Auzinger, P. Baillon, A. H. Ball, D. Barney, C. Bernet, W. Bialas, G. Bianchi, P. Bloch, A. Bocci, H. Breuker, K. Bunkowski, T. Camporesi, G. Cerminara, T. Christiansen, J. A. Coarasa Perez, B. Curé, D. D’Enterria, A. De Roeck, S. Di Guida, M. Dobson, N. Dupont-Sagorin, A. Elliott-Peisert, B. Frisch, W. Funk, A. Gaddi, G. Georgiou, H. Gerwig, M. Giffels, D. Gigi, K. Gill, D. Giordano, M. Giunta, F. Glege, R. Gomez-Reino Garrido, P. Govoni, S. Gowdy, R. Guida, L. Guiducci, M. Hansen, P. Harris, C. Hartl, J. Harvey, B. Hegner, A. Hinzmann, H. F. Hoffmann, V. Innocente, P. Janot, K. Kaadze, E. Karavakis, K. Kousouris, P. Lecoq, P. Lenzi, C. Lourenço, T. Mäki, M. Malberti, L. Malgeri, M. Mannelli, L. Masetti, G. Mavromanolakis, F. Meijers, S. Mersi, E. Meschi, R. Moser, M. U. Mozer, M. Mulders, E. Nesvold, M. Nguyen, T. Orimoto, L. Orsini, E. Palencia Cortezon, E. Perez, A. Petrilli, A. Pfeiffer, M. Pierini, M. Pimiä, D. Piparo, G. Polese, L. Quertenmont, A. Racz, W. Reece, J. Rodrigues Antunes, G. Rolandi, T. Rommerskirchen, C. Rovelli, M. Rovere, H. Sakulin, F. Santanastasio, C. Schäfer, C. Schwick, I. Segoni, P. Siegrist, P. Silva, M. Simon, P. Sphicas, D. Spiga, M. Spiropulu, M. Stoye, A. Tsirou, G. I. Veres, P. Vichoudis, H. K. Wöhri, S. D. Worm, W. D. Zeuner, W. Bertl, K. Deiters, W. Erdmann, K. Gabathuler, R. Horisberger, Q. Ingram, H. C. Kaestli, S. König, D. Kotlinski, U. Langenegger, F. Meier, D. Renker, T. Rohe, J. Sibille, L. Bäni, P. Bortignon, M. A. Buchmann, B. Casal, N. Chanon, Z. Chen, A. Deisher, G. Dissertori, M. Dittmar, M. Dünser, J. Eugster, K. Freudenreich, C. Grab, P. Lecomte, W. Lustermann, P. Martinez Ruiz del Arbol, N. Mohr, F. Moortgat, C. Nägeli, P. Nef, F. Nessi-Tedaldi, L. Pape, F. Pauss, M. Peruzzi, F. J. Ronga, M. Rossini, L. Sala, A. K. Sanchez, M.-C. Sawley, A. Starodumov, B. Stieger, M. Takahashi, L. Tauscher, A. Thea, K. Theofilatos, D. Treille, C. Urscheler, R. Wallny, H. A. Weber, L. Wehrli, J. Weng, E. Aguilo, C. Amsler, V. Chiochia, S. De Visscher, C. Favaro, M. Ivova Rikova, B. Millan Mejias, P. Otiougova, P. Robmann, H. Snoek, M. Verzetti, Y. H. Chang, K. H. Chen, C. M. Kuo, S. W. Li, W. Lin, Z. K. Liu, Y. J. Lu, D. Mekterovic, R. Volpe, S. S. Yu, P. Bartalini, P. Chang, Y. W. Chang, Y. Chao, K. F. Chen, C. Dietz, U. Grundler, W.-S. Hou, Y. Hsiung, K. Y. Kao, Y. J. Lei, R.-S. Lu, D. Majumder, E. Petrakou, X. Shi, J. G. Shiu, Y. M. Tzeng, M. Wang, A. Adiguzel, M. N. Bakirci, S. Cerci, C. Dozen, I. Dumanoglu, E. Eskut, S. Girgis, G. Gokbulut, I. Hos, E. E. Kangal, G. Karapinar, A. Kayis Topaksu, G. Onengut, K. Ozdemir, S. Ozturk, A. Polatoz, K. Sogut, D. Sunar Cerci, B. Tali, H. Topakli, D. Uzun, L. N. Vergili, M. Vergili, I. V. Akin, T. Aliev, B. Bilin, S. Bilmis, M. Deniz, H. Gamsizkan, A. M. Guler, K. Ocalan, A. Ozpineci, M. Serin, R. Sever, U. E. Surat, M. Yalvac, E. Yildirim, M. Zeyrek, M. Deliomeroglu, E. Gülmez, B. Isildak, M. Kaya, O. Kaya, S. Ozkorucuklu, N. Sonmez, L. Levchuk, F. Bostock, J. J. Brooke, E. Clement, D. Cussans, H. Flacher, R. Frazier, J. Goldstein, M. Grimes, G. P. Heath, H. F. Heath, L. Kreczko, S. Metson, D. M. Newbold, K. Nirunpong, A. Poll, S. Senkin, V. J. Smith, T. Williams, L. Basso, K. W. Bell, C. Brew, R. M. Brown, D. J. A. Cockerill, J. A. Coughlan, K. Harder, S. Harper, J. Jackson, B. W. Kennedy, E. Olaiya, D. Petyt, B. C. Radburn-Smith, C. H. Shepherd-Themistocleous, I. R. Tomalin, W. J. Womersley, R. Bainbridge, G. Ball, R. Beuselinck, O. Buchmuller, D. Colling, N. Cripps, M. Cutajar, P. Dauncey, G. Davies, M. Della Negra, W. Ferguson, J. Fulcher, D. Futyan, A. Gilbert, A. Guneratne Bryer, G. Hall, Z. Hatherell, J. Hays, G. Iles, M. Jarvis, G. Karapostoli, L. Lyons, A.-M. Magnan, J. Marrouche, B. Mathias, R. Nandi, J. Nash, A. Nikitenko, A. Papageorgiou, M. Pesaresi, K. Petridis, M. Pioppi, D. M. Raymond, S. Rogerson, N. Rompotis, A. Rose, M. J. Ryan, C. Seez, A. Sparrow, A. Tapper, S. Tourneur, M. Vazquez Acosta, T. Virdee, S. Wakefield, N. Wardle, D. Wardrope, T. Whyntie, M. Barrett, M. Chadwick, J. E. Cole, P. R. Hobson, A. Khan, P. Kyberd, D. Leslie, W. Martin, I. D. Reid, P. Symonds, L. Teodorescu, M. Turner, K. Hatakeyama, H. Liu, T. Scarborough, C. Henderson, A. Avetisyan, T. Bose, E. Carrera Jarrin, C. Fantasia, A. Heister, J. St. John, P. Lawson, D. Lazic, J. Rohlf, D. Sperka, L. Sulak, D. Cutts, A. Ferapontov, U. Heintz, S. Jabeen, G. Kukartsev, G. Landsberg, M. Luk, M. Narain, D. Nguyen, M. Segala, T. Sinthuprasith, T. Speer, K. V. Tsang, R. Breedon, G. Breto, M. Calderon De La Barca Sanchez, M. Caulfield, S. Chauhan, M. Chertok, J. Conway, R. Conway, P. T. Cox, J. Dolen, R. Erbacher, M. Gardner, R. Houtz, W. Ko, A. Kopecky, R. Lander, O. Mall, T. Miceli, R. Nelson, D. Pellett, J. Robles, B. Rutherford, M. Searle, J. Smith, M. Squires, M. Tripathi, R. Vasquez Sierra, K. Arisaka, D. Cline, R. Cousins, J. Duris, S. Erhan, P. Everaerts, C. Farrell, J. Hauser, M. Ignatenko, C. Jarvis, C. Plager, G. Rakness, P. Schlein, J. Tucker, V. Valuev, J. Babb, R. Clare, J. Ellison, J. W. Gary, F. Giordano, G. Hanson, G. Y. Jeng, O. R. Long, A. Luthra, H. Nguyen, S. Paramesvaran, J. Sturdy, S. Sumowidagdo, R. Wilken, S. Wimpenny, W. Andrews, J. G. Branson, G. B. Cerati, S. Cittolin, D. Evans, F. Golf, A. Holzner, R. Kelley, M. Lebourgeois, J. Letts, I. Macneill, B. Mangano, S. Padhi, C. Palmer, G. Petrucciani, H. Pi, M. Pieri, R. Ranieri, M. Sani, I. Sfiligoi, S. Simon, E. Sudano, M. Tadel, Y. Tu, A. Vartak, S. Wasserbaech, F. Würthwein, A. Yagil, J. Yoo, D. Barge, R. Bellan, C. Campagnari, M. D’Alfonso, T. Danielson, K. Flowers, P. Geffert, J. Incandela, C. Justus, P. Kalavase, S. A. Koay, D. Kovalskyi, V. Krutelyov, S. Lowette, N. Mccoll, V. Pavlunin, F. Rebassoo, J. Ribnik, J. Richman, R. Rossin, D. Stuart, W. To, J. R. Vlimant, C. West, A. Apresyan, A. Bornheim, J. Bunn, Y. Chen, E. Di Marco, J. Duarte, M. Gataullin, Y. Ma, A. Mott, H. B. Newman, C. Rogan, V. Timciuc, P. Traczyk, J. Veverka, R. Wilkinson, Y. Yang, R. Y. Zhu, B. Akgun, R. Carroll, T. Ferguson, Y. Iiyama, D. W. Jang, S. Y. Jun, Y. F. Liu, M. Paulini, J. Russ, H. Vogel, I. Vorobiev, J. P. Cumalat, M. E. Dinardo, B. R. Drell, C. J. Edelmaier, W. T. Ford, A. Gaz, B. Heyburn, E. Luiggi Lopez, U. Nauenberg, J. G. Smith, K. Stenson, K. A. Ulmer, S. R. Wagner, S. L. Zang, L. Agostino, J. Alexander, A. Chatterjee, N. Eggert, L. K. Gibbons, B. Heltsley, W. Hopkins, A. Khukhunaishvili, B. Kreis, N. Mirman, G. Nicolas Kaufman, J. R. Patterson, A. Ryd, E. Salvati, W. Sun, W. D. Teo, J. Thom, J. Thompson, J. Vaughan, Y. Weng, L. Winstrom, P. Wittich, A. Biselli, D. Winn, S. Abdullin, M. Albrow, J. Anderson, G. Apollinari, M. Atac, J. A. Bakken, L. A. T. Bauerdick, A. Beretvas, J. Berryhill, P. C. Bhat, I. Bloch, K. Burkett, J. N. Butler, V. Chetluru, H. W. K. Cheung, F. Chlebana, S. Cihangir, W. Cooper, D. P. Eartly, V. D. Elvira, S. Esen, I. Fisk, J. Freeman, Y. Gao, E. Gottschalk, D. Green, O. Gutsche, J. Hanlon, R. M. Harris, J. Hirschauer, B. Hooberman, H. Jensen, S. Jindariani, M. Johnson, U. Joshi, B. Klima, S. Kunori, S. Kwan, C. Leonidopoulos, D. Lincoln, R. Lipton, J. Lykken, K. Maeshima, J. M. Marraffino, S. Maruyama, D. Mason, P. McBride, T. Miao, K. Mishra, S. Mrenna, Y. Musienko, C. Newman-Holmes, V. O’Dell, J. Pivarski, R. Pordes, O. Prokofyev, T. Schwarz, E. Sexton-Kennedy, S. Sharma, W. J. Spalding, L. Spiegel, P. Tan, L. Taylor, S. Tkaczyk, L. Uplegger, E. W. Vaandering, R. Vidal, J. Whitmore, W. Wu, F. Yang, F. Yumiceva, J. C. Yun, D. Acosta, P. Avery, D. Bourilkov, M. Chen, S. Das, M. De Gruttola, G. P. Di Giovanni, D. Dobur, A. Drozdetskiy, R. D. Field, M. Fisher, Y. Fu, I. K. Furic, J. Gartner, S. Goldberg, J. Hugon, B. Kim, J. Konigsberg, A. Korytov, A. Kropivnitskaya, T. Kypreos, J. F. Low, K. Matchev, P. Milenovic, G. Mitselmakher, L. Muniz, R. Remington, A. Rinkevicius, M. Schmitt, B. Scurlock, P. Sellers, N. Skhirtladze, M. Snowball, D. Wang, J. Yelton, M. Zakaria, V. Gaultney, L. M. Lebolo, S. Linn, P. Markowitz, G. Martinez, J. L. Rodriguez, T. Adams, A. Askew, J. Bochenek, J. Chen, B. Diamond, S. V. Gleyzer, J. Haas, S. Hagopian, V. Hagopian, M. Jenkins, K. F. Johnson, H. Prosper, S. Sekmen, V. Veeraraghavan, M. Weinberg, M. M. Baarmand, B. Dorney, M. Hohlmann, H. Kalakhety, I. Vodopiyanov, M. R. Adams, I. M. Anghel, L. Apanasevich, Y. Bai, V. E. Bazterra, R. R. Betts, J. Callner, R. Cavanaugh, C. Dragoiu, L. Gauthier, C. E. Gerber, D. J. Hofman, S. Khalatyan, G. J. Kunde, F. Lacroix, M. Malek, C. O’Brien, C. Silkworth, C. Silvestre, D. Strom, N. Varelas, U. Akgun, E. A. Albayrak, B. Bilki, W. Clarida, F. Duru, S. Griffiths, C. K. Lae, E. McCliment, J.-P. Merlo, H. Mermerkaya, A. Mestvirishvili, A. Moeller, J. Nachtman, C. R. Newsom, E. Norbeck, J. Olson, Y. Onel, F. Ozok, S. Sen, E. Tiras, J. Wetzel, T. Yetkin, K. Yi, B. A. Barnett, B. Blumenfeld, S. Bolognesi, A. Bonato, D. Fehling, G. Giurgiu, A. V. Gritsan, Z. J. Guo, G. Hu, P. Maksimovic, S. Rappoccio, M. Swartz, N. V. Tran, A. Whitbeck, P. Baringer, A. Bean, G. Benelli, O. Grachov, R. P. Kenny Iii, M. Murray, D. Noonan, S. Sanders, R. Stringer, G. Tinti, J. S. Wood, V. Zhukova, A. F. Barfuss, T. Bolton, I. Chakaberia, A. Ivanov, M. Makouski, Y. Maravin, S. Shrestha, I. Svintradze, J. Gronberg, D. Lange, D. Wright, A. Baden, M. Boutemeur, B. Calvert, S. C. Eno, J. A. Gomez, N. J. Hadley, R. G. Kellogg, M. Kirn, T. Kolberg, Y. Lu, M. Marionneau, A. C. Mignerey, A. Peterman, K. Rossato, P. Rumerio, A. Skuja, J. Temple, M. B. Tonjes, S. C. Tonwar, E. Twedt, B. Alver, G. Bauer, J. Bendavid, W. Busza, E. Butz, I. A. Cali, M. Chan, V. Dutta, G. Gomez Ceballos, M. Goncharov, K. A. Hahn, Y. Kim, M. Klute, Y.-J. Lee, P. D. Luckey, T. Ma, S. Nahn, C. Paus, D. Ralph, C. Roland, G. Roland, M. Rudolph, G. S. F. Stephans, F. Stöckli, K. Sumorok, K. Sung, D. Velicanu, E. A. Wenger, R. Wolf, B. Wyslouch, S. Xie, M. Yang, Y. Yilmaz, A. S. Yoon, M. Zanetti, S. I. Cooper, P. Cushman, B. Dahmes, A. De Benedetti, G. Franzoni, A. Gude, J. Haupt, S. C. Kao, K. Klapoetke, Y. Kubota, J. Mans, N. Pastika, V. Rekovic, R. Rusack, M. Sasseville, A. Singovsky, N. Tambe, J. Turkewitz, L. M. Cremaldi, R. Godang, R. Kroeger, L. Perera, R. Rahmat, D. A. Sanders, D. Summers, E. Avdeeva, K. Bloom, S. Bose, J. Butt, D. R. Claes, A. Dominguez, M. Eads, P. Jindal, J. Keller, I. Kravchenko, J. Lazo-Flores, H. Malbouisson, S. Malik, G. R. Snow, U. Baur, A. Godshalk, I. Iashvili, S. Jain, A. Kharchilava, S. P. Shipkowski, K. Smith, Z. Wan, G. Alverson, E. Barberis, D. Baumgartel, M. Chasco, D. Trocino, D. Wood, J. Zhang, A. Anastassov, A. Kubik, N. Mucia, N. Odell, R. A. Ofierzynski, B. Pollack, A. Pozdnyakov, S. Stoynev, M. Velasco, S. Won, L. Antonelli, D. Berry, A. Brinkerhoff, M. Hildreth, C. Jessop, D. J. Karmgard, J. Kolb, K. Lannon, W. Luo, S. Lynch, N. Marinelli, D. M. Morse, T. Pearson, R. Ruchti, J. Slaunwhite, N. Valls, M. Wayne, M. Wolf, J. Ziegler, B. Bylsma, L. S. Durkin, C. Hill, P. Killewald, K. Kotov, T. Y. Ling, D. Puigh, M. Rodenburg, C. Vuosalo, G. Williams, N. Adam, E. Berry, P. Elmer, D. Gerbaudo, V. Halyo, P. Hebda, J. Hegeman, A. Hunt, E. Laird, D. Lopes Pegna, P. Lujan, D. Marlow, T. Medvedeva, M. Mooney, J. Olsen, P. Piroué, X. Quan, A. Raval, H. Saka, D. Stickland, C. Tully, J. S. Werner, A. Zuranski, J. G. Acosta, X. T. Huang, A. Lopez, H. Mendez, S. Oliveros, J. E. Ramirez Vargas, A. Zatserklyaniy, E. Alagoz, V. E. Barnes, D. Benedetti, G. Bolla, D. Bortoletto, M. De Mattia, A. Everett, L. Gutay, Z. Hu, M. Jones, O. Koybasi, M. Kress, A. T. Laasanen, N. Leonardo, V. Maroussov, P. Merkel, D. H. Miller, N. Neumeister, I. Shipsey, D. Silvers, A. Svyatkovskiy, M. Vidal Marono, H. D. Yoo, J. Zablocki, Y. Zheng, S. Guragain, N. Parashar, A. Adair, C. Boulahouache, V. Cuplov, K. M. Ecklund, F. J. M. Geurts, B. P. Padley, R. Redjimi, J. Roberts, J. Zabel, B. Betchart, A. Bodek, Y. S. Chung, R. Covarelli, P. de Barbaro, R. Demina, Y. Eshaq, A. Garcia-Bellido, P. Goldenzweig, Y. Gotra, J. Han, A. Harel, D. C. Miner, G. Petrillo, W. Sakumoto, D. Vishnevskiy, M. Zielinski, A. Bhatti, R. Ciesielski, L. Demortier, K. Goulianos, G. Lungu, C. Mesropian, S. Arora, O. Atramentov, A. Barker, J. P. Chou, C. Contreras-Campana, E. Contreras-Campana, D. Duggan, D. Ferencek, Y. Gershtein, R. Gray, E. Halkiadakis, D. Hidas, D. Hits, A. Lath, S. Panwalkar, M. Park, R. Patel, A. Richards, K. Rose, S. Salur, S. Schnetzer, C. Seitz, S. Somalwar, R. Stone, S. Thomas, G. Cerizza, M. Hollingsworth, S. Spanier, Z. C. Yang, A. York, R. Eusebi, W. Flanagan, J. Gilmore, T. Kamon, V. Khotilovich, R. Montalvo, I. Osipenkov, Y. Pakhotin, A. Perloff, J. Roe, A. Safonov, T. Sakuma, S. Sengupta, I. Suarez, A. Tatarinov, D. Toback, N. Akchurin, C. Bardak, J. Damgov, P. R. Dudero, C. Jeong, K. Kovitanggoon, S. W. Lee, T. Libeiro, P. Mane, Y. Roh, A. Sill, I. Volobouev, R. Wigmans, E. Appelt, E. Brownson, D. Engh, C. Florez, W. Gabella, A. Gurrola, M. Issah, W. Johns, P. Kurt, C. Maguire, A. Melo, P. Sheldon, B. Snook, S. Tuo, J. Velkovska, M. W. Arenton, M. Balazs, S. Boutle, S. Conetti, B. Cox, B. Francis, S. Goadhouse, J. Goodell, R. Hirosky, A. Ledovskoy, C. Lin, C. Neu, J. Wood, R. Yohay, S. Gollapinni, R. Harr, P. E. Karchin, C. Kottachchi Kankanamge Don, P. Lamichhane, M. Mattson, C. Milstène, A. Sakharov, M. Anderson, M. Bachtis, D. Belknap, J. N. Bellinger, J. Bernardini, L. Borrello, D. Carlsmith, M. Cepeda, S. Dasu, J. Efron, E. Friis, L. Gray, K. S. Grogg, M. Grothe, R. Hall-Wilton, M. Herndon, A. Hervé, P. Klabbers, J. Klukas, A. Lanaro, C. Lazaridis, J. Leonard, R. Loveless, A. Mohapatra, I. Ojalvo, G. A. Pierro, I. Ross, A. Savin, W. H. Smith, J. Swanson
المصدر: European Physical Journal C: Particles and Fields, Vol 72, Iss 11, Pp 1-18 (2012)
مصطلحات موضوعية: Astrophysics, QB460-466, Nuclear and particle physics. Atomic energy. Radioactivity, QC770-798
وصف الملف: electronic resource
-
4دورية أكاديمية
المؤلفون: The CMS Collaboration, S. Chatrchyan, V. Khachatryan, A. M. Sirunyan, A. Tumasyan, W. Adam, T. Bergauer, M. Dragicevic, J. Erö, C. Fabjan, M. Friedl, R. Frühwirth, V. M. Ghete, J. Hammer, M. Hoch, N. Hörmann, J. Hrubec, M. Jeitler, W. Kiesenhofer, A. Knapitsch, M. Krammer, D. Liko, I. Mikulec, M. Pernicka, B. Rahbaran, C. Rohringer, H. Rohringer, R. Schöfbeck, J. Strauss, A. Taurok, F. Teischinger, P. Wagner, W. Waltenberger, G. Walzel, E. Widl, C.-E. Wulz, V. Mossolov, N. Shumeiko, J. Suarez Gonzalez, S. Bansal, L. Benucci, T. Cornelis, E. A. De Wolf, X. Janssen, S. Luyckx, T. Maes, L. Mucibello, S. Ochesanu, B. Roland, R. Rougny, M. Selvaggi, H. Van Haevermaet, P. Van Mechelen, N. Van Remortel, A. Van Spilbeeck, F. Blekman, S. Blyweert, J. D’Hondt, R. Gonzalez Suarez, A. Kalogeropoulos, M. Maes, A. Olbrechts, W. Van Doninck, P. Van Mulders, G. P. Van Onsem, I. Villella, O. Charaf, B. Clerbaux, G. De Lentdecker, V. Dero, A. P. R. Gay, G. H. Hammad, T. Hreus, A. Léonard, P. E. Marage, L. Thomas, C. Vander Velde, P. Vanlaer, J. Wickens, V. Adler, K. Beernaert, A. Cimmino, S. Costantini, G. Garcia, M. Grunewald, B. Klein, J. Lellouch, A. Marinov, J. Mccartin, A. A. Ocampo Rios, D. Ryckbosch, N. Strobbe, F. Thyssen, M. Tytgat, L. Vanelderen, P. Verwilligen, S. Walsh, N. Zaganidis, S. Basegmez, G. Bruno, J. Caudron, L. Ceard, J. De Favereau De Jeneret, C. Delaere, T. du Pree, D. Favart, L. Forthomme, A. Giammanco, G. Grégoire, J. Hollar, V. Lemaitre, J. Liao, O. Militaru, C. Nuttens, D. Pagano, A. Pin, K. Piotrzkowski, N. Schul, N. Beliy, T. Caebergs, E. Daubie, G. A. Alves, D. De Jesus Damiao, M. E. Pol, M. H. G. Souza, W. L. Aldá Júnior, W. Carvalho, A. Custódio, E. M. Da Costa, C. De Oliveira Martins, S. Fonseca De Souza, D. Matos Figueiredo, L. Mundim, H. Nogima, V. Oguri, W. L. Prado Da Silva, A. Santoro, S. M. Silva Do Amaral, L. Soares Jorge, A. Sznajder, T. S. Anjos, C. A. Bernardes, F. A. Dias, T. R. Fernandez Perez Tomei, E. M. Gregores, C. Lagana, F. Marinho, P. G. Mercadante, S. F. Novaes, Sandra S. Padula, V. Genchev, P. Iaydjiev, S. Piperov, M. Rodozov, S. Stoykova, G. Sultanov, V. Tcholakov, R. Trayanov, M. Vutova, A. Dimitrov, R. Hadjiiska, A. Karadzhinova, V. Kozhuharov, L. Litov, B. Pavlov, P. Petkov, J. G. Bian, G. M. Chen, H. S. Chen, C. H. Jiang, D. Liang, S. Liang, X. Meng, J. Tao, J. Wang, X. Wang, Z. Wang, H. Xiao, M. Xu, J. Zang, Z. Zhang, C. Asawatangtrakuldee, Y. Ban, S. Guo, Y. Guo, W. Li, S. Liu, Y. Mao, S. J. Qian, H. Teng, S. Wang, B. Zhu, W. Zou, A. Cabrera, B. Gomez Moreno, A. F. Osorio Oliveros, J. C. Sanabria, N. Godinovic, D. Lelas, R. Plestina, D. Polic, I. Puljak, Z. Antunovic, M. Dzelalija, M. Kovac, V. Brigljevic, S. Duric, K. Kadija, J. Luetic, S. Morovic, A. Attikis, M. Galanti, J. Mousa, C. Nicolaou, F. Ptochos, P. A. Razis, M. Finger, Y. Assran, A. Ellithi Kamel, S. Khalil, M. A. Mahmoud, A. Radi, A. Hektor, M. Kadastik, M. Müntel, M. Raidal, L. Rebane, A. Tiko, V. Azzolini, P. Eerola, G. Fedi, M. Voutilainen, S. Czellar, J. Härkönen, A. Heikkinen, V. Karimäki, R. Kinnunen, M. J. Kortelainen, T. Lampén, K. Lassila-Perini, S. Lehti, T. Lindén, P. Luukka, T. Mäenpää, T. Peltola, E. Tuominen, J. Tuominiemi, E. Tuovinen, D. Ungaro, L. Wendland, K. Banzuzi, A. Korpela, T. Tuuva, D. Sillou, M. Besancon, S. Choudhury, M. Dejardin, D. Denegri, B. Fabbro, J. L. Faure, F. Ferri, S. Ganjour, A. Givernaud, P. Gras, G. Hamel de Monchenault, P. Jarry, E. Locci, J. Malcles, M. Marionneau, L. Millischer, J. Rander, A. Rosowsky, I. Shreyber, M. Titov, S. Baffioni, F. Beaudette, L. Benhabib, L. Bianchini, M. Bluj, C. Broutin, P. Busson, C. Charlot, N. Daci, T. Dahms, L. Dobrzynski, S. Elgammal, R. Granier de Cassagnac, M. Haguenauer, P. Miné, C. Mironov, C. Ochando, P. Paganini, D. Sabes, R. Salerno, Y. Sirois, C. Thiebaux, C. Veelken, A. Zabi, J.-L. Agram, J. Andrea, D. Bloch, D. Bodin, J.-M. Brom, M. Cardaci, E. C. Chabert, C. Collard, E. Conte, F. Drouhin, C. Ferro, J.-C. Fontaine, D. Gelé, U. Goerlach, S. Greder, P. Juillot, M. Karim, A.-C. Le Bihan, P. Van Hove, F. Fassi, D. Mercier, C. Baty, S. Beauceron, N. Beaupere, M. Bedjidian, O. Bondu, G. Boudoul, D. Boumediene, H. Brun, J. Chasserat, R. Chierici, D. Contardo, P. Depasse, H. El Mamouni, A. Falkiewicz, J. Fay, S. Gascon, M. Gouzevitch, B. Ille, T. Kurca, T. Le Grand, M. Lethuillier, L. Mirabito, S. Perries, V. Sordini, S. Tosi, Y. Tschudi, P. Verdier, S. Viret, D. Lomidze, G. Anagnostou, S. Beranek, M. Edelhoff, L. Feld, N. Heracleous, O. Hindrichs, R. Jussen, K. Klein, J. Merz, A. Ostapchuk, A. Perieanu, F. Raupach, J. Sammet, S. Schael, D. Sprenger, H. Weber, B. Wittmer, V. Zhukov, M. Ata, E. Dietz-Laursonn, M. Erdmann, A. Güth, T. Hebbeker, C. Heidemann, K. Hoepfner, T. Klimkovich, D. Klingebiel, P. Kreuzer, D. Lanske, J. Lingemann, C. Magass, M. Merschmeyer, A. Meyer, M. Olschewski, P. Papacz, H. Pieta, H. Reithler, S. A. Schmitz, L. Sonnenschein, J. Steggemann, D. Teyssier, M. Weber, M. Bontenackels, V. Cherepanov, M. Davids, G. Flügge, H. Geenen, M. Geisler, W. Haj Ahmad, F. Hoehle, B. Kargoll, T. Kress, Y. Kuessel, A. Linn, A. Nowack, L. Perchalla, O. Pooth, J. Rennefeld, P. Sauerland, A. Stahl, D. Tornier, M. H. Zoeller, M. Aldaya Martin, W. Behrenhoff, U. Behrens, M. Bergholz, A. Bethani, K. Borras, A. Cakir, A. Campbell, E. Castro, D. Dammann, G. Eckerlin, D. Eckstein, A. Flossdorf, G. Flucke, A. Geiser, J. Hauk, H. Jung, M. Kasemann, P. Katsas, C. Kleinwort, H. Kluge, A. Knutsson, M. Krämer, D. Krücker, E. Kuznetsova, W. Lange, W. Lohmann, B. Lutz, R. Mankel, I. Marfin, M. Marienfeld, I.-A. Melzer-Pellmann, A. B. Meyer, J. Mnich, A. Mussgiller, S. Naumann-Emme, J. Olzem, A. Petrukhin, D. Pitzl, A. Raspereza, P. M. Ribeiro Cipriano, M. Rosin, J. Salfeld-Nebgen, R. Schmidt, T. Schoerner-Sadenius, N. Sen, A. Spiridonov, M. Stein, J. Tomaszewska, R. Walsh, C. Wissing, C. Autermann, V. Blobel, S. Bobrovskyi, J. Draeger, H. Enderle, U. Gebbert, M. Görner, T. Hermanns, K. Kaschube, G. Kaussen, H. Kirschenmann, R. Klanner, J. Lange, B. Mura, F. Nowak, N. Pietsch, C. Sander, H. Schettler, P. Schleper, E. Schlieckau, M. Schröder, T. Schum, H. Stadie, G. Steinbrück, J. Thomsen, C. Barth, J. Berger, T. Chwalek, W. De Boer, A. Dierlamm, G. Dirkes, M. Feindt, J. Gruschke, M. Guthoff, C. Hackstein, F. Hartmann, M. Heinrich, H. Held, K. H. Hoffmann, S. Honc, I. Katkov, J. R. Komaragiri, T. Kuhr, D. Martschei, S. Mueller, Th. Müller, M. Niegel, O. Oberst, A. Oehler, J. Ott, T. Peiffer, G. Quast, K. Rabbertz, F. Ratnikov, N. Ratnikova, M. Renz, S. Röcker, C. Saout, A. Scheurer, P. Schieferdecker, F.-P. Schilling, M. Schmanau, G. Schott, H. J. Simonis, F. M. Stober, D. Troendle, J. Wagner-Kuhr, T. Weiler, M. Zeise, E. B. Ziebarth, G. Daskalakis, T. Geralis, S. Kesisoglou, A. Kyriakis, D. Loukas, I. Manolakos, A. Markou, C. Markou, C. Mavrommatis, E. Ntomari, E. Petrakou, L. Gouskos, T. J. Mertzimekis, A. Panagiotou, N. Saoulidou, E. Stiliaris, I. Evangelou, C. Foudas, P. Kokkas, N. Manthos, I. Papadopoulos, V. Patras, F. A. Triantis, A. Aranyi, G. Bencze, L. Boldizsar, C. Hajdu, P. Hidas, D. Horvath, A. Kapusi, K. Krajczar, F. Sikler, G. Vesztergombi, N. Beni, J. Molnar, J. Palinkas, Z. Szillasi, V. Veszpremi, J. Karancsi, P. Raics, Z. L. Trocsanyi, B. Ujvari, S. B. Beri, V. Bhatnagar, N. Dhingra, R. Gupta, M. Jindal, M. Kaur, J. M. Kohli, M. Z. Mehta, N. Nishu, L. K. Saini, A. Sharma, A. P. Singh, J. Singh, S. P. Singh, S. Ahuja, B. C. Choudhary, A. Kumar, S. Malhotra, M. Naimuddin, K. Ranjan, V. Sharma, R. K. Shivpuri, S. Banerjee, S. Bhattacharya, S. Dutta, B. Gomber, S. Jain, R. Khurana, S. Sarkar, R. K. Choudhury, D. Dutta, S. Kailas, V. Kumar, A. K. Mohanty, L. M. Pant, P. Shukla, T. Aziz, S. Ganguly, M. Guchait, A. Gurtu, M. Maity, D. Majumder, G. Majumder, K. Mazumdar, G. B. Mohanty, B. Parida, A. Saha, K. Sudhakar, N. Wickramage, S. Dugad, N. K. Mondal, H. Arfaei, H. Bakhshiansohi, S. M. Etesami, A. Fahim, M. Hashemi, H. Hesari, A. Jafari, M. Khakzad, A. Mohammadi, M. Mohammadi Najafabadi, S. Paktinat Mehdiabadi, B. Safarzadeh, M. Zeinali, M. Abbrescia, L. Barbone, C. Calabria, S. S. Chhibra, A. Colaleo, D. Creanza, N. De Filippis, M. De Palma, L. Fiore, G. Iaselli, L. Lusito, G. Maggi, M. Maggi, N. Manna, B. Marangelli, S. My, S. Nuzzo, N. Pacifico, A. Pompili, G. Pugliese, F. Romano, G. Selvaggi, L. Silvestris, G. Singh, S. Tupputi, G. Zito, G. Abbiendi, A. C. Benvenuti, D. Bonacorsi, S. Braibant-Giacomelli, L. Brigliadori, P. Capiluppi, A. Castro, F. R. Cavallo, M. Cuffiani, G. M. Dallavalle, F. Fabbri, A. Fanfani, D. Fasanella, P. Giacomelli, C. Grandi, S. Marcellini, G. Masetti, M. Meneghelli, A. Montanari, F. L. Navarria, F. Odorici, A. Perrotta, F. Primavera, A. M. Rossi, T. Rovelli, G. Siroli, R. Travaglini, S. Albergo, G. Cappello, M. Chiorboli, S. Costa, R. Potenza, A. Tricomi, C. Tuve, G. Barbagli, V. Ciulli, C. Civinini, R. D’Alessandro, E. Focardi, S. Frosali, E. Gallo, S. Gonzi, M. Meschini, S. Paoletti, G. Sguazzoni, A. Tropiano, L. Benussi, S. Bianco, S. Colafranceschi, D. Piccolo, P. Fabbricatore, R. Musenich, A. Benaglia, F. De Guio, L. Di Matteo, S. Gennai, A. Ghezzi, S. Malvezzi, A. Martelli, A. Massironi, D. Menasce, L. Moroni, M. Paganoni, D. Pedrini, S. Ragazzi, N. Redaelli, S. Sala, T. Tabarelli de Fatis, S. Buontempo, C. A. Carrillo Montoya, N. Cavallo, A. De Cosa, O. Dogangun, F. Fabozzi, A. O. M. Iorio, L. Lista, M. Merola, P. Paolucci, P. Azzi, N. Bacchetta, P. Bellan, D. Bisello, A. Branca, R. Carlin, P. Checchia, T. Dorigo, U. Dosselli, F. Fanzago, F. Gasparini, U. Gasparini, A. Gozzelino, S. Lacaprara, I. Lazzizzera, M. Margoni, M. Mazzucato, A. T. Meneguzzo, M. Nespolo, L. Perrozzi, N. Pozzobon, P. Ronchese, F. Simonetto, E. Torassa, M. Tosi, S. Vanini, P. Zotto, G. Zumerle, P. Baesso, U. Berzano, S. P. Ratti, C. Riccardi, P. Torre, P. Vitulo, C. Viviani, M. Biasini, G. M. Bilei, B. Caponeri, L. Fanò, P. Lariccia, A. Lucaroni, G. Mantovani, M. Menichelli, A. Nappi, F. Romeo, A. Santocchia, S. Taroni, M. Valdata, P. Azzurri, G. Bagliesi, T. Boccali, G. Broccolo, R. Castaldi, R. T. D’Agnolo, R. Dell’Orso, F. Fiori, L. Foà, A. Giassi, A. Kraan, F. Ligabue, T. Lomtadze, L. Martini, A. Messineo, F. Palla, F. Palmonari, A. Rizzi, G. Segneri, A. T. Serban, P. Spagnolo, R. Tenchini, G. Tonelli, A. Venturi, P. G. Verdini, L. Barone, F. Cavallari, D. Del Re, M. Diemoz, C. Fanelli, D. Franci, M. Grassi, E. Longo, P. Meridiani, F. Micheli, S. Nourbakhsh, G. Organtini, F. Pandolfi, R. Paramatti, S. Rahatlou, M. Sigamani, L. Soffi, N. Amapane, R. Arcidiacono, S. Argiro, M. Arneodo, C. Biino, C. Botta, N. Cartiglia, R. Castello, M. Costa, N. Demaria, A. Graziano, C. Mariotti, S. Maselli, E. Migliore, V. Monaco, M. Musich, M. M. Obertino, N. Pastrone, M. Pelliccioni, A. Potenza, A. Romero, M. Ruspa, R. Sacchi, V. Sola, A. Solano, A. Staiano, A. Vilela Pereira, S. Belforte, F. Cossutti, G. Della Ricca, B. Gobbo, M. Marone, D. Montanino, A. Penzo, S. G. Heo, S. K. Nam, S. Chang, J. Chung, D. H. Kim, G. N. Kim, J. E. Kim, D. J. Kong, H. Park, S. R. Ro, D. C. Son, J. Y. Kim, Zero J. Kim, S. Song, H. Y. Jo, S. Choi, D. Gyun, B. Hong, M. Jo, H. Kim, T. J. Kim, K. S. Lee, D. H. Moon, S. K. Park, E. Seo, K. S. Sim, M. Choi, S. Kang, J. H. Kim, C. Park, I. C. Park, S. Park, G. Ryu, Y. Cho, Y. Choi, Y. K. Choi, J. Goh, M. S. Kim, B. Lee, J. Lee, S. Lee, H. Seo, I. Yu, M. J. Bilinskas, I. Grigelionis, M. Janulis, D. Martisiute, P. Petrov, M. Polujanskas, T. Sabonis, H. Castilla-Valdez, E. De La Cruz-Burelo, I. Heredia-de La Cruz, R. Lopez-Fernandez, R. Magaña Villalba, J. Martínez-Ortega, A. Sánchez-Hernández, L. M. Villasenor-Cendejas, S. Carrillo Moreno, F. Vazquez Valencia, H. A. Salazar Ibarguen, E. Casimiro Linares, A. Morelos Pineda, M. A. Reyes-Santos, D. Krofcheck, A. J. Bell, P. H. Butler, R. Doesburg, S. Reucroft, H. Silverwood, M. Ahmad, M. I. Asghar, H. R. Hoorani, S. Khalid, W. A. Khan, T. Khurshid, S. Qazi, M. A. Shah, M. Shoaib, G. Brona, M. Cwiok, W. Dominik, K. Doroba, A. Kalinowski, M. Konecki, J. Krolikowski, H. Bialkowska, B. Boimska, T. Frueboes, R. Gokieli, M. Górski, M. Kazana, K. Nawrocki, K. Romanowska-Rybinska, M. Szleper, G. Wrochna, P. Zalewski, N. Almeida, P. Bargassa, A. David, P. Faccioli, P. G. Ferreira Parracho, M. Gallinaro, P. Musella, A. Nayak, J. Pela, P. Q. Ribeiro, J. Seixas, J. Varela, P. Vischia, S. Afanasiev, I. Belotelov, P. Bunin, M. Gavrilenko, I. Golutvin, I. Gorbunov, A. Kamenev, V. Karjavin, G. Kozlov, A. Lanev, P. Moisenz, V. Palichik, V. Perelygin, S. Shmatov, V. Smirnov, A. Volodko, A. Zarubin, S. Evstyukhin, V. Golovtsov, Y. Ivanov, V. Kim, P. Levchenko, V. Murzin, V. Oreshkin, I. Smirnov, V. Sulimov, L. Uvarov, S. Vavilov, A. Vorobyev, An. Vorobyev, Yu. Andreev, A. Dermenev, S. Gninenko, N. Golubev, M. Kirsanov, N. Krasnikov, V. Matveev, A. Pashenkov, A. Toropin, S. Troitsky, V. Epshteyn, M. Erofeeva, V. Gavrilov, M. Kossov, A. Krokhotin, N. Lychkovskaya, V. Popov, G. Safronov, S. Semenov, V. Stolin, E. Vlasov, A. Zhokin, A. Belyaev, E. Boos, A. Ershov, A. Gribushin, O. Kodolova, V. Korotkikh, I. Lokhtin, A. Markina, S. Obraztsov, M. Perfilov, S. Petrushanko, L. Sarycheva, V. Savrin, A. Snigirev, I. Vardanyan, V. Andreev, M. Azarkin, I. Dremin, M. Kirakosyan, A. Leonidov, G. Mesyats, S. V. Rusakov, A. Vinogradov, I. Azhgirey, I. Bayshev, S. Bitioukov, V. Grishin, V. Kachanov, D. Konstantinov, A. Korablev, V. Krychkine, V. Petrov, R. Ryutin, A. Sobol, L. Tourtchanovitch, S. Troshin, N. Tyurin, A. Uzunian, A. Volkov, P. Adzic, M. Djordjevic, M. Ekmedzic, D. Krpic, J. Milosevic, M. Aguilar-Benitez, J. Alcaraz Maestre, P. Arce, C. Battilana, E. Calvo, M. Cerrada, M. Chamizo Llatas, N. Colino, B. De La Cruz, A. Delgado Peris, C. Diez Pardos, D. Domínguez Vázquez, C. Fernandez Bedoya, J. P. Fernández Ramos, A. Ferrando, J. Flix, M. C. Fouz, P. Garcia-Abia, O. Gonzalez Lopez, S. Goy Lopez, J. M. Hernandez, M. I. Josa, G. Merino, J. Puerta Pelayo, I. Redondo, L. Romero, J. Santaolalla, M. S. Soares, C. Willmott, C. Albajar, G. Codispoti, J. F. de Trocóniz, J. Cuevas, J. Fernandez Menendez, S. Folgueras, I. Gonzalez Caballero, L. Lloret Iglesias, J. M. Vizan Garcia, J. A. Brochero Cifuentes, I. J. Cabrillo, A. Calderon, S. H. Chuang, J. Duarte Campderros, M. Felcini, M. Fernandez, G. Gomez, J. Gonzalez Sanchez, C. Jorda, P. Lobelle Pardo, A. Lopez Virto, J. Marco, R. Marco, C. Martinez Rivero, F. Matorras, F. J. Munoz Sanchez, J. Piedra Gomez, T. Rodrigo, A. Y. Rodríguez-Marrero, A. Ruiz-Jimeno, L. Scodellaro, M. Sobron Sanudo, I. Vila, R. Vilar Cortabitarte, D. Abbaneo, E. Auffray, G. Auzinger, P. Baillon, A. H. Ball, D. Barney, C. Bernet, W. Bialas, G. Bianchi, P. Bloch, A. Bocci, H. Breuker, K. Bunkowski, T. Camporesi, G. Cerminara, T. Christiansen, J. A. Coarasa Perez, B. Curé, D. D’Enterria, A. De Roeck, S. Di Guida, M. Dobson, N. Dupont-Sagorin, A. Elliott-Peisert, B. Frisch, W. Funk, A. Gaddi, G. Georgiou, H. Gerwig, M. Giffels, D. Gigi, K. Gill, D. Giordano, M. Giunta, F. Glege, R. Gomez-Reino Garrido, P. Govoni, S. Gowdy, R. Guida, L. Guiducci, M. Hansen, C. Hartl, J. Harvey, B. Hegner, A. Hinzmann, H. F. Hoffmann, V. Innocente, P. Janot, K. Kaadze, E. Karavakis, K. Kousouris, P. Lecoq, P. Lenzi, C. Lourenço, T. Mäki, M. Malberti, L. Malgeri, M. Mannelli, L. Masetti, G. Mavromanolakis, F. Meijers, S. Mersi, E. Meschi, R. Moser, M. U. Mozer, M. Mulders, E. Nesvold, M. Nguyen, T. Orimoto, L. Orsini, E. Palencia Cortezon, E. Perez, A. Petrilli, A. Pfeiffer, M. Pierini, M. Pimiä, D. Piparo, G. Polese, L. Quertenmont, A. Racz, W. Reece, J. Rodrigues Antunes, G. Rolandi, T. Rommerskirchen, C. Rovelli, M. Rovere, H. Sakulin, F. Santanastasio, C. Schäfer, C. Schwick, I. Segoni, P. Siegrist, P. Silva, M. Simon, P. Sphicas, D. Spiga, M. Spiropulu, M. Stoye, A. Tsirou, G. I. Veres, P. Vichoudis, H. K. Wöhri, S. D. Worm, W. D. Zeuner, W. Bertl, K. Deiters, W. Erdmann, K. Gabathuler, R. Horisberger, Q. Ingram, H. C. Kaestli, S. König, D. Kotlinski, U. Langenegger, F. Meier, D. Renker, T. Rohe, J. Sibille, L. Bäni, P. Bortignon, M. A. Buchmann, B. Casal, N. Chanon, Z. Chen, A. Deisher, G. Dissertori, M. Dittmar, M. Dünser, J. Eugster, K. Freudenreich, C. Grab, P. Lecomte, W. Lustermann, P. Martinez Ruiz del Arbol, N. Mohr, F. Moortgat, C. Nägeli, P. Nef, F. Nessi-Tedaldi, L. Pape, F. Pauss, M. Peruzzi, F. J. Ronga, M. Rossini, L. Sala, A. K. Sanchez, M.-C. Sawley, A. Starodumov, B. Stieger, M. Takahashi, L. Tauscher, A. Thea, K. Theofilatos, D. Treille, C. Urscheler, R. Wallny, H. A. Weber, L. Wehrli, J. Weng, E. Aguilo, C. Amsler, V. Chiochia, S. De Visscher, C. Favaro, M. Ivova Rikova, B. Millan Mejias, P. Otiougova, P. Robmann, A. Schmidt, H. Snoek, M. Verzetti, Y. H. Chang, K. H. Chen, C. M. Kuo, S. W. Li, W. Lin, Z. K. Liu, Y. J. Lu, D. Mekterovic, R. Volpe, S. S. Yu, P. Bartalini, P. Chang, Y. W. Chang, Y. Chao, K. F. Chen, C. Dietz, U. Grundler, W.-S. Hou, Y. Hsiung, K. Y. Kao, Y. J. Lei, R.-S. Lu, X. Shi, J. G. Shiu, Y. M. Tzeng, X. Wan, M. Wang, A. Adiguzel, M. N. Bakirci, S. Cerci, C. Dozen, I. Dumanoglu, E. Eskut, S. Girgis, G. Gokbulut, I. Hos, E. E. Kangal, G. Karapinar, A. Kayis Topaksu, G. Onengut, K. Ozdemir, S. Ozturk, A. Polatoz, K. Sogut, D. Sunar Cerci, B. Tali, H. Topakli, D. Uzun, L. N. Vergili, M. Vergili, I. V. Akin, T. Aliev, B. Bilin, S. Bilmis, M. Deniz, H. Gamsizkan, A. M. Guler, K. Ocalan, A. Ozpineci, M. Serin, R. Sever, U. E. Surat, M. Yalvac, E. Yildirim, M. Zeyrek, M. Deliomeroglu, E. Gülmez, B. Isildak, M. Kaya, O. Kaya, S. Ozkorucuklu, N. Sonmez, L. Levchuk, F. Bostock, J. J. Brooke, E. Clement, D. Cussans, H. Flacher, R. Frazier, J. Goldstein, M. Grimes, G. P. Heath, H. F. Heath, L. Kreczko, S. Metson, D. M. Newbold, K. Nirunpong, A. Poll, S. Senkin, V. J. Smith, T. Williams, L. Basso, C. Brew, R. M. Brown, B. Camanzi, D. J. A. Cockerill, J. A. Coughlan, K. Harder, S. Harper, J. Jackson, B. W. Kennedy, E. Olaiya, D. Petyt, B. C. Radburn-Smith, C. H. Shepherd-Themistocleous, I. R. Tomalin, W. J. Womersley, R. Bainbridge, G. Ball, R. Beuselinck, O. Buchmuller, D. Colling, N. Cripps, M. Cutajar, P. Dauncey, G. Davies, M. Della Negra, W. Ferguson, J. Fulcher, D. Futyan, A. Gilbert, A. Guneratne Bryer, G. Hall, Z. Hatherell, J. Hays, G. Iles, M. Jarvis, G. Karapostoli, L. Lyons, A.-M. Magnan, J. Marrouche, B. Mathias, R. Nandi, J. Nash, A. Nikitenko, A. Papageorgiou, M. Pesaresi, K. Petridis, M. Pioppi, D. M. Raymond, S. Rogerson, N. Rompotis, A. Rose, M. J. Ryan, C. Seez, P. Sharp, A. Sparrow, A. Tapper, S. Tourneur, M. Vazquez Acosta, T. Virdee, S. Wakefield, N. Wardle, D. Wardrope, T. Whyntie, M. Barrett, M. Chadwick, J. E. Cole, P. R. Hobson, A. Khan, P. Kyberd, D. Leslie, W. Martin, I. D. Reid, P. Symonds, L. Teodorescu, M. Turner, K. Hatakeyama, H. Liu, T. Scarborough, C. Henderson, A. Avetisyan, T. Bose, E. Carrera Jarrin, C. Fantasia, A. Heister, J. St. John, P. Lawson, D. Lazic, J. Rohlf, D. Sperka, L. Sulak, D. Cutts, A. Ferapontov, U. Heintz, S. Jabeen, G. Kukartsev, G. Landsberg, M. Luk, M. Narain, D. Nguyen, M. Segala, T. Sinthuprasith, T. Speer, K. V. Tsang, R. Breedon, G. Breto, M. Calderon De La Barca Sanchez, M. Caulfield, S. Chauhan, M. Chertok, J. Conway, R. Conway, P. T. Cox, J. Dolen, R. Erbacher, M. Gardner, R. Houtz, W. Ko, A. Kopecky, R. Lander, O. Mall, T. Miceli, R. Nelson, D. Pellett, J. Robles, B. Rutherford, M. Searle, J. Smith, M. Squires, M. Tripathi, R. Vasquez Sierra, K. Arisaka, D. Cline, R. Cousins, J. Duris, S. Erhan, P. Everaerts, C. Farrell, J. Hauser, M. Ignatenko, C. Jarvis, C. Plager, G. Rakness, P. Schlein, J. Tucker, V. Valuev, J. Babb, R. Clare, J. Ellison, J. W. Gary, F. Giordano, G. Hanson, G. Y. Jeng, O. R. Long, A. Luthra, H. Nguyen, S. Paramesvaran, J. Sturdy, S. Sumowidagdo, R. Wilken, S. Wimpenny, W. Andrews, J. G. Branson, G. B. Cerati, S. Cittolin, D. Evans, F. Golf, A. Holzner, R. Kelley, M. Lebourgeois, J. Letts, I. Macneill, B. Mangano, S. Padhi, C. Palmer, G. Petrucciani, H. Pi, M. Pieri, R. Ranieri, M. Sani, I. Sfiligoi, S. Simon, E. Sudano, M. Tadel, Y. Tu, A. Vartak, S. Wasserbaech, F. Würthwein, A. Yagil, J. Yoo, D. Barge, R. Bellan, C. Campagnari, M. D’Alfonso, T. Danielson, K. Flowers, P. Geffert, C. George, J. Incandela, C. Justus, P. Kalavase, S. A. Koay, D. Kovalskyi, V. Krutelyov, S. Lowette, N. Mccoll, S. D. Mullin, V. Pavlunin, F. Rebassoo, J. Ribnik, J. Richman, R. Rossin, D. Stuart, W. To, J. R. Vlimant, C. West, A. Apresyan, A. Bornheim, J. Bunn, Y. Chen, E. Di Marco, J. Duarte, M. Gataullin, Y. Ma, A. Mott, H. B. Newman, C. Rogan, V. Timciuc, P. Traczyk, J. Veverka, R. Wilkinson, Y. Yang, R. Y. Zhu, B. Akgun, R. Carroll, T. Ferguson, Y. Iiyama, D. W. Jang, S. Y. Jun, Y. F. Liu, M. Paulini, J. Russ, H. Vogel, I. Vorobiev, J. P. Cumalat, M. E. Dinardo, B. R. Drell, C. J. Edelmaier, W. T. Ford, A. Gaz, B. Heyburn, E. Luiggi Lopez, U. Nauenberg, J. G. Smith, K. Stenson, K. A. Ulmer, S. R. Wagner, S. L. Zang, L. Agostino, J. Alexander, A. Chatterjee, N. Eggert, L. K. Gibbons, B. Heltsley, W. Hopkins, A. Khukhunaishvili, B. Kreis, N. Mirman, G. Nicolas Kaufman, J. R. Patterson, D. Puigh, A. Ryd, E. Salvati, W. Sun, W. D. Teo, J. Thom, J. Thompson, J. Vaughan, Y. Weng, L. Winstrom, P. Wittich, A. Biselli, G. Cirino, D. Winn, S. Abdullin, M. Albrow, J. Anderson, G. Apollinari, M. Atac, J. A. Bakken, L. A. T. Bauerdick, A. Beretvas, J. Berryhill, P. C. Bhat, I. Bloch, K. Burkett, J. N. Butler, V. Chetluru, H. W. K. Cheung, F. Chlebana, S. Cihangir, W. Cooper, D. P. Eartly, V. D. Elvira, S. Esen, I. Fisk, J. Freeman, Y. Gao, E. Gottschalk, D. Green, O. Gutsche, J. Hanlon, R. M. Harris, J. Hirschauer, B. Hooberman, H. Jensen, S. Jindariani, M. Johnson, U. Joshi, B. Klima, S. Kunori, S. Kwan, C. Leonidopoulos, D. Lincoln, R. Lipton, J. Lykken, K. Maeshima, J. M. Marraffino, S. Maruyama, D. Mason, P. McBride, T. Miao, K. Mishra, S. Mrenna, Y. Musienko, C. Newman-Holmes, V. O’Dell, J. Pivarski, R. Pordes, O. Prokofyev, T. Schwarz, E. Sexton-Kennedy, S. Sharma, W. J. Spalding, L. Spiegel, P. Tan, L. Taylor, S. Tkaczyk, L. Uplegger, E. W. Vaandering, R. Vidal, J. Whitmore, W. Wu, F. Yang, F. Yumiceva, J. C. Yun, D. Acosta, P. Avery, D. Bourilkov, M. Chen, S. Das, M. De Gruttola, G. P. Di Giovanni, D. Dobur, A. Drozdetskiy, R. D. Field, M. Fisher, Y. Fu, I. K. Furic, J. Gartner, S. Goldberg, J. Hugon, B. Kim, J. Konigsberg, A. Korytov, A. Kropivnitskaya, T. Kypreos, J. F. Low, K. Matchev, P. Milenovic, G. Mitselmakher, L. Muniz, M. Park, R. Remington, A. Rinkevicius, M. Schmitt, B. Scurlock, P. Sellers, N. Skhirtladze, M. Snowball, D. Wang, J. Yelton, M. Zakaria, V. Gaultney, L. M. Lebolo, S. Linn, P. Markowitz, G. Martinez, J. L. Rodriguez, T. Adams, A. Askew, J. Bochenek, J. Chen, B. Diamond, S. V. Gleyzer, J. Haas, S. Hagopian, V. Hagopian, M. Jenkins, K. F. Johnson, H. Prosper, S. Sekmen, V. Veeraraghavan, M. Weinberg, M. M. Baarmand, B. Dorney, M. Hohlmann, H. Kalakhety, I. Vodopiyanov, M. R. Adams, I. M. Anghel, L. Apanasevich, Y. Bai, V. E. Bazterra, R. R. Betts, J. Callner, R. Cavanaugh, C. Dragoiu, L. Gauthier, C. E. Gerber, D. J. Hofman, S. Khalatyan, G. J. Kunde, F. Lacroix, M. Malek, C. O’Brien, C. Silkworth, C. Silvestre, D. Strom, N. Varelas, U. Akgun, E. A. Albayrak, B. Bilki, W. Clarida, F. Duru, S. Griffiths, C. K. Lae, E. McCliment, J.-P. Merlo, H. Mermerkaya, A. Mestvirishvili, A. Moeller, J. Nachtman, C. R. Newsom, E. Norbeck, J. Olson, Y. Onel, F. Ozok, S. Sen, E. Tiras, J. Wetzel, T. Yetkin, K. Yi, B. A. Barnett, B. Blumenfeld, S. Bolognesi, A. Bonato, C. Eskew, D. Fehling, G. Giurgiu, A. V. Gritsan, Z. J. Guo, G. Hu, P. Maksimovic, S. Rappoccio, M. Swartz, N. V. Tran, A. Whitbeck, P. Baringer, A. Bean, G. Benelli, O. Grachov, R. P. Kenny Iii, M. Murray, D. Noonan, S. Sanders, R. Stringer, G. Tinti, J. S. Wood, V. Zhukova, A. F. Barfuss, T. Bolton, I. Chakaberia, A. Ivanov, M. Makouski, Y. Maravin, S. Shrestha, I. Svintradze, J. Gronberg, D. Lange, D. Wright, A. Baden, M. Boutemeur, B. Calvert, S. C. Eno, J. A. Gomez, N. J. Hadley, R. G. Kellogg, M. Kirn, T. Kolberg, Y. Lu, A. C. Mignerey, A. Peterman, K. Rossato, P. Rumerio, A. Skuja, J. Temple, M. B. Tonjes, S. C. Tonwar, E. Twedt, B. Alver, G. Bauer, J. Bendavid, W. Busza, E. Butz, I. A. Cali, M. Chan, V. Dutta, G. Gomez Ceballos, M. Goncharov, K. A. Hahn, P. Harris, Y. Kim, M. Klute, Y.-J. Lee, P. D. Luckey, T. Ma, S. Nahn, C. Paus, D. Ralph, C. Roland, G. Roland, M. Rudolph, G. S. F. Stephans, F. Stöckli, K. Sumorok, K. Sung, D. Velicanu, E. A. Wenger, R. Wolf, B. Wyslouch, S. Xie, M. Yang, Y. Yilmaz, A. S. Yoon, M. Zanetti, S. I. Cooper, P. Cushman, B. Dahmes, A. De Benedetti, G. Franzoni, A. Gude, J. Haupt, S. C. Kao, K. Klapoetke, Y. Kubota, J. Mans, N. Pastika, V. Rekovic, R. Rusack, M. Sasseville, A. Singovsky, N. Tambe, J. Turkewitz, L. M. Cremaldi, R. Godang, R. Kroeger, L. Perera, R. Rahmat, D. A. Sanders, D. Summers, E. Avdeeva, K. Bloom, S. Bose, J. Butt, D. R. Claes, A. Dominguez, M. Eads, P. Jindal, J. Keller, I. Kravchenko, J. Lazo-Flores, H. Malbouisson, S. Malik, G. R. Snow, U. Baur, A. Godshalk, I. Iashvili, A. Kharchilava, S. P. Shipkowski, K. Smith, Z. Wan, G. Alverson, E. Barberis, D. Baumgartel, M. Chasco, D. Trocino, D. Wood, J. Zhang, A. Anastassov, A. Kubik, N. Mucia, N. Odell, R. A. Ofierzynski, B. Pollack, A. Pozdnyakov, S. Stoynev, M. Velasco, S. Won, L. Antonelli, D. Berry, A. Brinkerhoff, M. Hildreth, C. Jessop, D. J. Karmgard, J. Kolb, K. Lannon, W. Luo, S. Lynch, N. Marinelli, D. M. Morse, T. Pearson, R. Ruchti, J. Slaunwhite, N. Valls, M. Wayne, M. Wolf, J. Ziegler, B. Bylsma, L. S. Durkin, C. Hill, P. Killewald, K. Kotov, T. Y. Ling, M. Rodenburg, C. Vuosalo, G. Williams, N. Adam, E. Berry, P. Elmer, D. Gerbaudo, V. Halyo, P. Hebda, J. Hegeman, A. Hunt, E. Laird, D. Lopes Pegna, P. Lujan, D. Marlow, T. Medvedeva, M. Mooney, J. Olsen, P. Piroué, X. Quan, A. Raval, H. Saka, D. Stickland, C. Tully, J. S. Werner, A. Zuranski, J. G. Acosta, X. T. Huang, A. Lopez, H. Mendez, S. Oliveros, J. E. Ramirez Vargas, A. Zatserklyaniy, E. Alagoz, V. E. Barnes, D. Benedetti, G. Bolla, L. Borrello, D. Bortoletto, M. De Mattia, A. Everett, L. Gutay, Z. Hu, M. Jones, O. Koybasi, M. Kress, A. T. Laasanen, N. Leonardo, V. Maroussov, P. Merkel, D. H. Miller, N. Neumeister, I. Shipsey, D. Silvers, A. Svyatkovskiy, M. Vidal Marono, H. D. Yoo, J. Zablocki, Y. Zheng, S. Guragain, N. Parashar, A. Adair, C. Boulahouache, V. Cuplov, K. M. Ecklund, F. J. M. Geurts, B. P. Padley, R. Redjimi, J. Roberts, J. Zabel, B. Betchart, A. Bodek, Y. S. Chung, R. Covarelli, P. de Barbaro, R. Demina, Y. Eshaq, A. Garcia-Bellido, P. Goldenzweig, Y. Gotra, J. Han, A. Harel, D. C. Miner, G. Petrillo, W. Sakumoto, D. Vishnevskiy, M. Zielinski, A. Bhatti, R. Ciesielski, L. Demortier, K. Goulianos, G. Lungu, C. Mesropian, S. Arora, O. Atramentov, A. Barker, J. P. Chou, C. Contreras-Campana, E. Contreras-Campana, D. Duggan, D. Ferencek, Y. Gershtein, R. Gray, E. Halkiadakis, D. Hidas, D. Hits, A. Lath, S. Panwalkar, R. Patel, A. Richards, K. Rose, S. Salur, S. Schnetzer, S. Somalwar, R. Stone, S. Thomas, G. Cerizza, M. Hollingsworth, S. Spanier, Z. C. Yang, A. York, R. Eusebi, W. Flanagan, J. Gilmore, T. Kamon, V. Khotilovich, R. Montalvo, I. Osipenkov, Y. Pakhotin, A. Perloff, J. Roe, A. Safonov, T. Sakuma, S. Sengupta, I. Suarez, A. Tatarinov, D. Toback, N. Akchurin, C. Bardak, J. Damgov, P. R. Dudero, C. Jeong, K. Kovitanggoon, S. W. Lee, T. Libeiro, P. Mane, Y. Roh, A. Sill, I. Volobouev, R. Wigmans, E. Yazgan, E. Appelt, E. Brownson, D. Engh, C. Florez, W. Gabella, A. Gurrola, M. Issah, W. Johns, C. Johnston, P. Kurt, C. Maguire, A. Melo, P. Sheldon, B. Snook, S. Tuo, J. Velkovska, M. W. Arenton, M. Balazs, S. Boutle, S. Conetti, B. Cox, B. Francis, S. Goadhouse, J. Goodell, R. Hirosky, A. Ledovskoy, C. Lin, C. Neu, J. Wood, R. Yohay, S. Gollapinni, R. Harr, P. E. Karchin, C. Kottachchi Kankanamge Don, P. Lamichhane, M. Mattson, C. Milstène, A. Sakharov, M. Anderson, M. Bachtis, D. Belknap, J. N. Bellinger, J. Bernardini, D. Carlsmith, M. Cepeda, S. Dasu, J. Efron, E. Friis, L. Gray, K. S. Grogg, M. Grothe, R. Hall-Wilton, M. Herndon, A. Hervé, P. Klabbers, J. Klukas, A. Lanaro, C. Lazaridis, J. Leonard, R. Loveless, A. Mohapatra, I. Ojalvo, G. A. Pierro, I. Ross, A. Savin, W. H. Smith, J. Swanson
المصدر: European Physical Journal C: Particles and Fields, Vol 72, Iss 5, Pp 1-26 (2012)
مصطلحات موضوعية: Astrophysics, QB460-466, Nuclear and particle physics. Atomic energy. Radioactivity, QC770-798
وصف الملف: electronic resource
-
5
المؤلفون: S. Chatrchyan, V. Khachatryan, A. M. Sirunyan, A. Tumasyan, W. Adam, E. Aguilo, T. Bergauer, M. Dragicevic, J. Ero, C. Fabjan, M. Friedl, R. Fruhwirth, V. M. Ghete, N. Hormann, J. Hrubec, M. Jeitler, W. Kiesenhofer, V. Knunz, M. Krammer, I. Kratschmer, D. Liko, I. Mikulec, M. Pernicka, D. Rabady, B. Rahbaran, C. Rohringer, H. Rohringer, R. Schofbeck, J. Strauss, A. Taurok, W. Waltenberger, C. E. Wulz, V. Mossolov, N. Shumeiko, J. S. Gonzalez, M. Bansal, S. Bansal, T. Cornelis, E. A. De, X. Janssen, S. Luyckx, L. Mucibello, S. Ochesanu, B. Roland, R. Rougny, M. Selvaggi, H. V. Haevermaet, P. V. Mechelen, N. V. Remortel, A. V. Spilbeeck, F. Blekman, S. Blyweert, J. D'Hondt, R. G. Suarez, A. Kalogeropoulos, M. Maes, A. Olbrechts, W. V. Doninck, R. V. Mulders, G. P. Van, I. Villella, B. Clerbaux, G. D. Lentdecker, V. Dero, A. P. R., T. Hreus, A. Leonard, P. E. Marage, A. Mohammadi, T. Reis, L. Thomas, C. V. Velde, P. Vanlaer, J. Wang, V. Adler, K. Beernaert, A. Cimmino, S. Costantini, G. Garcia, M. Grunewald, B. Klein, J. Lellouch, A. Marinov, J. Mccartin, A. A. O., D. Ryckbosch, M. Sigamani, N. Strobbe, F. Thyssen, M. Tytgat, S. Walsh, E. Yazgan, N. Zaganidis, S. Basegmez, G. Bruno, R. Castello, L. Ceard, C. Delaere, T. d. Pree, D. Favart, L. Forthomme, A. Giammanco, J. Hollar, V. Lemaitre, J. Liao, O. Militaru, C. Nuttens, D. Pagano, A. Pin, K. Piotrzkowski, J. M. V., N. Beliy, T. Caebergs, E. Daubie, G. H. Hammad, G. A. Alves, M. C. Martins, T. Martins, M. E. Pol, M. H. G., W. L. Alda, W. Carvalho, A. Custodio, E. M. Da, D. D. Damiao, C. D. Martins, S. F. De, H. Malbouisson, M. Malek, D. M. Figueiredo, L. Mundim, H. Nogima, W. L. P., A. Santoro, L. S. Jorge, A. Sznajder, A. V. Pereira, T. S. Anjos, C. A. Bernardes, F. A. Dias, T. R. F., E. M. Gregores, C. Lagana, F. Marinho, P. G. Mercadante, S. F. Novaes, S. S. Padula, V. Genchev, R. Iaydjiev, S. Piperov, M. Rodozov, S. Stoykova, G. Sultanov, V. Tcholakov, R. Trayanov, M. Vutova, A. Dimitrov, R. Hadjiiska, V. Kozhuharov, L. Litov, B. Pavlov, P. Petkov, J. G. Bian, G. M. Chen, H. S. Chen, C. H. Jiang, D. Liang, S. Liang, X. Meng, J. Tao, X. Wang, Z. Wang, H. Xiao, M. Xu, J. Zang, Z. Zhang, C. Asawatangtrakuldee, Y. Ban, Y. Guo, W. Li, S. Liu, Y. Mao, S. J. Qian, H. Teng, D. Wang, L. Zhang, W. Zou, C. Avila, C. A. C., J. P. Gomez, B. G. Moreno, A. F. O., J. C. Sanabria, N. Godinovic, D. Lelas, R. Plestina, D. Polic, I. Puljak, Z. Antunovic, M. Kovac, V. Brigljevic, S. Duric, K. Kadija, J. Luetic, D. Mekterovic, S. Morovic, A. Attikis, M. Galanti, G. Mavromanolakis, J. Mousa, C. Nicolaou, F. Ptochos, P. A. Razis, M. Finger, Y. Assran, S. Elgammal, A. E. Kamel, M. A. Mahmoud, A. Mahrous, A. Radi, M. Kadastik, M. Muntel, M. Murumaa, M. Raidal, L. Rebane, A. Tiko, P. Eerola, G. Fedi, M. Voutilainen, J. Harkonen, A. Heikkinen, V. Karimaki, R. Kinnunen, M. J. Kortelainen, T. Lampen, K. Lassila Perini, S. Lehti, T. Linden, P. Luukka, T. Maenpaa, T. Peltola, E. Tuominen, J. Tuominiemi, E. Tuovinen, D. Ungaro, L. Wendland, K. Banzuzi, A. Karjalainen, A. Korpela, T. Tuuva, M. Besancon, S. Choudhury, M. Dejardin, D. Denegri, B. Fabbro, J. L. Faure, F. Ferri, S. Ganjour, A. Givernaud, P. Gras, G. H. de, P. Jarry, E. Locci, J. Malcles, L. Millischer, A. Nayak, J. Rander, A. Rosowsky, M. Titov, S. Baffioni, F. Beaudette, L. Benhabib, L. Bianchini, M. Bluj, P. Busson, C. Charlot, N. Daci, T. Dahms, M. Dalchenko, L. Dobrzynski, A. Florent, R. G. de, M. Haguenauer, P. Mine, C. Mironov, I. N. Naranjo, M. Nguyen, C. Ochando, P. Paganini, D. Sabes, R. Salerno, Y. Sirois, C. Veelken, A. Zabi, J. L. Agram, J. Andrea, D. Bloch, D. Bodin, J. M. Brom, M. Cardaci, E. C. Chabert, C. Collard, E. Conte, F. Drouhin, J. C. Fontaine, D. Gele, U. Goerlach, P. Juillot, A. C. Le, P. V. Hove, F. Fassi, D. Mercier, S. Beauceron, N. Beaupere, O. Bondu, G. Boudoul, S. Brochet, J. Chasserat, R. Chierici, D. Contardo, P. Depasse, H. E. Mamouni, J. Fay, S. Gascon, M. Gouzevitch, B. Ille, T. Kurca, M. Lethuillier, L. Mirabito, S. Perries, L. Sgandurra, V. Sordini, Y. Tschudi, P. Verdier, S. Viret, Z. Tsamalaidze, C. Autermann, S. Beranek, B. Calpas, M. Edelhoff, L. Feld, N. Heracleous, O. Hindrichs, R. Jussen, K. Klein, J. Merz, A. Ostapchuk, A. Perieanu, F. Raupach, J. Sammet, S. Schael, D. Sprenger, H. Weber, B. Wittmer, V. Zhukov, M. Ata, J. Caudron, E. Dietz Laursonn, D. Duchardt, M. Erdmann, R. Fischer, A. Guth, T. Hebbeker, C. Heidemann, K. Hoepfner, D. Klingebiel, P. Kreuzer, M. Merschmeyer, A. Meyer, M. Olschewski, P. Papacz, H. Pieta, H. Reithler, S. A. Schmitz, L. Sonnenschein, J. Steggemann, D. Teyssier, S. Thuer, M. Weber, M. Bontenackels, V. Cherepanov, Y. Erdogan, G. Flugge, H. Geenen, M. Geisler, W. H. Ahmad, F. Hoehle, B. Kargoll, T. Kress, Y. Kuessel, J. Lingemann, A. Nowack, L. Perchalla, O. Pooth, P. Sauerland, A. Stahl, M. A. Martin, J. Behr, W. Behrenhoff, U. Behrens, M. Bergholz, A. Bethani, K. Borras, A. Burgmeier, A. Cakir, L. Calligaris, A. Campbell, E. Castro, F. Costanza, D. Dammann, C. D. Pardos, G. Eckerlin, D. Eckstein, G. Flucke, A. Geiser, I. Glushkov, P. Gunnellini, S. Habib, J. Hauk, G. Hellwig, H. Jung, M. Kasemann, P. Katsas, C. Kleinwort, H. Kluge, A. Knutsson, M. Kramer, D. Krucker, E. Kuznetsova, W. Lange, J. Leonard, W. Lohmann, B. Lutz, R. Mankel, I. Marfin, M. Marienfeld, I. A. Melzer Pellmann, A. B. Meyer, J. Mnich, A. Mussgiller, S. Naumann Emme, O. Novgorodova, F. Nowak, J. Olzem, H. Perrey, A. Petrukhin, D. Pitzl, A. Raspereza, P. M. R., C. Riedl, E. Ron, M. Rosin, J. Salfeld Nebgen, R. Schmidt, T. Schoerner Sadenius, N. Sen, A. Spiridonov, M. Stein, R. Walsh, C. Wissing, V. Blobel, H. Enderle, J. Erfle, U. Gebbert, M. Gorner, M. Gosselink, J. Haller, T. Hermanns, R. S. Hoing, K. Kaschube, G. Kaussen, H. Kirschenmann, R. Klanner, J. Lange, T. Peiffer, N. Pietsch, D. Rathjens, C. Sander, H. Schettler, P. Schleper, E. Schlieckau, A. Schmidt, M. Schroder, T. Schum, M. Seidel, J. Sibille, V. Sola, H. Stadie, G. Steinbruck, J. Thomsen, L. Vanelderen, C. Barth, J. Berger, C. Boser, T. Chwalek, W. D. Boer, A. Descroix, A. Dierlamm, M. Feindt, M. Guthoff, C. Hackstein, F. Hartmann, T. Hauth, M. Heinrich, H. Held, K. H. Hoffmann, U. Husemann, I. Katkov, J. R. Komaragiri, P. L. Pardo, D. Martschei, S. Mueller, T. Muller, M. Niegel, A. Nurnberg, O. Oberst, A. Oehler, J. Ott, G. Quast, K. Rabbertz, F. Ratnikov, N. Ratnikova, S. Rocker, F. P. Schilling, G. Schott, H. J. Simonis, F. M. Stober, D. Troendle, R. Ulrich, J. Wagner Kuhr, S. Wayand, T. Weiler, M. Zeise, G. Anagnostou, G. Daskalakis, T. Geralis, S. Kesisoglou, A. Kyriakis, D. Loukas, I. Manolakos, A. Markou, C. Markou, E. Ntomari, L. Gouskos, T. J. Mertzimekis, A. Panagiotou, N. Saoulidou, I. Evangelou, C. Foudas, P. Kokkas, N. Manthos, I. Papadopoulos, V. Patras, G. Bencze, C. Hajdu, P. Hidas, D. Horvath, F. Sikler, V. Veszpremi, G. Vesztergombi, A. J. Zsigmond, N. Beni, S. Czellar, J. Molnar, J. Palinkas, Z. Szillasi, J. Karancsi, P. Raics, Z. L. Trocsanyi, B. Ujvari, S. B. Beni, V. Bhatnagar, N. Dhingra, R. Gupta, M. Kaur, M. Z. Mehta, N. Nishu, L. K. Saini, A. Sharma, J. B. Singh, A. Kumar, S. Ahuja, A. Bhardwaj, B. C. Choudhary, S. Malhotra, M. Naimuddin, K. Ranjan, V. Sharma, R. K. Shivpuri, S. Banerjee, S. Bhattacharya, S. Dutta, B. Gomber, S. Jain, R. Khurana, S. Sarkar, M. Sharan, A. Abdulsalam, D. Dutta, S. Kailas, V. Kumar, A. K. Mohanty, L. M. Pant, P. Shukla, T. Aziz, S. Ganguly, M. Guchait, A. Gurtu, M. Maity, G. Majumder, K. Mazumdar, G. B. Mohanty, B. Parida, K. Sudhakar, N. Wickramage, S. Dugad, H. Arfaei, H. Bakhshiansohi, S. M. Etesami, A. Fahim, M. Hashemi, H. Hesari, A. Jafari, M. Khakzad, M. M. Najafabadi, S. P. Mehdiabadi, B. Safarzadeh, M. Zeinali, M. Abbrescia, L. Barbone, C. Calabria, S. S. Chhibra, A. Colaleo, D. Creanza, N. D. Filippis, M. D. Palma, L. Fiore, G. Iaselli, G. Maggi, M. Maggi, B. Marangelli, S. My, S. Nuzzo, N. Pacifico, A. Pompili, G. Pugliese, G. Selvaggi, L. Silvestris, G. Singh, R. Venditti, P. Verwilligen, G. Zito, G. Abbiendi, A. C. Benvenuti, D. Bonacorsi, S. Braibant Giacomelli, L. Brigliadori, P. Capiluppi, A. Castro, F. R. Cavallo, M. Cuffiani, G. M. Dallavalle, F. Fabbri, A. Fanfani, D. Fasanella, P. Giacomelli, C. Grandi, L. Guiducci, S. Marcellini, G. Masetti, M. Meneghelli, A. Montanari, F. L. Navarria, F. Odorici, A. Perrotta, F. Primavera, A. M. Rossi, T. Rovelli, G. P. Siroli, N. Tosi, R. Travaglini, S. Albergo, G. Cappello, M. Chiorboli, S. Costa, R. Potenza, A. Tricomi, C. Tuve, G. Barbagli, V. Ciulli, C. Civinini, R. D'Alessandro, E. Focardi, S. Frosali, E. Gallo, S. Gonzi, M. Meschini, S. Paoletti, G. Sguazzoni, A. Tropiano, L. Benussi, S. Bianco, S. Colafranceschi, D. Piccolo, P. Fabbricatore, R. Musenich, S. Tosi, A. Benaglia, F. D. Guio, L. D. Matteo, S. Fiorendi, S. Gennai, A. Ghezzi, S. Malvezzi, R. A. Manzoni, A. Martelli, A. Massironi, D. Menasce, L. Moroni, M. Paganoni, D. Pedrini, S. Ragazzi, N. Redaelli, S. Sala, T. T. de, S. Buontempo, N. Cavallo, A. D. Cosa, O. Dogangun, F. Fabozzi, A. O. M., L. Lista, S. Meola, M. Merola, P. Paolucci, P. Azzi, N. Bacchetta, D. Bisello, A. Branca, R. Carlin, P. Checchia, T. Dorigo, U. Dosselli, F. Gasparini, U. Gasparini, A. Gozzelino, K. Kanishchev, S. Lacaprara, I. Lazzizzera, M. Margoni, A. T. Meneguzzo, J. Pazzini, N. Pozzobon, P. Ronchese, F. Simonetto, E. Torassa, M. Tosi, S. Vanini, P. Zotto, G. Zumerle, M. Gabusi, S. P. Ratti, C. Riccardi, P. Torre, P. Vitulo, M. Biasini, G. M. Bilei, L. Fanoo, P. Lariccia, G. Mantovani, M. Menichelli, A. Nappi, F. Romeo, A. Saha, A. Santocchia, A. Spiezia, S. Taroni, P. Azzurri, G. Bagliesi, J. Bernardini, T. Boccali, G. Broccolo, R. Castaldi, R. T. D'Agnolo, R. Dell'Orso, F. Fiori, L. Foa, A. Giassi, A. Kraan, T. Lomtadze, L. Martini, A. Messineo, F. Palla, A. Rizzi, A. T. Serban, P. Spagnolo, P. Squillacioti, R. Tenchini, G. Tonelli, A. Venturi, P. G. Verdini, L. Barone, F. Cavallari, D. D. Re, M. Diemoz, C. Fanelli, M. Grassi, E. Longo, P. Meridiani, F. Micheli, S. Nourbakhsh, G. Organtini, R. Paramatti, S. Rahatlou, L. Soffi, N. Amapane, R. Arcidiacono, S. Argiro, M. Arneodo, C. Biino, N. Cartiglia, S. Casasso, M. Costa, N. Demaria, C. Mariotti, S. Maselli, G. Mazza, E. Migliore, V. Monaco, M. Musich, M. M. Obertino, N. Pastrone, M. Pelliccioni, A. Potenza, A. Romero, R. Sacchi, A. Solano, A. Staiano, S. Belforte, V. Candelise, M. Casarsa, F. Cossutti, G. D. Ricca, B. Gobbo, M. Marone, D. Montanino, A. Penzo, A. Schizzi, T. Y. Kim, S. K. Nam, S. Chang, D. H. Kim, G. N. Kim, D. J. Kong, H. Park, D. C. Son, T. Son, J. Y. Kim, Z. J. Kim, S. Song, S. Choi, D. Gyun, B. Hong, M. Jo, H. Kim, T. J. Kim, K. S. Lee, D. H. Moon, S. K. Park, Y. Roh, M. Choi, J. H. Kim, C. Park, I. C. Park, S. Park, G. Ryu, Y. Choi, Y. K. Choi, J. Goh, M. S. Kim, E. Kwon, B. Lee, J. Lee, S. Lee, H. Seo, I. Yu, M. J. Bilinskas, I. Grigelionis, M. Janulis, A. Juodagalvis, H. Castilla Valdez, E. D. la, I. H. La, R. Lopez Fernandez, J. Martinez Ortega, A. Sanchez Hernandez, L. M. Villasenor Cendejas, S. C. Moreno, F. V. Valencia, H. A. S., E. C. Linares, A. M. Pineda, M. A. Reyes Santos, D. Krofcheck, A. J. Bell, P. H. Butler, R. Doesburg, S. Reucroft, H. Silverwood, M. Ahmad, M. I. Asghar, J. Butt, H. R. Hoorani, S. Khalid, W. A. Khan, T. Khurshid, S. Qazi, M. A. Shah, M. Shoaib, H. Bialkowska, B. Boimska, T. Frueboes, M. Gorski, M. Kazana, K. Nawrocki, K. Romanowska Rybinska, M. Szleper, G. Wrochna, P. Zalewski, G. Brona, K. Bunkowski, M. Cwiok, W. Dominik, K. Doroba, A. Kalinowski, M. Konecki, J. Krolikowski, M. Misiura, N. Almeida, P. Bargassa, A. David, P. Faccioli, P. G. F., M. Gallinaro, J. Seixas, J. Varela, P. Vischia, I. Belotelov, P. Bunin, M. Gavrilenko, I. Golutvin, I. Gorbunov, A. Kamenev, V. Karjavin, G. Kozlov, A. Lanev, A. Malakhov, P. Moisenz, V. Palichik, V. Perelygin, S. Shmatov, V. Smirnov, A. Volodko, A. Zarubin, S. Evstyukhin, V. Golovtsov, Y. Ivanov, V. Kim, P. Levchenko, V. Murzin, V. Oreshkin, I. Smirnov, V. Sulimov, L. Uvarov, S. Vavilov, A. Vorobyev, Y. Andreev, A. Dermenev, S. Gninenko, N. Golubev, M. Kirsanov, N. Krasnikov, V. Matveev, A. Pashenkov, D. Tlisov, A. Toropin, V. Epshteyn, M. Erofeeva, V. Gavrilov, M. Kossov, N. Lychkovskaya, V. Popov, G. Safronov, S. Semenov, I. Shreyber, V. Stolin, E. Vlasov, A. Zhokin, V. Andreev, M. Azarkin, I. Dremin, M. Kirakosyan, A. Leonidov, G. Mesyats, S. V. Rusakov, A. Vinogradov, A. Belyaev, E. Boos, M. Dubinin, L. Dudko, A. Ershov, A. Gribushin, V. Klyukhin, O. Kodolova, I. Lokhtin, A. Markina, S. Obraztsov, M. Perfilov, S. Petrushanko, A. Popov, L. Sarycheva, V. Savrin, A. Snigirev, I. Azhgirey, I. Bayshev, S. Bitioukov, V. Grishin, V. Kachanov, D. Konstantinov, V. Krychkine, V. Petrov, R. Ryutin, A. Sobol, L. Tourtchanovitch, S. Troshin, N. Tyurin, A. Uzunian, A. Volkov, P. Adzic, M. Djordjevic, M. Ekmedzic, D. Krpic, J. Milosevic, M. Aguilar Benitez, J. A. Maestre, P. Arce, C. Battilana, E. Calvo, M. Cerrada, M. C. Llatas, N. Colino, B. D. la, A. D. Peris, D. D. Vazquez, C. F. Bedoya, J. P. Ramos, A. Ferrando, J. Flix, M. C. Fouz, P. Garcia Abia, O. G. Lopez, S. G. Lopez, J. M. Hernandez, M. I. Josa, G. Merino, J. P. Pelayo, A. Q. Olmeda, I. Redondo, L. Romero, J. Santaolalla, M. S. Soares, C. Willmott, C. Albajar, G. Codispoti, J. F. de, H. Brun, J. Cuevas, J. F. Menendez, S. Folgueras, I. G. Caballero, L. L. Iglesias, J. A. B., I. J. Cabrillo, A. Calderon, S. H. Chuang, J. D. Campderros, M. Felcini, M. Fernandez, G. Gomez, J. G. Sanchez, A. Graziano, C. Jorda, A. L. Virto, J. Marco, R. Marco, C. M. Rivero, F. Matorras, F. J. M., T. Rodrigo, A. Y. Rodriguez Marrero, A. Ruiz Jimeno, L. Scodellaro, I. Vila, R. V. Cortabitarte, D. Abbaneo, E. Auffray, G. Auzinger, M. Bachtis, P. Baillon, A. H. Ball, D. Barney, J. F. Benitez, C. Bernet, G. Bianchi, P. Bloch, A. Bocci, A. Bonato, C. Botta, H. Breuker, T. Camporesi, G. Cerminara, T. Christiansen, J. A. C., D. D'Enterria, A. Dabrowski, A. D. Roeck, S. D. Guida, M. Dobson, N. Dupont Sagorin, A. Elliott Peisert, B. Frisch, W. Funk, G. Georgiou, M. Giffels, D. Gigi, K. Gill, D. Giordano, M. Girone, M. Giunta, F. Glege, R. G. R., P. Govoni, S. Goyvdy, R. Guida, S. Gundacker, J. Hammer, M. Hansen, P. Harris, C. Hartl, J. Harvey, B. Hegner, A. Hinzmann, V. Innocente, P. Janot, K. Kaadze, E. Karavakis, K. Kousouris, P. Lecoq, Y. J. Lee, P. Lenzi, C. Lourenco, N. Magini, T. Maki, M. Malberti, L. Malgeri, M. Mannelli, L. Masetti, F. Meijers, S. Mersi, E. Meschi, R. Moser, M. U. Mozer, M. Mulders, P. Musella, E. Nesvold, L. Orsini, E. P. Cortezon, E. Perez, L. Perrozzi, A. Petrilli, A. Pfeiffer, M. Pierini, M. Pimia, D. Piparo, G. Polese, L. Quertenmont, A. Racz, W. Reece, J. R. Antunes, C. Rovelli, M. Rovere, H. Sakulin, F. Santanastasio, C. Schaefer, C. Schwick, I. Segoni, S. Sekmen, P. Siegrist, P. Silva, M. Simon, P. Sphicas, D. Spiga, A. Tsirou, G. I. Veres, J. R. Vlimant, H. K. Wohri, S. D. Worm, W. D. Zeuner, W. Bertl, K. Deiters, W. Erdmann, K. Gabathuler, R. Horisberger, Q. Ingram, H. C. Kaestli, S. Konig, D. Kotlinski, U. Langenegger, F. Meier, D. Renker, T. Rohe, L. Bani, P. Bortignon, M. A. Buchmann, B. Casal, N. Chanon, A. Deisher, G. Dissertori, M. Dittmar, M. Donega, M. Dunser, P. Eller, J. Eugster, K. Freudenreich, C. Grab, D. Hits, P. Lecomte, W. Lustermann, A. C. Marini, N. Mohr, F. Moortgat, C. Nageli, P. Nef, F. Nessi Tedaldi, F. Pandolfi, L. Pape, F. Pauss, M. Peruzzi, F. J. Ronga, M. Rossini, L. Sala, A. K. Sanchez, A. Starodumov, B. Stieger, M. Takahashi, L. Tauscher, A. Thea, K. Theofilatos, D. Treille, C. Urscheler, R. Wallny, H. A. Weber, L. Wehrli, C. Amsler, V. Chiochia, S. D. Visscher, C. Favaro, M. I. Rikova, B. Kilminster, B. M. Mejias, P. Otiougova, P. Robmann, H. Snoek, S. Tupputi, M. Verzetti, Y. H. Chang, K. H. Chen, C. Ferro, C. M. Kuo, S. W. Li, W. Lin, Y. J. Lu, A. P. Singh, R. Volpe, S. S. Yu, P. Bartalini, P. Chang, Y. W. Chang, Y. Chao, K. F. Chen, C. Dietz, U. Grundler, W. S. Hou, Y. Hsiung, K. Y. Kao, Y. J. Lei, R. S. Lu, D. Majumder, E. Petrakou, X. Shi, J. G. Shiu, Y. M. Tzeng, X. Wan, M. Wang, B. Asavapibhop, N. Srimanobhas, A. Adiguzel, M. N. Bakirci, S. Cerci, C. Dozen, I. Dumanoglu, E. Eskut, S. Girgis, G. Gokbulut, E. Gurpinar, I. Hos, E. E. Kangal, T. Karaman, G. Karapinar, A. K. Topaksu, G. Onengut, K. Ozdemir, S. Ozturk, A. Polatoz, K. Sogut, D. S. Cerci, B. Tali, H. Topakli, L. N. Vergili, M. Vergili, I. V. Akin, T. Aliev, B. Bilin, S. Bilmis, M. Deniz, H. Gamsizkan, A. M. Guler, K. Ocalan, A. Ozpineci, M. Serin, R. Sever, U. E. Surat, M. Yalvac, E. Yildirim, M. Zeyrek, E. Gulmez, B. Isildak, M. Kaya, O. Kaya, S. Ozkorucuklu, N. Sonmez, K. Cankocak, L. Levchuk, J. J. Brooke, E. Clement, D. Cussans, H. Flacher, R. Frazier, J. Goldstein, M. Grimes, G. P. Heath, H. F. Heath, L. Kreczko, S. Metson, D. M. Newbold, K. Nirunpong, A. Poll, S. Senkin, V. J. Smith, T. Williams, L. Basso, K. W. Bell, C. Brew, R. M. Brown, D. J. A., J. A. Coughlan, K. Harder, S. Harper, J. Jackson, B. W. Kennedy, E. Olaiya, D. Petyt, B. C. Radburn Smith, C. H. Shepherd Themistocleous, I. R. Tomalin, W. J. Womersley, R. Bainbridge, G. Ball, R. Beuselinck, O. Buchmuller, D. Colling, N. Cripps, M. Cutajar, P. Dauncey, G. Davies, M. D. Negra, W. Ferguson, J. Fulcher, D. Futyan, A. Gilbert, A. G. Bryer, G. Hall, Z. Hatherell, J. Hays, G. Iles, M. Jarvis, G. Karapostoli, L. Lyons, A. M. Magnan, J. Marrouche, B. Mathias, R. Nandi, J. Nash, A. Nikitenko, J. Pela, M. Pesaresi, K. Petridis, M. Pioppi, D. M. Raymond, S. Rogerson, A. Rose, M. J. Ryan, C. Seez, P. Sharp, A. Sparrow, M. Stoye, A. Tapper, M. V. Acosta, T. Virdee, S. Wakefield, N. Wardle, T. Whyntie, M. Chadwick, J. E. Cole, P. R. Hobson, A. Khan, P. Kyberd, D. Leggat, D. Leslie, W. Martin, I. D. Reid, P. Symonds, L. Teodorescu, M. Turner, K. Hatakeyama, H. Liu, T. Scarborough, O. Charaf, C. Henderson, P. Rumerio, A. Avetisyan, T. Bose, C. Fantasia, A. Heister, P. Lawson, D. Lazic, J. Rohlf, D. Sperka, J. S. John, L. Sulak, J. Alimena, G. Christopher, D. Cutts, Z. Demiragli, A. Ferapontov, A. Garabedian, U. Heintz, S. Jabeen, G. Kukartsev, E. Laird, G. Landsberg, M. Luk, M. Narain, D. Nguyen, M. Segala, T. Sinthuprasith, T. Speer, R. Breedon, G. Breto, M. C. D., S. Chauhan, M. Chertok, J. Conway, R. Conway, P. T. Cox, J. Dolen, R. Erbacher, M. Gardner, R. Houtz, W. Ko, A. Kopecky, R. Lander, O. Mall, T. Miceli, D. Pellett, F. Ricci Tam, B. Rutherford, M. Searle, J. Smith, M. Squires, M. Tripathi, R. V. Sierra, R. Yohay, D. Cline, R. Cousins, J. Duris, S. Erhan, P. Everaerts, C. Farrell, J. Hauser, M. Ignatenko, C. Jarvis, G. Rakness, P. Schlein, P. Traczyk, V. Valuev, J. Babb, R. Clare, M. E. Dinardo, J. Ellison, J. W. Gary, F. Giordano, G. Hanson, O. R. Long, A. Luthra, H. Nguyen, S. Paramesvaran, J. Sturdy, S. Sumowidagdo, R. Wilken, S. Wimpenny, W. Andrews, J. G. Branson, G. B. Cerati, S. Cittolin, D. Evans, A. Holzner, R. Kelley, M. Lebourgeois, J. Letts, I. Macneill, B. Mangano, S. Padhi, C. Palmer, G. Petrucciani, M. Pieri, M. Sani, S. Simon, E. Sudano, M. Tadel, Y. Tu, A. Vartak, S. Wasserbaech, F. Wurthwein, A. Yagil, J. Yoo, D. Barge, R. Bellan, C. Campagnari, M. D'Alfonso, T. Danielson, K. Flowers, P. Geffert, C. George, F. Golf, J. Incandela, C. Justus, P. Kalavase, D. Kovalskyi, V. Krutelyov, S. Lowette, R. M. Villalba, N. Mccoll, V. Pavlunin, J. Ribnik, J. Richman, R. Rossin, D. Stuart, W. To, C. West, A. Apresyan, A. Bornheim, J. Bunn, Y. Chen, E. D. Marco, J. Duarte, M. Gataullin, D. Kcira, Y. Ma, A. Mott, H. B. Newman, C. Rogan, M. Spiropulu, V. Timciuc, J. Veverka, R. Wilkinson, S. Xie, Y. Yang, R. Y. Zhu, V. Azzolini, A. Calamba, R. Carroll, T. Ferguson, Y. Iiyama, D. W. Jang, Y. F. Liu, M. Paulini, H. Vogel, I. Vorobiev, J. P. Cumalat, B. R. Drell, W. T. Ford, A. Gaz, E. L. Lopez, J. G. Smith, K. Stenson, K. A. Ulmer, S. R. Wagner, J. Alexander, A. Chatterjee, N. Eggert, L. K. Gibbons, B. Heltsley, W. Hopkins, A. Khukhunaishvili, B. Kreis, N. Mirman, G. N. Kaufman, J. R. Patterson, A. Ryd, E. Salvati, W. Sun, W. D. Teo, J. Thom, J. Thompson, J. Tucker, J. Vaughan, Y. Weng, L. Winstrom, P. Wittich, D. Winn, S. Abdullin, M. Albrow, J. Anderson, L. A. T., A. Beretvas, J. Berryhill, P. C. Bhat, K. Burkett, J. N. Butler, V. Chetluru, H. W. K., F. Chlebana, S. Cihangir, V. D. Elvira, I. Fisk, J. Freeman, Y. Gao, D. Green, O. Gutsche, J. Hanlon, R. M. Harris, J. Hirschauer, B. Hooberman, S. Jindariani, M. Johnson, U. Joshi, B. Klima, S. Kunori, S. Kwan, C. Leonidopoulos, J. Linacre, D. Lincoln, R. Lipton, J. Lykken, K. Maeshima, J. M. Marraffino, S. Maruyama, D. Mason, P. McBride, K. Mishra, S. Mrenna, Y. Musienko, C. Newman Holmes, V. O'Dell, O. Prokofyev, E. Sexton Kennedy, S. Sharma, W. J. Spalding, L. Spiegel, L. Taylor, S. Tkaczyk, N. V. Tran, L. Uplegger, E. W. Vaandering, R. Vidal, J. Whitmore, W. Wu, F. Yang, J. C. Yun, D. Acosta, P. Avery, D. Bourilkov, M. Chen, T. Cheng, S. Das, M. D. Gruttola, G. P. Di, D. Dobur, A. Drozdetskiy, R. D. Field, M. Fisher, Y. Fu, I. K. Furic, J. Gartner, J. Hugon, B. Kim, J. Konigsberg, A. Korytov, A. Kropivnitskaya, T. Kypreos, J. F. Low, K. Matchev, P. Milenovic, G. Mitselmakher, L. Muniz, M. Park, R. Remington, A. Rinkevicius, P. Sellers, N. Skhirtladze, M. Snowball, J. Yelton, M. Zakaria, V. Gaultney, S. Hewamanage, L. M. Lebolo, S. Linn, P. Markowitz, G. Martinez, J. L. Rodriguez, T. Adams, A. Askew, J. Bochenek, J. Chen, B. Diamond, S. V. Gleyzer, J. Haas, S. Hagopian, V. Hagopian, M. Jenkins, K. F. Johnson, H. Prosper, V. Veeraraghavan, M. Weinberg, M. M. Baarmand, B. Dorney, M. Hohlmann, H. Kalakhety, I. Vodopiyanov, F. Yumiceva, M. R. Adams, I. M. Anghel, L. Apanasevich, Y. Bai, V. E. Bazterra, R. R. Betts, I. Bucinskaite, J. Callner, R. Cavanaugh, O. Evdokimov, L. Gauthier, C. E. Gerber, D. J. Hofman, S. Khalatyan, E. Lacroix, C. O'Brien, C. Silkworth, D. Strom, P. Turner, N. Varelas, U. Akgun, E. A. Albayrak, B. Bilki, W. Clarida, F. Duru, S. Griffiths, J. P. Merlo, H. Mermerkaya, A. Mestvirishvili, A. Moeller, J. Nachtman, C. R. Newsom, E. Norbeck, Y. Onel, F. Ozok, S. Sen, P. Tan, E. Tiras, J. Wetzel, T. Yetkin, K. Yi, B. A. Barnett, B. Blumenfeld, S. Bolognesi, D. Fehling, G. Giurgiu, A. V. Gritsan, G. Hu, P. Maksimovic, M. Swartz, A. Whitbeck, P. Baringer, A. Bean, G. Benelli, R. P. Kenny, M. Murray, D. Noonan, S. Sanders, R. Stringer, G. Tinti, J. S. Wood, A. F. Barfuss, T. Bolton, I. Chakaberia, A. Ivanov, S. Khalil, M. Makouski, Y. Maravin, S. Shrestha, I. Svintradze, J. Gronberg, D. Lange, F. Rebassoo, D. Wright, A. Baden, B. Calvert, S. C. Eno, J. A. Gomez, N. J. Hadley, R. G. Kellogg, M. Kirn, T. Kolberg, Y. Lu, M. Marionneau, A. C. Mignerey, K. Pedro, A. Peterman, A. Skuja, J. Temple, M. B. Tonjes, S. C. Tonwar, A. Apyan, G. Bauer, J. Bendavid, W. Busza, E. Butz, I. A. Cali, M. Chan, V. Dutta, G. G. Ceballos, M. Goncharov, Y. Kim, M. Klute, K. Krajczar, A. Levin, P. D. Luckey, T. Ma, S. Nahn, C. Paus, D. Ralph, C. Roland, G. Roland, M. Rudolph, G. S. F., F. Stockli, K. Sumorok, K. Sung, D. Velicanu, E. A. Wenger, R. Wolf, B. Wyslouch, M. Yang, Y. Yilmaz, A. S. Yoon, M. Zanetti, V. Zhukova, S. I. Cooper, B. Dahmes, A. D. Benedetti, G. Franzoni, A. Gude, J. Haupt, S. C. Kao, K. Klapoetke, Y. Kubota, J. Mans, N. Pastika, R. Rusack, M. Sasseville, A. Singovsky, N. Tambe, J. Turkewitz, L. M. Cremaldi, R. Kroeger, L. Perera, R. Rahmat, D. A. Sanders, E. Avdeeva, K. Bloom, S. Bose, D. R. Claes, A. Dominguez, M. Eads, J. Keller, I. Kravchenko, J. Lazo Flores, S. Malik, G. R. Snow, A. Godshalk, I. Iashvili, A. Kharchilava, S. Rappoccio, G. Alverson, E. Barberis, D. Baumgartel, M. Chasco, J. Haley, D. Nash, T. Orimoto, D. Trocino, D. Wood, J. Zhang, A. Anastassov, K. A. Hahn, A. Kubik, L. Lusito, N. Mucia, N. Odell, R. A. Ofierzynski, B. Pollack, A. Pozdnyakov, M. Schmitt, S. Stoynev, M. Velasco, S. Won, L. Antonelli, D. Berry, A. Brinkerhoff, K. M. Chan, M. Hildreth, C. Jessop, D. J. Karmgard, J. Kolb, K. Lannon, W. Luo, S. Lynch, N. Marinelli, D. M. Morse, T. Pearson, M. Planer, R. Ruchti, J. Slaunwhite, N. Valls, M. Wayne, M. Wolf, B. Bylsma, L. S. Durkin, C. Hill, R. Hughes, K. Kotov, T. Y. Ling, D. Puigh, M. Rodenburg, C. Vuosalo, G. Williams, B. L. Winer, E. Berry, P. Elmer, V. Halyo, P. Hebda, J. Hegeman, A. Hunt, P. Jindal, S. A. Koay, D. L. Pegna, P. Lujan, D. Marlow, T. Medvedeva, M. Mooney, J. Olsen, P. Piroue, X. Quan, A. Raval, H. Saka, D. Stickland, C. Tully, J. S. Werner, S. C. Zenz, A. Zuranski, E. Brownson, A. Lopez, H. Mendez, J. E. R., E. Alagoz, V. E. Barnes, D. Benedetti, G. Bolla, D. Bortoletto, M. D. Mattia, A. Everett, Z. Hu, M. Jones, O. Koybasi, M. Kress, A. T. Laasanen, N. Leonardo, V. Maroussov, P. Merkel, D. H. Miller, N. Neumeister, I. Shipsey, D. Silvers, A. Svyatkovskiy, M. V. Marono, H. D. Yoo, J. Zablocki, Y. Zheng, S. Guragain, N. Parashar, A. Adair, B. Akgun, C. Boulahouache, K. M. Ecklund, B. P. Padley, R. Redjimi, J. Roberts, J. Zabel, B. Betchart, A. Bodek, Y. S. Chung, R. Covarelli, R. d. Barbaro, R. Demina, Y. Eshaq, T. Ferbel, A. Garcia Bellido, P. Goldenzweig, J. Han, A. Harel, D. C. Miner, D. Vishnevskiy, M. Zielinski, A. Bhatti, R. Ciesielski, L. Demortier, K. Goulianos, G. Lungu, C. Mesropian, S. Arora, A. Barker, J. P. Chou, C. Contreras Campana, E. Contreras Campana, D. Duggan, D. Ferencek, Y. Gershtein, R. Gray, E. Halkiadakis, D. Hidas, A. Lath, S. Panwalkar, R. Patel, V. Rekovic, J. Robles, K. Rose, S. Salur, S. Schnetzer, C. Seitz, S. Somalwar, R. Stone, S. Thomas, M. Walker, G. Cerizza, M. Hollingsworth, S. Spanier, Z. C. Yang, A. York, R. Eusebi, W. Flanagan, J. Gilmore, T. Kamon, V. Khotilovich, R. Montalvo, I. Osipenkov, Y. Pakhotin, A. Perloff, J. Roe, A. Safonov, T. Sakuma, S. Sengupta, I. Suarez, A. Tatarinov, D. Toback, N. Akchurin, J. Damgov, C. Dragoiu, P. R. Dudero, C. Jeong, K. Kovitanggoon, S. W. Lee, T. Libeiro, I. Volobouev, E. Appelt, A. G. Delannoy, C. Florez, S. Greene, A. Gurrola, W. Johns, P. Kurt, C. Maguire, A. Melo, M. Sharma, P. Sheldon, B. Snook, S. Tuo, J. Velkovska, M. W. Arenton, M. Balazs, S. Boutle, B. Cox, B. Francis, J. Goodell, R. Hirosky, A. Ledovskoy, C. Lin, C. Neu, J. Wood, S. Gollapinni, R. Harr, P. E. Karchin, C. K. K., P. Lamichhane, A. Sakharov, M. Anderson, D. A. Belknap, L. Borrello, D. Carlsmith, M. Cepeda, S. Dasu, E. Friis, L. Gray, K. S. Grogg, M. Grothe, R. Hall Wilton, M. Herndon, A. Herve, P. Klabbers, J. Klukas, A. Lanaro, C. Lazaridis, R. Loveless, A. Mohapatra, I. Ojalvo, F. Palmonari, G. A. Pierro, I. Ross, A. Savin, W. H. Smith, J. Swanson, LIGABUE, FRANCO, ROLANDI, LUIGI
المساهمون: Yerevan Phys Inst, OeAW, Natl Ctr Particle & High Energy Phys, Univ Antwerp, Vrije Univ Brussel, Univ Libre Brussels, Univ Ghent, Catholic Univ Louvain, Univ Mons, Centro Brasileiro de Pesquisas Físicas (CBPF), Universidade do Estado do Rio de Janeiro (UERJ), Universidade Estadual Paulista (Unesp), Universidade Federal do ABC (UFABC), Bulgarian Acad Sci, Univ Sofia, Inst High Energy Phys, Peking Univ, Universidad de los Andes, Tech Univ Split, Univ Split, Rudjer Boskovic Inst, Univ Cyprus, Charles Univ Prague, Acad Sci Res & Technol Arab Republ Egypt, NICPB, Univ Helsinki, Helsinki Inst Phys, Lappeenranta Univ Technol, CEA Saclay, Ecole Polytech, Univ Strasbourg, Ctr Calcul Inst Natl Phys Nucl & Phys Particules, Univ Lyon 1, Tbilisi State Univ, RVVTH Aachen Univ, RWTH Aachen University, Deutsch Elekt Synchrotron, Univ Hamburg, Univ Karlsruhe, NCSR Demokritos, Univ Athens, Univ Ioannina, KFKI Res Inst Particle & Nucl Phys, Inst Nucl Res ATOMKI, Univ Debrecen, Panjab Univ, University of Delhi, Saha Inst Nucl Phys, Bhabha Atom Res Ctr, EHEP, HECR, Inst Res Fundamental Sci IPM, Ist Nazl Fis Nucl, Univ Bari, Politecn Bari, Univ Bologna, Univ Catania, Univ Florence, Univ Genoa, Univ Milano Bicocca, Univ Naples Federico II, Univ Basilicata Potenza, Univ G Marconi Roma, Univ Padua, Univ Trento, Univ Pavia, Univ Perugia, Univ Pisa, Scuola Normale Super Pisa, Univ Roma, Univ Turin, Univ Piemonte Orientale Novara, Univ Trieste, Kangwon Natl Univ, Kyungpook Natl Univ, Chonnam Natl Univ, Korea University, Univ Seoul, Sungkyunkwan Univ, Vilnius Univ, IPN, Univ lberoamer, Benemerita Univ Autonoma Puebla, Univ Autonoma San Luis Potosi, Univ Auckland, Univ Canterbury, Quaid I Azam Univ, Natl Ctr Nucl Res, Univ Warsaw, Lab Instrumentacao & Fis Expt Particulas, Joint Inst Nucl Res Dubna, Petersburg Nucl Phys Inst, Russian Acad Sci, Institute for Theoretical and Experimental Physics (ITEP), PN Lebedev Phys Inst, Lomonosov Moscow State Univ, University of Belgrade, Ctr Invest Energet Medioambientales & Tecnol CIEM, Univ Autonoma Madrid, Univ Oviedo, Univ Cantabria, CERN, Paul Scherrer Inst, ETH, Univ Zurich, Natl Cent Univ, Natl Taiwan Univ, Chulalongkorn Univ, Cukurova Univ, Middle E Tech Univ, Bogazici Univ, Istanbul Tech Univ, Kharkov Phys & Technol Inst, Univ Bristol, Rutherford Appleton Lab, Univ London Imperial Coll Sci Technol & Med, Brunel Univ, Baylor Univ, Univ Alabama, Boston University, Brown University, Univ Calif Davis, Univ Calif Los Angeles, University of California, Riverside (UCR), Univ Calif San Diego, Univ Calif Santa Barbara, CALTECH, Carnegie Mellon Univ, Univ Colorado, Cornell Univ, Fairfield Univ, Fermilab Natl Accelerator Lab, Univ Florida, Florida Int Univ, Florida State University, Florida Inst Technol, Univ Illinois, Univ Iowa, Johns Hopkins Univ, University of Kansas (KU), Kansas State University, Lawrence Livermore Natl Lab, University of Maryland, MIT, Univ Minnesota, University of Mississippi, Univ Nebraska, SUNY Buffalo, Northeastern University, Northwestern University (NU), Univ Notre Dame, Ohio State Univ, Princeton University, Univ Puerto Rico, Purdue Univ, Purdue University Calumet, Rice University, University of Rochester, Rockefeller Univ, Rutgers State Univ, Univ Tennessee, Texas A&M Univ, Texas Tech Univ, Vanderbilt Univ, University of Virginia (UVA), Wayne State Univ, Univ Wisconsin, Vienna Univ Technol, Suez Canal Univ, Zewail City Sci & Technol, Cairo Univ, Fayoum Univ, Helwan Univ, British Univ Egypt, Ain Shams Univ, Univ Haute Alsace, Joint Inst Nucl Res, Moscow MV Lomonosov State Univ, Brandenburg Tech Univ Cottbus, ATOMKI, Eotvos Lorand Univ, Tata Inst Fundamental Res HECR, King Abdulaziz Univ, Visva Bharati Univ, Sharif Univ Technol, Isfahan Univ Technol, Shiraz Univ, Islamic Azad Univ, Univ Guglielmo Marconi, Univ Siena, Univ Bucharest, Scuola Normale, Sezione Ist Nazl Fis Nucl, Albert Einstein Ctr Fundamental Phys, Gaziosmanpasa Univ, Adiyaman Univ, Izmir Inst Technol, Mersin Univ, Ozyegin Univ, Kafkas Univ, Suleyman Demirel Univ, Ege Univ, Univ Southampton, Utah Valley Univ, Univ Edinburgh, Vinca Inst Nucl Sci, Argonne Natl Lab, Erzincan Univ, Mimar Sinan Univ, Yildiz Tekn Univ, S., Chatrchyan, V., Khachatryan, A. M., Sirunyan, A., Tumasyan, W., Adam, E., Aguilo, T., Bergauer, M., Dragicevic, J., Ero, C., Fabjan, M., Friedl, R., Fruhwirth, V. M., Ghete, N., Hormann, J., Hrubec, M., Jeitler, W., Kiesenhofer, V., Knunz, M., Krammer, I., Kratschmer, D., Liko, I., Mikulec, M., Pernicka, D., Rabady, B., Rahbaran, C., Rohringer, H., Rohringer, R., Schofbeck, J., Strau, A., Taurok, W., Waltenberger, C. E., Wulz, V., Mossolov, N., Shumeiko, J. S., Gonzalez, M., Bansal, S., Bansal, T., Corneli, E. A., De, X., Janssen, S., Luyckx, L., Mucibello, S., Ochesanu, B., Roland, R., Rougny, M., Selvaggi, H. V., Haevermaet, P. V., Mechelen, N. V., Remortel, A. V., Spilbeeck, F., Blekman, S., Blyweert, J., D'Hondt, R. G., Suarez, A., Kalogeropoulo, M., Mae, A., Olbrecht, W. V., Doninck, R. V., Mulder, G. P., Van, I., Villella, B., Clerbaux, G. D., Lentdecker, V., Dero, A. P., R., T., Hreu, A., Leonard, P. E., Marage, A., Mohammadi, T., Rei, L., Thoma, C. V., Velde, P., Vanlaer, J., Wang, V., Adler, K., Beernaert, A., Cimmino, S., Costantini, G., Garcia, M., Grunewald, B., Klein, J., Lellouch, A., Marinov, J., Mccartin, A. A., O., D., Ryckbosch, M., Sigamani, N., Strobbe, F., Thyssen, M., Tytgat, S., Walsh, E., Yazgan, N., Zaganidi, S., Basegmez, G., Bruno, R., Castello, L., Ceard, C., Delaere, T. d., Pree, D., Favart, L., Forthomme, A., Giammanco, J., Hollar, V., Lemaitre, J., Liao, O., Militaru, C., Nutten, D., Pagano, A., Pin, K., Piotrzkowski, J. M., V., N., Beliy, T., Caeberg, E., Daubie, G. H., Hammad, G. A., Alve, M. C., Martin, T., Martin, M. E., Pol, M. H., G., W. L., Alda, W., Carvalho, A., Custodio, E. M., Da, D. D., Damiao, C. D., Martin, S. F., De, H., Malbouisson, M., Malek, D. M., Figueiredo, L., Mundim, H., Nogima, W. L., P., A., Santoro, L. S., Jorge, A., Sznajder, A. V., Pereira, T. S., Anjo, C. A., Bernarde, F. A., Dia, T. R., F., E. M., Gregore, C., Lagana, F., Marinho, P. G., Mercadante, S. F., Novae, S. S., Padula, V., Genchev, R., Iaydjiev, S., Piperov, M., Rodozov, S., Stoykova, G., Sultanov, V., Tcholakov, R., Trayanov, M., Vutova, A., Dimitrov, R., Hadjiiska, V., Kozhuharov, L., Litov, B., Pavlov, P., Petkov, J. G., Bian, G. M., Chen, H. S., Chen, C. H., Jiang, D., Liang, S., Liang, X., Meng, J., Tao, X., Wang, Z., Wang, H., Xiao, M., Xu, J., Zang, Z., Zhang, C., Asawatangtrakuldee, Y., Ban, Y., Guo, W., Li, S., Liu, Y., Mao, S. J., Qian, H., Teng, D., Wang, L., Zhang, W., Zou, C., Avila, C. A., C., J. P., Gomez, B. G., Moreno, A. F., O., J. C., Sanabria, N., Godinovic, D., Lela, R., Plestina, D., Polic, I., Puljak, Z., Antunovic, M., Kovac, V., Brigljevic, S., Duric, K., Kadija, J., Luetic, D., Mekterovic, S., Morovic, A., Attiki, M., Galanti, G., Mavromanolaki, J., Mousa, C., Nicolaou, F., Ptocho, P. A., Razi, M., Finger, Y., Assran, S., Elgammal, A. E., Kamel, M. A., Mahmoud, A., Mahrou, A., Radi, M., Kadastik, M., Muntel, M., Murumaa, M., Raidal, L., Rebane, A., Tiko, P., Eerola, G., Fedi, M., Voutilainen, J., Harkonen, A., Heikkinen, V., Karimaki, R., Kinnunen, M. J., Kortelainen, T., Lampen, K., Lassila Perini, S., Lehti, T., Linden, P., Luukka, T., Maenpaa, T., Peltola, E., Tuominen, J., Tuominiemi, E., Tuovinen, D., Ungaro, L., Wendland, K., Banzuzi, A., Karjalainen, A., Korpela, T., Tuuva, M., Besancon, S., Choudhury, M., Dejardin, D., Denegri, B., Fabbro, J. L., Faure, F., Ferri, S., Ganjour, A., Givernaud, P., Gra, G. H., De, P., Jarry, E., Locci, J., Malcle, L., Millischer, A., Nayak, J., Rander, A., Rosowsky, M., Titov, S., Baffioni, F., Beaudette, L., Benhabib, L., Bianchini, M., Bluj, P., Busson, C., Charlot, N., Daci, T., Dahm, M., Dalchenko, L., Dobrzynski, A., Florent, R. G., De, M., Haguenauer, P., Mine, C., Mironov, I. N., Naranjo, M., Nguyen, C., Ochando, P., Paganini, D., Sabe, R., Salerno, Y., Siroi, C., Veelken, A., Zabi, J. L., Agram, J., Andrea, D., Bloch, D., Bodin, J. M., Brom, M., Cardaci, E. C., Chabert, C., Collard, E., Conte, F., Drouhin, J. C., Fontaine, D., Gele, U., Goerlach, P., Juillot, A. C., Le, P. V., Hove, F., Fassi, D., Mercier, S., Beauceron, N., Beaupere, O., Bondu, G., Boudoul, S., Brochet, J., Chasserat, R., Chierici, D., Contardo, P., Depasse, H. E., Mamouni, J., Fay, S., Gascon, M., Gouzevitch, B., Ille, T., Kurca, M., Lethuillier, L., Mirabito, S., Perrie, L., Sgandurra, V., Sordini, Y., Tschudi, P., Verdier, S., Viret, Z., Tsamalaidze, C., Autermann, S., Beranek, B., Calpa, M., Edelhoff, L., Feld, N., Heracleou, O., Hindrich, R., Jussen, K., Klein, J., Merz, A., Ostapchuk, A., Perieanu, F., Raupach, J., Sammet, S., Schael, D., Sprenger, H., Weber, B., Wittmer, V., Zhukov, M., Ata, J., Caudron, E., Dietz Laursonn, D., Duchardt, M., Erdmann, R., Fischer, A., Guth, T., Hebbeker, C., Heidemann, K., Hoepfner, D., Klingebiel, P., Kreuzer, M., Merschmeyer, A., Meyer, M., Olschewski, P., Papacz, H., Pieta, H., Reithler, S. A., Schmitz, L., Sonnenschein, J., Steggemann, D., Teyssier, S., Thuer, M., Weber, M., Bontenackel, V., Cherepanov, Y., Erdogan, G., Flugge, H., Geenen, M., Geisler, W. H., Ahmad, F., Hoehle, B., Kargoll, T., Kre, Y., Kuessel, J., Lingemann, A., Nowack, L., Perchalla, O., Pooth, P., Sauerland, A., Stahl, M. A., Martin, J., Behr, W., Behrenhoff, U., Behren, M., Bergholz, A., Bethani, K., Borra, A., Burgmeier, A., Cakir, L., Calligari, A., Campbell, E., Castro, F., Costanza, D., Dammann, C. D., Pardo, G., Eckerlin, D., Eckstein, G., Flucke, A., Geiser, I., Glushkov, P., Gunnellini, S., Habib, J., Hauk, G., Hellwig, H., Jung, M., Kasemann, P., Katsa, C., Kleinwort, H., Kluge, A., Knutsson, M., Kramer, D., Krucker, E., Kuznetsova, W., Lange, J., Leonard, W., Lohmann, B., Lutz, R., Mankel, I., Marfin, M., Marienfeld, I. A., Melzer Pellmann, A. B., Meyer, J., Mnich, A., Mussgiller, S., Naumann Emme, O., Novgorodova, F., Nowak, J., Olzem, H., Perrey, A., Petrukhin, D., Pitzl, A., Raspereza, P. M., R., C., Riedl, E., Ron, M., Rosin, J., Salfeld Nebgen, R., Schmidt, T., Schoerner Sadeniu, N., Sen, A., Spiridonov, M., Stein, R., Walsh, C., Wissing, V., Blobel, H., Enderle, J., Erfle, U., Gebbert, M., Gorner, M., Gosselink, J., Haller, T., Hermann, R. S., Hoing, K., Kaschube, G., Kaussen, H., Kirschenmann, R., Klanner, J., Lange, T., Peiffer, N., Pietsch, D., Rathjen, C., Sander, H., Schettler, P., Schleper, E., Schlieckau, A., Schmidt, M., Schroder, T., Schum, M., Seidel, J., Sibille, V., Sola, H., Stadie, G., Steinbruck, J., Thomsen, L., Vanelderen, C., Barth, J., Berger, C., Boser, T., Chwalek, W. D., Boer, A., Descroix, A., Dierlamm, M., Feindt, M., Guthoff, C., Hackstein, F., Hartmann, T., Hauth, M., Heinrich, H., Held, K. H., Hoffmann, U., Husemann, I., Katkov, J. R., Komaragiri, P. L., Pardo, D., Martschei, S., Mueller, T., Muller, M., Niegel, A., Nurnberg, O., Oberst, A., Oehler, J., Ott, G., Quast, K., Rabbertz, F., Ratnikov, N., Ratnikova, S., Rocker, F. P., Schilling, G., Schott, H. J., Simoni, F. M., Stober, D., Troendle, R., Ulrich, J., Wagner Kuhr, S., Wayand, T., Weiler, M., Zeise, G., Anagnostou, G., Daskalaki, T., Gerali, S., Kesisoglou, A., Kyriaki, D., Louka, I., Manolako, A., Markou, C., Markou, E., Ntomari, L., Gousko, T. J., Mertzimeki, A., Panagiotou, N., Saoulidou, I., Evangelou, C., Fouda, P., Kokka, N., Mantho, I., Papadopoulo, V., Patra, G., Bencze, C., Hajdu, P., Hida, D., Horvath, F., Sikler, V., Veszpremi, G., Vesztergombi, A. J., Zsigmond, N., Beni, S., Czellar, J., Molnar, J., Palinka, Z., Szillasi, J., Karancsi, P., Raic, Z. L., Trocsanyi, B., Ujvari, S. B., Beni, V., Bhatnagar, N., Dhingra, R., Gupta, M., Kaur, M. Z., Mehta, N., Nishu, L. K., Saini, A., Sharma, J. B., Singh, A., Kumar, S., Ahuja, A., Bhardwaj, B. C., Choudhary, S., Malhotra, M., Naimuddin, K., Ranjan, V., Sharma, R. K., Shivpuri, S., Banerjee, S., Bhattacharya, S., Dutta, B., Gomber, S., Jain, R., Khurana, S., Sarkar, M., Sharan, A., Abdulsalam, D., Dutta, S., Kaila, V., Kumar, A. K., Mohanty, L. M., Pant, P., Shukla, T., Aziz, S., Ganguly, M., Guchait, A., Gurtu, M., Maity, G., Majumder, K., Mazumdar, G. B., Mohanty, B., Parida, K., Sudhakar, N., Wickramage, S., Dugad, H., Arfaei, H., Bakhshiansohi, S. M., Etesami, A., Fahim, M., Hashemi, H., Hesari, A., Jafari, M., Khakzad, M. M., Najafabadi, S. P., Mehdiabadi, B., Safarzadeh, M., Zeinali, M., Abbrescia, L., Barbone, C., Calabria, S. S., Chhibra, A., Colaleo, D., Creanza, N. D., Filippi, M. D., Palma, L., Fiore, G., Iaselli, G., Maggi, M., Maggi, B., Marangelli, S., My, S., Nuzzo, N., Pacifico, A., Pompili, G., Pugliese, G., Selvaggi, L., Silvestri, G., Singh, R., Venditti, P., Verwilligen, G., Zito, G., Abbiendi, A. C., Benvenuti, D., Bonacorsi, S., Braibant Giacomelli, L., Brigliadori, P., Capiluppi, A., Castro, F. R., Cavallo, M., Cuffiani, G. M., Dallavalle, F., Fabbri, A., Fanfani, D., Fasanella, P., Giacomelli, C., Grandi, L., Guiducci, S., Marcellini, G., Masetti, M., Meneghelli, A., Montanari, F. L., Navarria, F., Odorici, A., Perrotta, F., Primavera, A. M., Rossi, T., Rovelli, G. P., Siroli, N., Tosi, R., Travaglini, S., Albergo, G., Cappello, M., Chiorboli, S., Costa, R., Potenza, A., Tricomi, C., Tuve, G., Barbagli, V., Ciulli, C., Civinini, R., D'Alessandro, E., Focardi, S., Frosali, E., Gallo, S., Gonzi, M., Meschini, S., Paoletti, G., Sguazzoni, A., Tropiano, L., Benussi, S., Bianco, S., Colafranceschi, D., Piccolo, P., Fabbricatore, R., Musenich, S., Tosi, A., Benaglia, F. D., Guio, L. D., Matteo, S., Fiorendi, S., Gennai, A., Ghezzi, S., Malvezzi, R. A., Manzoni, A., Martelli, A., Massironi, D., Menasce, L., Moroni, M., Paganoni, D., Pedrini, S., Ragazzi, N., Redaelli, S., Sala, T. T., De, S., Buontempo, N., Cavallo, A. D., Cosa, O., Dogangun, F., Fabozzi, A. O., M., L., Lista, S., Meola, M., Merola, P., Paolucci, P., Azzi, N., Bacchetta, D., Bisello, A., Branca, R., Carlin, P., Checchia, T., Dorigo, U., Dosselli, F., Gasparini, U., Gasparini, A., Gozzelino, K., Kanishchev, S., Lacaprara, I., Lazzizzera, M., Margoni, A. T., Meneguzzo, J., Pazzini, N., Pozzobon, P., Ronchese, F., Simonetto, E., Torassa, M., Tosi, S., Vanini, P., Zotto, G., Zumerle, M., Gabusi, S. P., Ratti, C., Riccardi, P., Torre, P., Vitulo, M., Biasini, G. M., Bilei, L., Fanoo, P., Lariccia, G., Mantovani, M., Menichelli, A., Nappi, F., Romeo, A., Saha, A., Santocchia, A., Spiezia, S., Taroni, P., Azzurri, G., Bagliesi, J., Bernardini, T., Boccali, G., Broccolo, R., Castaldi, R. T., D'Agnolo, R., Dell'Orso, F., Fiori, L., Foa, A., Giassi, A., Kraan, Ligabue, Franco, T., Lomtadze, L., Martini, A., Messineo, F., Palla, A., Rizzi, A. T., Serban, P., Spagnolo, P., Squillacioti, R., Tenchini, G., Tonelli, A., Venturi, P. G., Verdini, L., Barone, F., Cavallari, D. D., Re, M., Diemoz, C., Fanelli, M., Grassi, E., Longo, P., Meridiani, F., Micheli, S., Nourbakhsh, G., Organtini, R., Paramatti, S., Rahatlou, L., Soffi, N., Amapane, R., Arcidiacono, S., Argiro, M., Arneodo, C., Biino, N., Cartiglia, S., Casasso, M., Costa, N., Demaria, C., Mariotti, S., Maselli, G., Mazza, E., Migliore, V., Monaco, M., Musich, M. M., Obertino, N., Pastrone, M., Pelliccioni, A., Potenza, A., Romero, R., Sacchi, A., Solano, A., Staiano, S., Belforte, V., Candelise, M., Casarsa, F., Cossutti, G. D., Ricca, B., Gobbo, M., Marone, D., Montanino, A., Penzo, A., Schizzi, T. Y., Kim, S. K., Nam, S., Chang, D. H., Kim, G. N., Kim, D. J., Kong, H., Park, D. C., Son, T., Son, J. Y., Kim, Z. J., Kim, S., Song, S., Choi, D., Gyun, B., Hong, M., Jo, H., Kim, T. J., Kim, K. S., Lee, D. H., Moon, S. K., Park, Y., Roh, M., Choi, J. H., Kim, C., Park, I. C., Park, S., Park, G., Ryu, Y., Choi, Y. K., Choi, J., Goh, M. S., Kim, E., Kwon, B., Lee, J., Lee, S., Lee, H., Seo, I., Yu, M. J., Bilinska, I., Grigelioni, M., Januli, A., Juodagalvi, H., Castilla Valdez, E. D., La, I. H., La, R., Lopez Fernandez, J., Martinez Ortega, A., Sanchez Hernandez, L. M., Villasenor Cendeja, S. C., Moreno, F. V., Valencia, H. A., S., E. C., Linare, A. M., Pineda, M. A., Reyes Santo, D., Krofcheck, A. J., Bell, P. H., Butler, R., Doesburg, S., Reucroft, H., Silverwood, M., Ahmad, M. I., Asghar, J., Butt, H. R., Hoorani, S., Khalid, W. A., Khan, T., Khurshid, S., Qazi, M. A., Shah, M., Shoaib, H., Bialkowska, B., Boimska, T., Frueboe, M., Gorski, M., Kazana, K., Nawrocki, K., Romanowska Rybinska, M., Szleper, G., Wrochna, P., Zalewski, G., Brona, K., Bunkowski, M., Cwiok, W., Dominik, K., Doroba, A., Kalinowski, M., Konecki, J., Krolikowski, M., Misiura, N., Almeida, P., Bargassa, A., David, P., Faccioli, P. G., F., M., Gallinaro, J., Seixa, J., Varela, P., Vischia, I., Belotelov, P., Bunin, M., Gavrilenko, I., Golutvin, I., Gorbunov, A., Kamenev, V., Karjavin, G., Kozlov, A., Lanev, A., Malakhov, P., Moisenz, V., Palichik, V., Perelygin, S., Shmatov, V., Smirnov, A., Volodko, A., Zarubin, S., Evstyukhin, V., Golovtsov, Y., Ivanov, V., Kim, P., Levchenko, V., Murzin, V., Oreshkin, I., Smirnov, V., Sulimov, L., Uvarov, S., Vavilov, A., Vorobyev, Y., Andreev, A., Dermenev, S., Gninenko, N., Golubev, M., Kirsanov, N., Krasnikov, V., Matveev, A., Pashenkov, D., Tlisov, A., Toropin, V., Epshteyn, M., Erofeeva, V., Gavrilov, M., Kossov, N., Lychkovskaya, V., Popov, G., Safronov, S., Semenov, I., Shreyber, V., Stolin, E., Vlasov, A., Zhokin, V., Andreev, M., Azarkin, I., Dremin, M., Kirakosyan, A., Leonidov, G., Mesyat, S. V., Rusakov, A., Vinogradov, A., Belyaev, E., Boo, M., Dubinin, L., Dudko, A., Ershov, A., Gribushin, V., Klyukhin, O., Kodolova, I., Lokhtin, A., Markina, S., Obraztsov, M., Perfilov, S., Petrushanko, A., Popov, L., Sarycheva, V., Savrin, A., Snigirev, I., Azhgirey, I., Bayshev, S., Bitioukov, V., Grishin, V., Kachanov, D., Konstantinov, V., Krychkine, V., Petrov, R., Ryutin, A., Sobol, L., Tourtchanovitch, S., Troshin, N., Tyurin, A., Uzunian, A., Volkov, P., Adzic, M., Djordjevic, M., Ekmedzic, D., Krpic, J., Milosevic, M., Aguilar Benitez, J. A., Maestre, P., Arce, C., Battilana, E., Calvo, M., Cerrada, M. C., Llata, N., Colino, B. D., La, A. D., Peri, D. D., Vazquez, C. F., Bedoya, J. P., Ramo, A., Ferrando, J., Flix, M. C., Fouz, P., Garcia Abia, O. G., Lopez, S. G., Lopez, J. M., Hernandez, M. I., Josa, G., Merino, J. P., Pelayo, A. Q., Olmeda, I., Redondo, L., Romero, J., Santaolalla, M. S., Soare, C., Willmott, C., Albajar, G., Codispoti, J. F., De, H., Brun, J., Cueva, J. F., Menendez, S., Folguera, I. G., Caballero, L. L., Iglesia, J. A., B., I. J., Cabrillo, A., Calderon, S. H., Chuang, J. D., Campderro, M., Felcini, M., Fernandez, G., Gomez, J. G., Sanchez, A., Graziano, C., Jorda, A. L., Virto, J., Marco, R., Marco, C. M., Rivero, F., Matorra, F. J., M., T., Rodrigo, A. Y., Rodriguez Marrero, A., Ruiz Jimeno, L., Scodellaro, I., Vila, R. V., Cortabitarte, D., Abbaneo, E., Auffray, G., Auzinger, M., Bachti, P., Baillon, A. H., Ball, D., Barney, J. F., Benitez, C., Bernet, G., Bianchi, P., Bloch, A., Bocci, A., Bonato, C., Botta, H., Breuker, T., Camporesi, G., Cerminara, T., Christiansen, J. A., C., D., D'Enterria, A., Dabrowski, A. D., Roeck, S. D., Guida, M., Dobson, N., Dupont Sagorin, A., Elliott Peisert, B., Frisch, W., Funk, G., Georgiou, M., Giffel, D., Gigi, K., Gill, D., Giordano, M., Girone, M., Giunta, F., Glege, R. G., R., P., Govoni, S., Goyvdy, R., Guida, S., Gundacker, J., Hammer, M., Hansen, P., Harri, C., Hartl, J., Harvey, B., Hegner, A., Hinzmann, V., Innocente, P., Janot, K., Kaadze, E., Karavaki, K., Kousouri, P., Lecoq, Y. J., Lee, P., Lenzi, C., Lourenco, N., Magini, T., Maki, M., Malberti, L., Malgeri, M., Mannelli, L., Masetti, F., Meijer, S., Mersi, E., Meschi, R., Moser, M. U., Mozer, M., Mulder, P., Musella, E., Nesvold, L., Orsini, E. P., Cortezon, E., Perez, L., Perrozzi, A., Petrilli, A., Pfeiffer, M., Pierini, M., Pimia, D., Piparo, G., Polese, L., Quertenmont, A., Racz, W., Reece, J. R., Antune, Rolandi, Luigi, C., Rovelli, M., Rovere, H., Sakulin, F., Santanastasio, C., Schaefer, C., Schwick, I., Segoni, S., Sekmen, P., Siegrist, P., Silva, M., Simon, P., Sphica, D., Spiga, A., Tsirou, G. I., Vere, J. R., Vlimant, H. K., Wohri, S. D., Worm, W. D., Zeuner, W., Bertl, K., Deiter, W., Erdmann, K., Gabathuler, R., Horisberger, Q., Ingram, H. C., Kaestli, S., Konig, D., Kotlinski, U., Langenegger, F., Meier, D., Renker, T., Rohe, L., Bani, P., Bortignon, M. A., Buchmann, B., Casal, N., Chanon, A., Deisher, G., Dissertori, M., Dittmar, M., Donega, M., Dunser, P., Eller, J., Eugster, K., Freudenreich, C., Grab, D., Hit, P., Lecomte, W., Lustermann, A. C., Marini, N., Mohr, F., Moortgat, C., Nageli, P., Nef, F., Nessi Tedaldi, F., Pandolfi, L., Pape, F., Pau, M., Peruzzi, F. J., Ronga, M., Rossini, L., Sala, A. K., Sanchez, A., Starodumov, B., Stieger, M., Takahashi, L., Tauscher, A., Thea, K., Theofilato, D., Treille, C., Urscheler, R., Wallny, H. A., Weber, L., Wehrli, C., Amsler, V., Chiochia, S. D., Visscher, C., Favaro, M. I., Rikova, B., Kilminster, B. M., Mejia, P., Otiougova, P., Robmann, H., Snoek, S., Tupputi, M., Verzetti, Y. H., Chang, K. H., Chen, C., Ferro, C. M., Kuo, S. W., Li, W., Lin, Y. J., Lu, A. P., Singh, R., Volpe, S. S., Yu, P., Bartalini, P., Chang, Y. W., Chang, Y., Chao, K. F., Chen, C., Dietz, U., Grundler, W. S., Hou, Y., Hsiung, K. Y., Kao, Y. J., Lei, R. S., Lu, D., Majumder, E., Petrakou, X., Shi, J. G., Shiu, Y. M., Tzeng, X., Wan, M., Wang, B., Asavapibhop, N., Srimanobha, A., Adiguzel, M. N., Bakirci, S., Cerci, C., Dozen, I., Dumanoglu, E., Eskut, S., Girgi, G., Gokbulut, E., Gurpinar, I., Ho, E. E., Kangal, T., Karaman, G., Karapinar, A. K., Topaksu, G., Onengut, K., Ozdemir, S., Ozturk, A., Polatoz, K., Sogut, D. S., Cerci, B., Tali, H., Topakli, L. N., Vergili, M., Vergili, I. V., Akin, T., Aliev, B., Bilin, S., Bilmi, M., Deniz, H., Gamsizkan, A. M., Guler, K., Ocalan, A., Ozpineci, M., Serin, R., Sever, U. E., Surat, M., Yalvac, E., Yildirim, M., Zeyrek, E., Gulmez, B., Isildak, M., Kaya, O., Kaya, S., Ozkorucuklu, N., Sonmez, K., Cankocak, L., Levchuk, J. J., Brooke, E., Clement, D., Cussan, H., Flacher, R., Frazier, J., Goldstein, M., Grime, G. P., Heath, H. F., Heath, L., Kreczko, S., Metson, D. M., Newbold, K., Nirunpong, A., Poll, S., Senkin, V. J., Smith, T., William, L., Basso, K. W., Bell, C., Brew, R. M., Brown, D. J., A., J. A., Coughlan, K., Harder, S., Harper, J., Jackson, B. W., Kennedy, E., Olaiya, D., Petyt, B. C., Radburn Smith, C. H., Shepherd Themistocleou, I. R., Tomalin, W. J., Womersley, R., Bainbridge, G., Ball, R., Beuselinck, O., Buchmuller, D., Colling, N., Cripp, M., Cutajar, P., Dauncey, G., Davie, M. D., Negra, W., Ferguson, J., Fulcher, D., Futyan, A., Gilbert, A. G., Bryer, G., Hall, Z., Hatherell, J., Hay, G., Ile, M., Jarvi, G., Karapostoli, L., Lyon, A. M., Magnan, J., Marrouche, B., Mathia, R., Nandi, J., Nash, A., Nikitenko, J., Pela, M., Pesaresi, K., Petridi, M., Pioppi, D. M., Raymond, S., Rogerson, A., Rose, M. J., Ryan, C., Seez, P., Sharp, A., Sparrow, M., Stoye, A., Tapper, M. V., Acosta, T., Virdee, S., Wakefield, N., Wardle, T., Whyntie, M., Chadwick, J. E., Cole, P. R., Hobson, A., Khan, P., Kyberd, D., Leggat, D., Leslie, W., Martin, I. D., Reid, P., Symond, L., Teodorescu, M., Turner, K., Hatakeyama, H., Liu, T., Scarborough, O., Charaf, C., Henderson, P., Rumerio, A., Avetisyan, T., Bose, C., Fantasia, A., Heister, P., Lawson, D., Lazic, J., Rohlf, D., Sperka, J. S., John, L., Sulak, J., Alimena, G., Christopher, D., Cutt, Z., Demiragli, A., Ferapontov, A., Garabedian, U., Heintz, S., Jabeen, G., Kukartsev, E., Laird, G., Landsberg, M., Luk, M., Narain, D., Nguyen, M., Segala, T., Sinthuprasith, T., Speer, R., Breedon, G., Breto, M. C., D., S., Chauhan, M., Chertok, J., Conway, R., Conway, P. T., Cox, J., Dolen, R., Erbacher, M., Gardner, R., Houtz, W., Ko, A., Kopecky, R., Lander, O., Mall, T., Miceli, D., Pellett, F., Ricci Tam, B., Rutherford, M., Searle, J., Smith, M., Squire, M., Tripathi, R. V., Sierra, R., Yohay, D., Cline, R., Cousin, J., Duri, S., Erhan, P., Everaert, C., Farrell, J., Hauser, M., Ignatenko, C., Jarvi, G., Rakne, P., Schlein, P., Traczyk, V., Valuev, J., Babb, R., Clare, M. E., Dinardo, J., Ellison, J. W., Gary, F., Giordano, G., Hanson, O. R., Long, A., Luthra, H., Nguyen, S., Paramesvaran, J., Sturdy, S., Sumowidagdo, R., Wilken, S., Wimpenny, W., Andrew, J. G., Branson, G. B., Cerati, S., Cittolin, D., Evan, A., Holzner, R., Kelley, M., Lebourgeoi, J., Lett, I., Macneill, B., Mangano, S., Padhi, C., Palmer, G., Petrucciani, M., Pieri, M., Sani, S., Simon, E., Sudano, M., Tadel, Y., Tu, A., Vartak, S., Wasserbaech, F., Wurthwein, A., Yagil, J., Yoo, D., Barge, R., Bellan, C., Campagnari, M., D'Alfonso, T., Danielson, K., Flower, P., Geffert, C., George, F., Golf, J., Incandela, C., Justu, P., Kalavase, D., Kovalskyi, V., Krutelyov, S., Lowette, R. M., Villalba, N., Mccoll, V., Pavlunin, J., Ribnik, J., Richman, R., Rossin, D., Stuart, W., To, C., West, A., Apresyan, A., Bornheim, J., Bunn, Y., Chen, E. D., Marco, J., Duarte, M., Gataullin, D., Kcira, Y., Ma, A., Mott, H. B., Newman, C., Rogan, M., Spiropulu, V., Timciuc, J., Veverka, R., Wilkinson, S., Xie, Y., Yang, R. Y., Zhu, V., Azzolini, A., Calamba, R., Carroll, T., Ferguson, Y., Iiyama, D. W., Jang, Y. F., Liu, M., Paulini, H., Vogel, I., Vorobiev, J. P., Cumalat, B. R., Drell, W. T., Ford, A., Gaz, E. L., Lopez, J. G., Smith, K., Stenson, K. A., Ulmer, S. R., Wagner, J., Alexander, A., Chatterjee, N., Eggert, L. K., Gibbon, B., Heltsley, W., Hopkin, A., Khukhunaishvili, B., Krei, N., Mirman, G. N., Kaufman, J. R., Patterson, A., Ryd, E., Salvati, W., Sun, W. D., Teo, J., Thom, J., Thompson, J., Tucker, J., Vaughan, Y., Weng, L., Winstrom, P., Wittich, D., Winn, S., Abdullin, M., Albrow, J., Anderson, L. A., T., A., Beretva, J., Berryhill, P. C., Bhat, K., Burkett, J. N., Butler, V., Chetluru, H. W., K., F., Chlebana, S., Cihangir, V. D., Elvira, I., Fisk, J., Freeman, Y., Gao, D., Green, O., Gutsche, J., Hanlon, R. M., Harri, J., Hirschauer, B., Hooberman, S., Jindariani, M., Johnson, U., Joshi, B., Klima, S., Kunori, S., Kwan, C., Leonidopoulo, J., Linacre, D., Lincoln, R., Lipton, J., Lykken, K., Maeshima, J. M., Marraffino, S., Maruyama, D., Mason, P., Mcbride, K., Mishra, S., Mrenna, Y., Musienko, C., Newman Holme, V., O'Dell, O., Prokofyev, E., Sexton Kennedy, S., Sharma, W. J., Spalding, L., Spiegel, L., Taylor, S., Tkaczyk, N. V., Tran, L., Uplegger, E. W., Vaandering, R., Vidal, J., Whitmore, W., Wu, F., Yang, J. C., Yun, D., Acosta, P., Avery, D., Bourilkov, M., Chen, T., Cheng, S., Da, M. D., Gruttola, G. P., Di, D., Dobur, A., Drozdetskiy, R. D., Field, M., Fisher, Y., Fu, I. K., Furic, J., Gartner, J., Hugon, B., Kim, J., Konigsberg, A., Korytov, A., Kropivnitskaya, T., Kypreo, J. F., Low, K., Matchev, P., Milenovic, G., Mitselmakher, L., Muniz, M., Park, R., Remington, A., Rinkeviciu, P., Seller, N., Skhirtladze, M., Snowball, J., Yelton, M., Zakaria, V., Gaultney, S., Hewamanage, L. M., Lebolo, S., Linn, P., Markowitz, G., Martinez, J. L., Rodriguez, T., Adam, A., Askew, J., Bochenek, J., Chen, B., Diamond, S. V., Gleyzer, J., Haa, S., Hagopian, V., Hagopian, M., Jenkin, K. F., Johnson, H., Prosper, V., Veeraraghavan, M., Weinberg, M. M., Baarmand, B., Dorney, M., Hohlmann, H., Kalakhety, I., Vodopiyanov, F., Yumiceva, M. R., Adam, I. M., Anghel, L., Apanasevich, Y., Bai, V. E., Bazterra, R. R., Bett, I., Bucinskaite, J., Callner, R., Cavanaugh, O., Evdokimov, L., Gauthier, C. E., Gerber, D. J., Hofman, S., Khalatyan, E., Lacroix, C., O'Brien, C., Silkworth, D., Strom, P., Turner, N., Varela, U., Akgun, E. A., Albayrak, B., Bilki, W., Clarida, F., Duru, S., Griffith, J. P., Merlo, H., Mermerkaya, A., Mestvirishvili, A., Moeller, J., Nachtman, C. R., Newsom, E., Norbeck, Y., Onel, F., Ozok, S., Sen, P., Tan, E., Tira, J., Wetzel, T., Yetkin, K., Yi, B. A., Barnett, B., Blumenfeld, S., Bolognesi, D., Fehling, G., Giurgiu, A. V., Gritsan, G., Hu, P., Maksimovic, M., Swartz, A., Whitbeck, P., Baringer, A., Bean, G., Benelli, R. P., Kenny, M., Murray, D., Noonan, S., Sander, R., Stringer, G., Tinti, J. S., Wood, A. F., Barfu, T., Bolton, I., Chakaberia, A., Ivanov, S., Khalil, M., Makouski, Y., Maravin, S., Shrestha, I., Svintradze, J., Gronberg, D., Lange, F., Rebassoo, D., Wright, A., Baden, B., Calvert, S. C., Eno, J. A., Gomez, N. J., Hadley, R. G., Kellogg, M., Kirn, T., Kolberg, Y., Lu, M., Marionneau, A. C., Mignerey, K., Pedro, A., Peterman, A., Skuja, J., Temple, M. B., Tonje, S. C., Tonwar, A., Apyan, G., Bauer, J., Bendavid, W., Busza, E., Butz, I. A., Cali, M., Chan, V., Dutta, G. G., Ceballo, M., Goncharov, Y., Kim, M., Klute, K., Krajczar, A., Levin, P. D., Luckey, T., Ma, S., Nahn, C., Pau, D., Ralph, C., Roland, G., Roland, M., Rudolph, G. S., F., F., Stockli, K., Sumorok, K., Sung, D., Velicanu, E. A., Wenger, R., Wolf, B., Wyslouch, M., Yang, Y., Yilmaz, A. S., Yoon, M., Zanetti, V., Zhukova, S. I., Cooper, B., Dahme, A. D., Benedetti, G., Franzoni, A., Gude, J., Haupt, S. C., Kao, K., Klapoetke, Y., Kubota, J., Man, N., Pastika, R., Rusack, M., Sasseville, A., Singovsky, N., Tambe, J., Turkewitz, L. M., Cremaldi, R., Kroeger, L., Perera, R., Rahmat, D. A., Sander, E., Avdeeva, K., Bloom, S., Bose, D. R., Clae, A., Dominguez, M., Ead, J., Keller, I., Kravchenko, J., Lazo Flore, S., Malik, G. R., Snow, A., Godshalk, I., Iashvili, A., Kharchilava, S., Rappoccio, G., Alverson, E., Barberi, D., Baumgartel, M., Chasco, J., Haley, D., Nash, T., Orimoto, D., Trocino, D., Wood, J., Zhang, A., Anastassov, K. A., Hahn, A., Kubik, L., Lusito, N., Mucia, N., Odell, R. A., Ofierzynski, B., Pollack, A., Pozdnyakov, M., Schmitt, S., Stoynev, M., Velasco, S., Won, L., Antonelli, D., Berry, A., Brinkerhoff, K. M., Chan, M., Hildreth, C., Jessop, D. J., Karmgard, J., Kolb, K., Lannon, W., Luo, S., Lynch, N., Marinelli, D. M., Morse, T., Pearson, M., Planer, R., Ruchti, J., Slaunwhite, N., Vall, M., Wayne, M., Wolf, B., Bylsma, L. S., Durkin, C., Hill, R., Hughe, K., Kotov, T. Y., Ling, D., Puigh, M., Rodenburg, C., Vuosalo, G., William, B. L., Winer, E., Berry, P., Elmer, V., Halyo, P., Hebda, J., Hegeman, A., Hunt, P., Jindal, S. A., Koay, D. L., Pegna, P., Lujan, D., Marlow, T., Medvedeva, M., Mooney, J., Olsen, P., Piroue, X., Quan, A., Raval, H., Saka, D., Stickland, C., Tully, J. S., Werner, S. C., Zenz, A., Zuranski, E., Brownson, A., Lopez, H., Mendez, J. E., R., E., Alagoz, V. E., Barne, D., Benedetti, G., Bolla, D., Bortoletto, M. D., Mattia, A., Everett, Z., Hu, M., Jone, O., Koybasi, M., Kre, A. T., Laasanen, N., Leonardo, V., Maroussov, P., Merkel, D. H., Miller, N., Neumeister, I., Shipsey, D., Silver, A., Svyatkovskiy, M. V., Marono, H. D., Yoo, J., Zablocki, Y., Zheng, S., Guragain, N., Parashar, A., Adair, B., Akgun, C., Boulahouache, K. M., Ecklund, B. P., Padley, R., Redjimi, J., Robert, J., Zabel, B., Betchart, A., Bodek, Y. S., Chung, R., Covarelli, R. d., Barbaro, R., Demina, Y., Eshaq, T., Ferbel, A., Garcia Bellido, P., Goldenzweig, J., Han, A., Harel, D. C., Miner, D., Vishnevskiy, M., Zielinski, A., Bhatti, R., Ciesielski, L., Demortier, K., Gouliano, G., Lungu, C., Mesropian, S., Arora, A., Barker, J. P., Chou, C., Contreras Campana, E., Contreras Campana, D., Duggan, D., Ferencek, Y., Gershtein, R., Gray, E., Halkiadaki, D., Hida, A., Lath, S., Panwalkar, R., Patel, V., Rekovic, J., Roble, K., Rose, S., Salur, S., Schnetzer, C., Seitz, S., Somalwar, R., Stone, S., Thoma, M., Walker, G., Cerizza, M., Hollingsworth, S., Spanier, Z. C., Yang, A., York, R., Eusebi, W., Flanagan, J., Gilmore, T., Kamon, V., Khotilovich, R., Montalvo, I., Osipenkov, Y., Pakhotin, A., Perloff, J., Roe, A., Safonov, T., Sakuma, S., Sengupta, I., Suarez, A., Tatarinov, D., Toback, N., Akchurin, J., Damgov, C., Dragoiu, P. R., Dudero, C., Jeong, K., Kovitanggoon, S. W., Lee, T., Libeiro, I., Volobouev, E., Appelt, A. G., Delannoy, C., Florez, S., Greene, A., Gurrola, W., John, P., Kurt, C., Maguire, A., Melo, M., Sharma, P., Sheldon, B., Snook, S., Tuo, J., Velkovska, M. W., Arenton, M., Balaz, S., Boutle, B., Cox, B., Franci, J., Goodell, R., Hirosky, A., Ledovskoy, C., Lin, C., Neu, J., Wood, S., Gollapinni, R., Harr, P. E., Karchin, C. K., K., P., Lamichhane, A., Sakharov, M., Anderson, D. A., Belknap, L., Borrello, D., Carlsmith, M., Cepeda, S., Dasu, E., Frii, L., Gray, K. S., Grogg, M., Grothe, R., Hall Wilton, M., Herndon, A., Herve, P., Klabber, J., Kluka, A., Lanaro, C., Lazaridi, R., Lovele, A., Mohapatra, I., Ojalvo, F., Palmonari, G. A., Pierro, I., Ro, A., Savin, W. H., Smith, J., Swanson
المصدر: Web of Science
Repositório Institucional da UNESP
Universidade Estadual Paulista (UNESP)
instacron:UNESPمصطلحات موضوعية: CMS, LHC, QED RADIATIVE-CORRECTIONS, UNIVERSAL MONTE-CARLO, PHOTOS, Dimuons, Quarkonia, Physics, Upsilon
-
6
-
7
-
8
-
9
المؤلفون: G. L. BAYATIAN, S. CHATRCHYAN, G. HMAYAKYAN, A. M. SIRUNYAN, W. ADAM, T. BERGAUER, M. DRAGICEVIC, J. ERO, M. FRIEDL, R. FRUEHWIRTH, V. GHETE, P. GLASER, J. HRUBEC, M. JEITLER, M. KRAMMER, I. MAGRANS, I. MIKULEC, W. MITAROFF, T. NOEBAUER, M. PERNICKA, P. PORTH, H. ROHRINGER, J. STRAUSS, A. TAUROK, W. WALTENBERGER, G. WALZEL, E. WIDL, C. E. WULZ, A. FEDOROV, M. KORZHIK, O. MISSEVITCH, R. ZUYEUSKI, V. CHEKHOVSKY, O. DVORNIKOV, I. EMELIANTCHIK, A. LITOMIN, V. MOSSOLOV, N. SHUMEIKO, A. SOLIN, R. STEFANOVITCH, J. SUAREZ GONZALEZ, A. TIKHONOV, V. PETROV, J. D'HONDT, S. DE WEIRDT, R. GOORENS, J. HEYNINCK, S. LOWETTE, S. TAVERNIER, W. VAN DONINCK, L. VAN LANCKER, O. BOUHALI, B. CLERBAUX, G. DE LENTDECKER, J. P. DEWULF, T. MAHMOUD, P. E. MARAGE, L. NEUKERMANS, V. SUNDARARAJAN, C. VANDER VELDE, P. VANLAER, J. WICKENS, S. ASSOUAK, J. L. BONNET, G. BRUNO, J. CAUDRON, B. DE CALLATAY, J. DE FAVEREAU DE JENERET, S. DE VISSCHER, C. DELAERE, P. DEMIN, D. FAVART, E. FELTRIN, E. FORTON, G. GREGOIRE, S. KALININ, D. KCIRA, T. KEUTGEN, G. LEIBENGUTH, V. LEMAITRE, Y. LIU, D. MICHOTTE, O. MILITARU, A. NINANE, S. OVYN, T. PIERZCHALA, K. PIOTRZKOWSKI, V. ROBERFROID, X. ROUBY, D. TEYSSIER, O. VAN DER AA, M. VANDER DONCKT, E. DAUBIE, P. HERQUET, A. MOLLET, A. ROMEYER, W. BEAUMONT, M. CARDACI, E. DE LANGHE, E. A. DE WOLF, L. RURUA, M. H. G. SOUZA, V. OGURI, A. SANTORO, A. SZNAJDER, M. VAZ, E. M. GREGORES, S. F. NOVAES, T. ANGUELOV, G. ANTCHEV, I. ATANASOV, J. DAMGOV, N. DARMENOV, L. DIMITROV, V. GENCHEV, P. IAYDJIEV, B. PANEV, S. PIPEROV, S. STOYKOVA, G. SULTANOV, I. VANKOV, A. DIMITROV, V. KOZHUHAROV, L. LITOV, M. MAKARIEV, A. MARINOV, E. MARINOVA, S. MARKOV, M. MATEEV, B. PAVLOV, P. PETKOV, C. SABEV, S. STOYNEV, Z. TOTEVA, V. VERGUILOV, G. M. CHEN, H. S. CHEN, K. L. HE, C. H. JIANG, W. G. LI, H. M. LIU, X. MENG, X. Y. SHEN, H. S. SUN, M. YANG, W. R. ZHAO, H. L. ZHUANG, Y. BAN, J. CAI, S. LIU, S. J. QIAN, Z. C. YANG, Y. L. YE, J. YING, J. WU, Z. P. ZHANG, N. GODINOVIC, I. PULJAK, I. SORIC, Z. ANTUNOVIC, M. DZELALIJA, K. MARASOVIC, V. BRIGLJEVIC, D. FERENCEK, K. KADIJA, S. MOROVIC, M. PLANINIC, C. NICOLAOU, A. PAPADAKIS, P. A. RAZIS, D. TSIAKKOURI, A. HEKTOR, M. KADASTIK, K. KANNIKE, E. LIPPMAA, M. MUNTEL, M. RAIDAL, P. A. AARNIO, S. CZELLAR, E. HAEGGSTROEM, A. HEIKKINEN, J. HARKONEN, V. KARIMAKI, R. KINNUNEN, T. LAMPEN, K. LASSILA PERINI, S. LEHTI, T. LINDEN, P. R. LUUKKA, S. MICHAL, T. MAENPAA, J. NYSTEN, M. STETTLER, E. TUOMINEN, J. TUOMINIEMI, L. WENDLAND, T. TUUVA, J. P. GUILLAUD, P. NEDELEC, D. SILLOU, M. ANFREVILLE, S. BEAUCERON, E. BOUGAMONT, P. BREDY, R. CHIPAUX, M. DEJARDIN, D. DENEGRI, J. DESCAMPS, B. FABBRO, J. L. FAURE, S. GANJOUR, F. X. GENTIT, A. GIVERNAUD, P. GRAS, G. HAMEL DE MONCHENAULT, P. JARRY, F. KIRCHER, M. C. LEMAIRE, B. LEVESY, E. LOCCI, J. P. LOTTIN, I. MANDJAVIDZE, M. MUR, E. PASQUETTO, A. PAYN, J. RANDER, J. M. REYMOND, F. RONDEAUX, A. ROSOWSKY, Z. H. SUN, P. VERRECCHIA, S. BAFFIONI, F. BEAUDETTE, M. BERCHER, U. BERTHON, S. BIMBOT, J. BOUROTTE, P. BUSSON, M. CERUTTI, D. CHAMONT, C. CHARLOT, C. COLLARD, D. DECOTIGNY, E. DELMEIRE, L. DOBRZYNSKI, A. M. GAILLAC, Y. GEEREBAERT, J. GILLY, M. HAGUENAUER, A. KARAR, A. MATHIEU, G. MILLERET, P. MINE, P. PAGANINI, T. ROMANTEAU, I. SEMENIOUK, Y. SIROIS, J. D. BERST, J. M. BROM, F. DIDIERJEAN, F. DROUHIN, J. C. FONTAINE, U. GOERLACH, P. GRAEHLING, L. GROSS, L. HOUCHU, P. JUILLOT, A. LOUNIS, C. MAAZOUZI, D. MANGEOL, C. OLIVETTO, T. TODOROV, P. VAN HOVE, D. VINTACHE, M. AGERON, J. L. AGRAM, G. BAULIEU, M. BEDJIDIAN, J. BLAHA, A. BONNEVAUX, G. BOUDOUL, E. CHABANAT, C. COMBARET, D. CONTARDO, R. DELLA NEGRA, P. DEPASSE, T. DUPASQUIER, H. EL MAMOUNI, N. ESTRE, J. FAY, S. GASCON, N. GIRAUD, C. GIRERD, R. HAROUTUNIAN, J. C. IANIGRO, B. ILLE, M. LETHUILLIER, N. LUMB, H. MATHEZ, G. MAURELLI, L. MIRABITO, S. PERRIES, O. RAVAT, R. KVATADZE, V. ROINISHVILI, R. ADOLPHI, R. BRAUER, W. BRAUNSCHWEIG, H. ESSER, L. FELD, A. HEISTER, W. KARPINSKI, K. KLEIN, C. KUKULIES, J. OLZEM, A. OSTAPCHUK, D. PANDOULAS, G. PIERSCHEL, F. RAUPACH, S. SCHAEL, G. SCHWERING, M. THOMAS, M. WEBER, B. WITTMER, M. WLOCHAL, A. ADOLF, P. BIALLASS, M. BONTENACKELS, M. ERDMANN, H. FESEFELDT, T. HEBBEKER, S. HERMANN, G. HILGERS, K. HOEPFNER, C. HOF, S. KAPPLER, M. KIRSCH, D. LANSKE, B. PHILIPPS, H. REITHLER, T. ROMMERSKIRCHEN, M. SOWA, H. SZCZESNY, M. TONUTTI, O. TSIGENOV, F. BEISSEL, M. DAVIDS, M. DUDA, G. FLUGGE, T. FRANKE, M. GIFFELS, T. HERMANNS, D. HEYDHAUSEN, S. KASSELMANN, G. KAUSSEN, T. KRESS, A. LINN, A. NOWACK, M. POETTGENS, O. POOTH, A. STAHL, D. TORNIER, A. FLOSSDORF, B. HEGNER, J. MNICH, C. ROSEMANN, G. FLUCKE, U. HOLM, R. KLANNER, U. PEIN, N. SCHIRM, P. SCHLEPER, G. STEINBRUCK, M. STOYE, R. VAN STAA, K. WICK, P. BLUM, V. BUEGE, W. DE BOER, G. DIRKES, M. FAHRER, M. FEINDT, U. FELZMANN, J. FERNANDEZ MENENDEZ, M. FREY, A. FURGERI, F. HARTMANN, S. HEIER, C. JUNG, B. LEDERMANN, T.H. MULLER, M. NIEGEL, A. OEHLER, T. ORTEGA GOMEZ, C. PIASECKI, G. QUAST, K. RABBERTZ, C. SAOUT, A. SCHEURER, D. SCHIEFERDECKER, A. SCHMIDT, H. J. SIMONIS, A. THEEL, A. VEST, T. WEILER, C. WEISER, J. WENG, V. ZHUKOV, G. KARAPOSTOLI, P. KATSAS, P. KREUZER, A. PANAGIOTOU, C. PAPADIMITROPOULOS, G. ANAGNOSTOU, M. BARONE, T. GERALIS, C. KALFAS, A. KOIMAS, A. KYRIAKIS, S. KYRIAZOPOULOU, D. LOUKAS, A. MARKOU, C. MARKOU, C. MAVROMMATIS, K. THEOFILATOS, G. VERMISOGLOU, A. ZACHARIADOU, X. ASLANOGLOU, I. EVANGELOU, P. KOKKAS, N. MANTHOS, I. PAPADOPOULOS, G. SIDIROPOULOS, F. A. TRIANTIS, G. BENCZE, L. BOLDIZSAR, C. HAJDU, D. HORVATH, A. LASZLO, G. ODOR, F. SIKLER, N. TOTH, G. VESZTERGOMBI, P. ZALAN, J. MOLNAR, N. BENI, A. KAPUSI, G. MARIAN, P. RAICS, Z. SZABO, Z. SZILLASI, G. ZILIZ, H. S. BAWA, S. B. BERI, V. BHANDARI, V. BHATNAGAR, M. KAUR, R. KAUR, J. M. KOHLI, A. KUMAR, J. B. SINGH, A. BHARDWAJ, S. BHATTACHARYA, S. CHATTERJI, S. CHAUHAN, B. C. CHOUDHARY, P. GUPTA, M. JHA, K. RANJAN, R. K. SHIVPURI, A. K. SRIVASTAVA, S. BORKAR, M. DIXIT, M. GHODGAONKAR, S. K. KATARIA, S. K. LALWANI, V. MISHRA, A. K. MOHANTY, A. TOPKAR, T. AZIZ, S. BANERJEE, S. BOSE, N. CHEERE, S. CHENDVANKAR, P. V. DESHPANDE, M. GUCHAIT, A. GURTU, M. MAITY, G. MAJUMDER, K. MAZUMDAR, A. NAYAK, M. R. PATIL, S. SHARMA, K. SUDHAKAR, S. C. TONWAR, B. S. ACHARYA, S. BHEESETTE, S. DUGAD, S. D. KALMANI, V. R. LAKKIREDDI, N. K. MONDAL, N. PANYAM, P. VERMA, M. ARABGOL, H. ARFAEI, M. HASHEMI, M. MOHAMMADI, M. MOHAMMADI NAJAFABADI, A. MOSHAII, S. PAKTINAT MEHDIABADI, M. GRUNEWALD, M. ABBRESCIA, L. BARBONE, A. COLALEO, D. CREANZA, N. DE FILIPPIS, M. DE PALMA, G. DONVITO, L. FIORE, D. GIORDANO, G. IASELLI, F. LODDO, G. MAGGI, M. MAGGI, N. MANNA, B. MARANGELLI, M. S. MENNEA, S. MY, S. NATALI, S. NUZZO, G. PUGLIESE, V. RADICCI, A. RANIERI, F. ROMANO, G. SELVAGGI, L. SILVESTRIS, P. TEMPESTA, R. TRENTADUE, G. ZITO, G. ABBIENDI, W. BACCHI, A. BENVENUTI, S. BRAIBANT GIACOMELLI, F. R. CAVALLO, C. CIOCCA, G. CODISPOTI, I. D'ANTONE, G. M. DALLAVALLE, P. GIACOMELLI, C. GRANDI, M. GUERZONI, S. MARCELLINI, F. ODORICI, S. ALBERGO, M. CHIORBOLI, S. COSTA, M. GALANTI, G. GATTO ROTONDO, F. NOTO, R. POTENZA, G. RUSSO, A. TRICOMI, C. TUVE, A. BOCCI, G. CIRAOLO, V. CIULLI, C. CIVININI, R. D'ALESSANDRO, E. FOCARDI, C. GENTA, P. LENZI, A. MACCHIOLO, N. MAGINI, F. MANOLESCU, C. MARCHETTINI, L. MASETTI, S. MERSI, M. MESCHINI, S. PAOLETTI, G. PARRINI, R. RANIERI, M. SANI, P. FABBRICATORE, S. FARINON, M. GRECO, G. CATTANEO, A. DE MIN, M. DOMINONI, F. M. FARINA, F. FERRI, A. GHEZZI, P. GOVONI, R. LEPORINI, S. MAGNI, M. MALBERTI, S. MALVEZZI, S. MARELLI, D. MENASCE, L. MORONI, P. NEGRI, M. PAGANONI, D. PEDRINI, A. PULLIA, S. RAGAZZI, N. REDAELLI, C. ROVELLI, M. ROVERE, L. SALA, S. SALA, R. SALERNO, T. TABARELLI DE FATIS, S. VIGANO, G. COMUNALE, F. FABOZZI, D. LOMIDZE, S. MELE, P. PAOLUCCI, D. PICCOLO, G. POLESE, C. SCIACCA, P. AZZI, N. BACCHETTA, M. BELLATO, M. BENETTONI, D. BISELLO, E. BORSATO, A. CANDELORI, P. CHECCHIA, E. CONTI, M. DE MATTIA, T. DORIGO, V. DROLLINGER, F. FANZAGO, F. GASPARINI, U. GASPARINI, M. GIARIN, P. GIUBILATO, F. GONELLA, A. KAMINSKIY, S. KARAEVSKII, V. KHOMENKOV, S. LACAPRARA, I. LIPPI, M. LORETI, O. LYTOVCHENKO, M. MAZZUCATO, A. T. MENEGUZZO, M. MICHELOTTO, F. MONTECASSIANO, M. NIGRO, M. PASSASEO, M. PEGORARO, G. RAMPAZZO, P. RONCHESE, E. TORASSA, S. VENTURA, M. ZANETTI, P. ZOTTO, G. ZUMERLE, G. BELLI, U. BERZANO, C. DE VECCHI, R. GUIDA, M. M. NECCHI, S. P. RATTI, C. RICCARDI, G. SANI, P. TORRE, P. VITULO, F. AMBROGLINI, E. BABUCCI, D. BENEDETTI, M. BIASINI, G. M. BILEI, B. CAPONERI, B. CHECCUCCI, L. FANO, P. LARICCIA, G. MANTOVANI, D. PASSERI, M. PIOPPI, P. PLACIDI, V. POSTOLACHE, D. RICCI, A. SANTOCCHIA, L. SERVOLI, D. SPIGA, P. AZZURRI, GIUSEPPE BAGLIESI, A. BASTI, L. BENUCCI, J. BERNARDINI, T. BOCCALI, L. BORRELLO, F. BOSI, F. CALZOLARI, R. CASTALDI, C. CERRI, A. S. CUCOANES, M. D'ALFONSO, R. DELL'ORSO, S. DUTTA, L. FOA, S. GENNAI, A. GIAMMANCO, A. GIASSI, D. KARTASHOV, F. LIGABUE, S. LINARI, T. LOMTADZE, G. A. LUNGU, B. MANGANO, G. MARTINELLI, M. MASSA, A. MESSINEO, A. MOGGI, F. PALLA, F. PALMONARI, G. PETRUCCIANI, F. RAFFAELLI, A. RIZZI, G. SANGUINETTI, G. SEGNERI, D. SENTENAC, A. T. SERBAN, G. SGUAZZONI, A. SLAV, P. SPAGNOLO, R. TENCHINI, G. TONELLI, A. VENTURI, P. G. VERDINI, M. VOS, S. BACCARO, L. BARONE, A. BARTOLONI, F. CAVALLARI, S. COSTANTINI, I. DAFINEI, D. DEL RE, M. DIEMOZ, C. GARGIULO, E. LONGO, P. MERIDIANI, G. ORGANTINI, S. RAHATLOU, E. ACCOMANDO, M. ARNEODO, A. BALLESTRERO, R. BELLAN, C. BIINO, S. BOLOGNESI, N. CARTIGLIA, G. CERMINARA, M. CORDERO, M. COSTA, G. DELLACASA, N. DEMARIA, E. MAINA, C. MARIOTTI, S. MASELLI, P. MEREU, E. MIGLIORE, V. MONACO, M. NERVO, M. M. OBERTINO, N. PASTRONE, G. PETRILLO, A. ROMERO, M. RUSPA, R. SACCHI, A. STAIANO, P. P. TRAPANI, S. BELFORTE, F. COSSUTTI, G. DELLA RICCA, A. PENZO, K. CHO, S. W. HAM, D. HAN, D. H. KIM, G. N. KIM, J. C. KIM, W. Y. KIM, M. W. LEE, S. K. OH, W. H. PARK, S. R. RO, D. C. SON, J. S. SUH, J. Y. KIM, S. Y. JUNG, J. T. RHEE, B. S. HONG, S. J. HONG, K. S. LEE, I. PARK, S. K. PARK, K. S. SIM, E. WON, S. B. KIM, S. CARRILLO MORENO, H. CASTILLA VALDEZ, A. SANCHEZ HERNANDEZ, H. A. SALAZAR IBARGUEN, A. MORELOS PINEDA, R. N. C. GRAY, D. KROFCHECK, N. BERNARDINO RODRIGUES, P. H. BUTLER, J. C. WILLIAMS, Z. AFTAB, M. AHMAD, U. AHMAD, I. AHMED, J. ALAM JAN, M. I. ASGHAR, S. ASGHAR, M. HAFEEZ, H. R. HOORANI, M. IBRAHIM, M. IFTIKHAR, M. S. KHAN, N. QAISER, I. REHMAN, T. SOLAIJA, S. TOOR, J. BLOCKI, A. CYZ, E. GLADYSZ DZIADUS, S. MIKOCKI, J. TURNAU, Z. WLODARCZYK, P. ZYCHOWSKI, K. BUNKOWSKI, H. CZYRKOWSKI, R. DABROWSKI, W. DOMINIK, K. DOROBA, A. KALINOWSKI, M. KONECKI, J. KROLIKOWSKI, I. M. KUDLA, M. PIETRUSINSKI, K. POZNIAK, W. ZABOLOTNY, P. ZYCH, M. BLUJ, R. GOKIELI, L. GOSCILO, M. GORSKI, K. NAWROCKI, P. TRACZYK, G. WROCHNA, P. ZALEWSKI, R. ALEMANY FERNANDEZ, C. ALMEIDA, N. ALMEIDA, A. ARAUJO TRINDADE, P. BORDALO, P. DA SILVA RODRIGUES, M. HUSEJKO, A. JAIN, M. KAZANA, P. MUSELLA, S. RAMOS, J. RASTEIRO DA SILVA, P. Q. RIBEIRO, M. SANTOS, J. SEMIAO, P. SILVA, I. TEIXEIRA, J. P. TEIXEIRA, J. VARELA, S. AFANASIEV, K. BABICH, I. BELOTELOV, V. ELSHA, Y. ERSHOV, I. FILOZOVA, A. GOLUNOV, I. GOLUTVIN, N. GORBOUNOV, I. GRAMENITSKI, V. KALAGIN, A. KAMENEV, V. KARJAVIN, S. KHABAROV, V. KHABAROV, Y. KIRYUSHIN, V. KONOPLYANIKOV, V. KORENKOV, G. KOZLOV, A. KURENKOV, A. LANEV, V. LYSIAKOV, A. MALAKHOV, I. MELNITCHENKO, V. V. MITSYN, K. MOISENZ, P. MOISENZ, S. MOVCHAN, E. NIKONOV, D. OLEYNIK, V. PALICHIK, V. PERELYGIN, A. PETROSYAN, E. ROGALEV, V. SAMSONOV, M. SAVINA, R. SEMENOV, S. SHMATOV, S. SHULHA, V. SMIRNOV, D. SMOLIN, A. TCHEREMOUKHINE, O. TERYAEV, E. TIKHONENKO, S. VASSILIEV, A. VISHNEVSKIY, A. VOLODKO, N. ZAMIATIN, A. ZARUBIN, P. ZARUBIN, E. ZUBAREV, N. BONDAR, V. GOLOVTSOV, A. GOLYASH, Y. IVANOV, V. KIM, V. KOZLOV, V. LEBEDEV, G. MAKARENKOV, E. ORISHCHIN, A. SHEVEL, V. SKNAR, I. SMIRNOV, V. SULIMOV, V. TARAKANOV, L. UVAROV, G. VELICHKO, S. VOLKOV, A. VOROBYEV, Y.U. ANDREEV, A. ANISIMOV, S. GNINENKO, N. GOLUBEV, D. GORBUNOV, M. KIRSANOV, A. KOVZELEV, N. KRASNIKOV, V. MATVEEV, A. PASHENKOV, V. E. POSTOEV, A. SADOVSKI, A. SOLOVEY, D. SOLOVIEV, L. STEPANOVA, A. TOROPIN, V. GAVRILOV, N. ILINA, V. KAFTANOV, I. KISELEVICH, V. KOLOSOV, M. KOSSOV, A. KROKHOTIN, S. KULESHOV, A. OULIANOV, G. SAFRONOV, S. SEMENOV, V. STOLIN, E. VLASOV, V. ZAYTSEV, A. M. FOMENKO, N. KONOVALOVA, A. I. LEBEDEV, N. LVOVA, S. V. RUSAKOV, A. TERKULOV, E. BOOS, M. DUBININ, L. DUDKO, A. ERSHOV, A. GRIBUSHIN, V. ILYIN, V. KLYUKHIN, O. KODOLOVA, I. LOKHTIN, S. PETRUSHANKO, L. SARYCHEVA, V. SAVRIN, A. SHERSTNEV, A. SNIGIREV, K. TEPLOV, I. VARDANYAN, V. ABRAMOV, I. AZHGUIREI, S. BITIOUKOV, K. DATSKO, A. FILINE, P. GONCHAROV, V. GRISHIN, A. INYAKIN, V. KACHANOV, A. KHMELNIKOV, D. KONSTANTINOV, A. KORABLEV, V. KRYCHKINE, A. LEVINE, I. LOBOV, V. PIKALOV, R. RYUTIN, S. SLABOSPITSKY, A. SOURKOV, A. SYTINE, L. TOURTCHANOVITCH, S. TROSHIN, N. TYURIN, A. UZUNIAN, A. VOLKOV, S. ZELEPOUKINE, P. ADZIC, D. KRPIC, D. MALETIC, P. MILENOVIC, J. PUZOVIC, N. SMILJKOVIC, M. ZUPAN, M. AGUILAR BENITEZ, J. ALBERDI, J. ALCARAZ MAESTRE, M. ALDAYA MARTIN, P. ARCE, J. M. BARCALA, C. BURGOS LAZARO, J. CABALLERO BEJAR, E. CALVO, M. CARDENAS MONTES, M. CERRADA, M. CHAMIZO LLATAS, N. COLINO, M. DANIEL, B. DE LA CRUZ, C. FERNANDEZ BEDOYA, A. FERRANDO, M. C. FOUZ, P. GARCIA ABIA, J. M. HERNANDEZ, M. I. JOSA, J. M. LUQUE, J. MARIN, G. MERINO, A. MOLINERO, J. J. NAVARRETE, J. C. OLLER, E. PEREZ CALLE, L. ROMERO, J. SALICIO, C. VILLANUEVA MUNOZ, C. WILLMOTT, C. YUSTE, C. ALBAJAR, J. F. DE TROCONIZ, M. FERNANDEZ, I. JIMENEZ, R. F. TEIXEIRA, J. CUEVAS, J. M. LOPEZ, H. NAVES SORDO, J. M. VIZAN GARCIA, A. CALDERON, D. CANO FERNANDEZ, I. DIAZ MERINO, L. A. GARCIA MORAL, G. GOMEZ, I. GONZALEZ CABALLERO, J. GONZALEZ SANCHEZ, A. LOPEZ VIRTO, J. MARCO, R. MARCO, C. MARTINEZ RIVERO, P. MARTINEZ RUIZ DEL ARBOL, F. MATORRAS, A. PATINO REVUELTA, T. RODRIGO, D. RODRIGUEZ GONZALEZ, A. RUIZ JIMENO, M. SOBRON SANUDO, I. VILA, R. VILAR CORTABITARTE, D. ABBANEO, S. M. ABBAS, L. AGOSTINO, S. AKHTAR, N. AMAPANE, B. ARAUJO MELEIRO, S. ARGIRO, S. ASHBY, P. ASPELL, E. AUFFRAY, M. AXER, A. BALL, N. BANGERT, D. BARNEY, C. BERNET, W. BIALAS, C. BLOCH, P. BLOCH, S. BONACINI, M. BOSTEELS, V. BOYER, A. BRANSON, A. M. BRETT, H. BREUKER, R. BRUNELIERE, O. BUCHMULLER, D. CAMPI, T. CAMPORESI, E. CANO, E. CARRONE, A. CATTAI, R. CHIERICI, T. CHRISTIANSEN, S. CITTOLIN, E. CORRIN, M. CORVO, S. CUCCIARELLI, B. CURE, D. D'ENTERRIA, A. DE ROECK, D. DELIKARIS, M. DELLA NEGRA, A. DIERLAMM, A. ELLIOTT PEISERT, M. EPPARD, H. FOETH, R. FOLCH, S. FRATIANNI, W. FUNK, A. GADDI, M. GASTAL, J. C. GAYDE, H. GERWIG, K. GILL, A. A. GIOLO NICOLLERAT, F. GLEGE, R. GOMEZ REINO GARRIDO, R. GOUDARD, J. GUTLEBER, M. HANSEN, J. HARTERT, A. HERVE, H. F. HOFFMANN, A. HONMA, M. HUHTINEN, G. ILES, V. INNOCENTE, W. JANK, P. JANOT, K. KLOUKINAS, C. LASSEUR, M. LEBEAU, P. LECOQ, C. LEONIDOPOULOS, M. LETHEREN, C. LJUSLIN, R. LOOS, G. MAGAZZU, L. MALGERI, M. MANNELLI, A. MARCHIORO, F. MEIJERS, E. MESCHI, R. MOSER, M. MULDERS, J. NASH, R. A. OFIERZYNSKI, A. OH, P. OLBRECHTS, A. ONNELA, L. ORSINI, I. PAL, G. PAPOTTI, R. PARAMATTI, G. PASSARDI, B. PEREA SOLANO, G. PERINIC, P. PETAGNA, A. PETRILLI, A. PFEIFFER, M. PIMIA, R. PINTUS, H. POSTEMA, R. PRINCIPE, J. PUERTA PELAYO, A. RACZ, J. REHN, S. REYNAUD, M. RISOLDI, P. RODRIGUES SIMOES MOREIRA, G. ROLANDI, P. ROSINSKY, P. RUMERIO, H. SAKULIN, D. SAMYN, F. P. SCHILLING, C. SCHWICK, C. SCHAFER, I. SEGONI, A. SHARMA, P. SIEGRIST, N. SINANIS, P. SPHICAS, M. SPIROPULU, F. SZONCSO, O. TELLER, D. TREILLE, J. TROSKA, E. TSESMELIS, D. TSIRIGKAS, A. TSIROU, D. UNGARO, F. VASEY, M. VAZQUEZ ACOSTA, L. VEILLET, P. VICHOUDIS, P. WERTELAERS, A. WIJNANT, M. WILHELMSSON, I. M. WILLERS, W. BERTL, K. DEITERS, W. ERDMANN, K. GABATHULER, S. HEISING, R. HORISBERGER, Q. INGRAM, H. C. KAESTLI, D. KOTLINSKI, S. KONIG, D. RENKER, T. ROHE, M. SPIRA, B. BETEV, G. DAVATZ, G. DISSERTORI, M. DITTMAR, L. DJAMBAZOV, J. EHLERS, R. EICHLER, G. FABER, K. FREUDENREICH, J. F. FUCHS, C. GRAB, A. HOLZNER, P. INGENITO, U. LANGENEGGER, P. LECOMTE, G. LESHEV, A. LISTER, P. D. LUCKEY, W. LUSTERMANN, J. D. MAILLEFAUD, F. MOORTGAT, A. NARDULLI, F. NESSI TEDALDI, L. PAPE, F. PAUSS, H. RYKACZEWSKI, U. ROSER, D. SCHINZEL, A. STARODUMOV, F. STOCKLI, H. SUTER, L. TAUSCHER, P. TRUB, H. P. VON GUNTEN, M. WENSVEEN, E. ALAGOZ, C. AMSLER, V. CHIOCHIA, C. HOERMANN, K. PROKOFIEV, C. REGENFUS, P. ROBMANN, T. SPEER, S. STEINER, L. WILKE, S. BLYTH, Y. H. CHANG, E. A. CHEN, A. GO, C. C. HUNG, C. M. KUO, W. LIN, P. CHANG, Y. CHAO, K. F. CHEN, Z. GAO, Y. HSIUNG, Y. J. LEI, J. SCHUMANN, J. G. SHIU, K. UENO, Y. VELIKZHANIN, P. YEH, S. AYDIN, M. N. BAKIRCI, S. CERCI, I. DUMANOGLU, S. ERTURK, S. ESEN, E. ESKUT, A. KAYIS TOPAKSU, P. KURT, H. OZKURT, A. POLATOZ, K. SOGUT, H. TOPAKLI, M. VERGILI, T. YETKIN, G. ONENGUT, H. GAMSIZKAN, C. OZKAN, S. SEKMEN, M. SERIN ZEYREK, R. SEVER, E. YAZGAN, M. ZEYREK, A. CAKIR, K. CANKOCAK, M. DELIOMEROGLU, D. DEMIR, K. DINDAR, E. GULMEZ, E. ISIKSAL, M. KAYA, O. KAYA, S. OZKORUCUKLU, N. SONMEZ, B. GRINEV, V. LYUBYNSKIY, V. SENCHYSHYN, L. LEVCHUK, P. SOROKIN, D. S. BAILEY, T. BARRASS, J. J. BROOKE, R. CROFT, D. CUSSANS, D. EVANS, R. FRAZIER, N. GRANT, G. P. HEATH, H. F. HEATH, B. HUCKVALE, C. LYNCH, C. K. MACKAY, S. METSON, D. M. NEWBOLD, V. J. SMITH, R. J. TAPPER, S. A. BAIRD, K. W. BELL, R. M. BROWN, D. J. A. COCKERILL, J. A. COUGHLAN, P. S. FLOWER, V. B. FRANCIS, M. FRENCH, J. GREENHALGH, R. HALSALL, J. HILL, L. JONES, B. W. KENNEDY, L. LINTERN, A. B. LODGE, J. MADDOX, Q. MORRISSEY, P. MURRAY, M. PEARSON, S. QUINTON, J. SALISBURY, A. SHAH, C. SHEPHERD THEMISTOCLEOUS, B. SMITH, M. SPROSTON, R. STEPHENSON, S. TAGHAVIRAD, I. R. TOMALIN, J. H. WILLIAMS, F. ARTECHE, R. BAINBRIDGE, G. BARBER, P. BARRILLON, R. BEUSELINCK, F. BLEKMAN, D. BRITTON, D. COLLING, G. DASKALAKIS, G. DEWHIRST, S. DRIS, C. FOUDAS, J. FULCHER, S. GREDER, G. HALL, J. JONES, J. LEAVER, B. C. MACEVOY, O. MARONEY, A. NIKITENKO, A. PAPAGEORGIOU, D. M. RAYMOND, M. J. RYAN, C. SEEZ, P. SHARP, M. TAKAHASHI, C. TIMLIN, T. VIRDEE, S. WAKEFIELD, M. WINGHAM, A. ZABI, Y. ZHANG, O. ZORBA, C. DA VIA, I. GOITOM, P. R. HOBSON, P. KYBERD, C. MUNRO, J. NEBRENSKY, I. REID, O. SHARIF, R. TAYLOR, L. TEODORESCU, S. J. WATTS, I. YASELLI, E. HAZEN, A. H. HEERING, D. LAZIC, E. MACHADO, D. OSBORNE, J. ROHLF, L. SULAK, F. VARELA RODRIGUEZ, S. WU, D. CUTTS, R. HOOPER, G. LANDSBERG, R. PARTRIDGE, S. VANINI, R. BREEDON, M. CASE, M. CHERTOK, J. CONWAY, P. T. COX, R. ERBACHER, J. GUNION, B. HOLBROOK, W. KO, R. LANDER, D. PELLETT, J. SMITH, A. SOHA, M. TRIPATHI, R. VOGT, V. ANDREEV, K. ARISAKA, D. CLINE, R. COUSINS, S. ERHAN, M. FELCINI, J. HAUSER, M. IGNATENKO, B. LISOWSKI, D. MATLOCK, C. MATTHEY, B. MOHR, J. MUMFORD, S. OTWINOWSKI, G. RAKNESS, P. SCHLEIN, Y. SHI, J. TUCKER, V. VALUEV, R. WALLNY, H. G. WANG, X. YANG, Y. ZHENG, R. CLARE, D. FORTIN, D. FUTYAN, J. W. GARY, M. GIUNTA, G. HANSON, G. Y. JENG, S. C. KAO, H. LIU, G. PASZTOR, A. SATPATHY, B. C. SHEN, R. STRINGER, V. SYTNIK, R. WILKEN, D. ZER ZION, J. G. BRANSON, E. DUSINBERRE, J. LETTS, T. MARTIN, M. MOJAVER, H. P. PAAR, H. PI, M. PIERI, A. RANA, V. SHARMA, A. WHITE, F. WURTHWEIN, A. AFFOLDER, C. CAMPAGNARI, C. HILL, J. INCANDELA, S. KYRE, J. LAMB, J. RICHMAN, D. STUART, D. WHITE, J. ALBERT, A. BORNHEIM, J. BUNN, J. CHEN, G. DENIS, P. GALVEZ, M. GATAULLIN, I. LEGRAND, V. LITVINE, Y. MA, D. NAE, H. B. NEWMAN, S. RAVOT, S. SHEVCHENKO, S. SINGH, C. STEENBERG, X. SU, V. TIMCIUC, F. VAN LINGEN, J. VEVERKA, B. R. VOICU, A. WEINSTEIN, R. WILKINSON, Y. YANG, L. Y. ZHANG, K. ZHU, R. Y. ZHU, T. FERGUSON, M. PAULINI, J. RUSS, N. TERENTYEV, H. VOGEL, I. VOROBIEV, J. P. CUMALAT, W. T. FORD, D. JOHNSON, U. NAUENBERG, K. STENSON, S. R. WAGNER, J. ALEXANDER, D. CASSEL, K. ECKLUND, B. HELTSLEY, C. D. JONES, V. KUZNETSOV, J. R. PATTERSON, A. RYD, J. THOM, P. WITTICH, C. P. BEETZ, G. CIRINO, V. PODRASKY, C. SANZENI, D. WINN, S. ABDULLIN, M. A. AFAQ, M. ALBROW, J. AMUNDSON, G. APOLLINARI, M. ATAC, W. BADGETT, J. A. BAKKEN, B. BALDIN, L. A. T. BAUERDICK, A. BAUMBAUGH, U. BAUR, P. C. BHAT, F. BORCHERDING, K. BURKETT, J. N. BUTLER, H. CHEUNG, I. CHURIN, S. CIHANGIR, M. DEMARTEAU, D. P. EARTLY, J. E. ELIAS, V. D. ELVIRA, I. FISK, J. FREEMAN, P. GARTUNG, F. J. M. GEURTS, D. A. GLENZINSKI, E. GOTTSCHALK, G. GRAHAM, D. GREEN, G. M. GUGLIELMO, Y. GUO, O. GUTSCHE, A. HAHN, J. HANLON, S. HANSEN, R. M. HARRIS, T. HESSELROTH, S. L. HOLM, B. HOLZMAN, S. IQBAL, E. JAMES, M. JOHNSON, U. JOSHI, B. KLIMA, J. KOWALKOWSKI, T. KRAMER, S. KWAN, E. LA VALLIE, M. LARWILL, S. LOS, L. LUEKING, G. LUKHANIN, S. LUSIN, K. MAESHIMA, P. MCBRIDE, S. J. MURRAY, V. O'DELL, M. PATERNO, J. PATRICK, D. PETRAVICK, R. PORDES, O. PROKOFYEV, V. RASMISLOVICH, N. RATNIKOVA, A. RONZHIN, V. SEKHRI, E. SEXTON KENNEDY, T. SHAW, D. SKOW, R. P. SMITH, W. J. SPALDING, L. SPIEGEL, M. STAVRIANAKOU, G. STIEHR, I. SUZUKI, P. TAN, W. TANENBAUM, S. TKACZYK, S. VESELI, R. VIDAL, H. WENZEL, J. WHITMORE, W. J. WOMERSLEY, W. M. WU, Y. WU, A. YAGIL, J. YARBA, J. C. YUN, D. ACOSTA, P. AVERY, V. BARASHKO, P. BARTALINI, D. BOURILKOV, R. CAVANAUGH, A. DROZDETSKIY, R. D. FIELD, Y. FU, L. GRAY, D. HOLMES, B. J. KIM, S. KLIMENKO, J. KONIGSBERG, A. KORYTOV, K. KOTOV, P. LEVCHENKO, A. MADORSKY, K. MATCHEV, GUENAKH MITSELMAKHER, Y. PAKHOTIN, C. PRESCOTT, P. RAMOND, J. L. RODRIGUEZ, M. SCHMITT, B. SCURLOCK, H. STOECK, J. YELTON, W. BOEGLIN, V. GAULTNEY, L. KRAMER, S. LINN, P. MARKOWITZ, G. MARTINEZ, B. RAUE, J. REINHOLD, A. ASKEW, M. BERTOLDI, W. G. D. DHARMARATNA, Y. GERSHTEIN, S. HAGOPIAN, V. HAGOPIAN, M. JENKINS, K. F. JOHNSON, H. PROSPER, H. WAHL, M. BAARMAND, L. BAKSAY, S. GURAGAIN, M. HOHLMANN, H. MERMERKAYA, R. RALICH, I. VODOPIYANOV, M. R. ADAMS, R. R. BETTS, C. E. GERBER, E. SHABALINA, C. SMITH, T. TEN, U. AKGUN, A. S. AYAN, A. COOPER, P. DEBBINS, F. DURU, M. FOUNTAIN, N. GEORGE, E. MCCLIMENT, J. P. MERLO, A. MESTVIRISHVILI, M. J. MILLER, C. R. NEWSOM, E. NORBECK, Y. ONEL, I. SCHMIDT, S. WANG, E. W. ANDERSON, O. ATRAMENTOV, J. M. HAUPTMAN, J. LAMSA, B. A. BARNETT, B. BLUMENFELD, C. Y. CHIEN, D. W. KIM, P. MAKSIMOVIC, S. SPANGLER, M. SWARTZ, P. BARINGER, A. BEAN, D. COPPAGE, O. GRACHOV, E. J. KIM, M. MURRAY, D. BANDURIN, T. BOLTON, A. KHANOV, Y. MARAVIN, D. ONOPRIENKO, F. RIZATDINOVA, R. SIDWELL, N. STANTON, E. VON TOERNE, D. BADEN, R. BARD, S. C. ENO, T. GRASSI, N. J. HADLEY, R. G. KELLOGG, S. KUNORI, F. RATNIKOV, A. SKUJA, R. ARCIDIACONO, M. BALLINTIJN, G. BAUER, P. HARRIS, I. KRAVCHENKO, C. LOIZIDES, S. NAHN, C. PAUS, S. PAVLON, C. ROLAND, G. ROLAND, K. SUMOROK, S. VAURYNOVICH, G. VERES, B. WYSLOUCH, D. BAILLEUX, S. CORUM, P. CUSHMAN, A. DE BENEDETTI, A. DOLGOPOLOV, R. EGELAND, G. FRANZONI, W. J. GILBERT, J. GRAHL, J. HAUPT, Y. KUBOTA, J. MANS, N. PEARSON, R. RUSACK, A. SINGOVSKY, L. M. CREMALDI, R. GODANG, R. KROEGER, D. A. SANDERS, D. SUMMERS, K. BLOOM, D. R. CLAES, A. DOMINGUEZ, M. EADS, C. LUNDSTEDT, S. MALIK, G. R. SNOW, A. SOBOL, I. IASHVILI, A. KHARCHILAVA, G. ALVERSON, E. BARBERIS, O. BOERIU, G. EULISSE, Y. MUSIENKO, S. MUZAFFAR, I. OSBORNE, S. REUCROFT, J. SWAIN, L. TAYLOR, L. TUURA, D. WOOD, B. GOBBI, M. KUBANTSEV, H. SCHELLMAN, E. SPENCER, M. VELASCO, B. BAUMBAUGH, N. M. CASON, M. HILDRETH, D. J. KARMGARD, N. MARINELLI, R. RUCHTI, J. WARCHOL, M. WAYNE, B. BYLSMA, L. S. DURKIN, J. GILMORE, J. GU, D. HERMAN, P. KILLEWALD, K. KNOBBE, T. Y. LING, P. ELMER, D. MARLOW, P. PIROUE, D. STICKLAND, C. TULLY, T. WILDISH, S. WYNHOFF, Z. XIE, A. APRESYAN, K. ARNDT, K. BANICZ, V. E. BARNES, G. BOLLA, D. BORTOLETTO, A. BUJAK, A. F. GARFINKEL, O. GONZALEZ LOPEZ, L. GUTAY, N. IPPOLITO, Y. KOZHEVNIKOV, A. T. LAASANEN, C. LIU, V. MAROUSSOV, P. MERKEL, D. H. MILLER, J. MIYAMOTO, N. NEUMEISTER, C. ROTT, A. ROY, A. SEDOV, I. SHIPSEY, N. PARASHAR, G. EPPLEY, S. J. LEE, J. LIU, M. MATVEEV, T. NUSSBAUM, B. P. PADLEY, J. ROBERTS, A. TUMANOV, P. YEPES, A. BODEK, H. BUDD, Y. S. CHUNG, P. DE BARBARO, R. DEMINA, R. EUSEBI, G. GINTHER, Y. GOTRA, A. HOCKER, U. HUSEMANN, S. KORJENEVSKI, W. SAKUMOTO, P. SLATTERY, P. TIPTON, M. ZIELINSKI, E. BARTZ, J. DOROSHENKO, E. HALKIADAKIS, P. F. JACQUES, M. S. KALELKAR, D. KHITS, A. LATH, A. MACPHERSON, L. PERERA, R. PLANO, K. ROSE, S. SCHNETZER, S. SOMALWAR, R. STONE, G. THOMSON, T. L. WATTS, N. AKCHURIN, K. W. CARRELL, K. GUMUS, C. JEONG, H. KIM, V. PAPADIMITRIOU, A. SILL, M. SPEZZIGA, E. WASHINGTON, R. WIGMANS, L. ZHANG, T. BAPTY, D. ENGH, W. JOHNS, T. KESKINPALA, E. LUIGGI LOPEZ, S. NEEMA, S. NORDSTROM, S. PATHAK, P. SHELDON, E. W. VAANDERING, M. WEBSTER, M. W. ARENTON, S. CONETTI, B. COX, R. HIROSKY, R. IMLAY, A. LEDOVSKOY, D. PHILLIPS, H. POWELL, M. RONQUEST, D. SMITH, Y. W. BAEK, J. N. BELLINGER, D. BRADLEY, D. CARLSMITH, I. CROTTY, S. DASU, F. FEYZI, T. GORSKI, M. GROTHE, W. HOGG, M. JAWORSKI, P. KLABBERS, A. LANARO, R. LOVELESS, M. MAGRANS DE ABRIL, D. REEDER, W. H. SMITH, D. WENMAN, G. S. ATOYAN, S. DHAWAN, V. ISSAKOV, H. NEAL, A. POBLAGUEV, M. E. ZELLER, B. S. YULDASHEV, BONACORSI, DANIELE, CAPILUPPI, PAOLO, FABBRI, FABRIZIO, FANFANI, ALESSANDRA, GUIDUCCI, LUIGI, MASETTI, GIANNI, MONTANARI, ALESSANDRO, NAVARRIA, FRANCESCO LUIGI, PERROTTA, ANDREA, ROSSI, ANTONIO MARIA, ROVELLI, TIZIANO, SIROLI, GIAN PIERO, TRAVAGLINI, RICCARDO
المساهمون: G.L. BAYATIAN, S. CHATRCHYAN, G. HMAYAKYAN, A.M. SIRUNYAN, W. ADAM, T. BERGAUER, M. DRAGICEVIC, J. ERO, M. FRIEDL, R. FRUEHWIRTH, V. GHETE, P. GLASER, J. HRUBEC, M. JEITLER, M. KRAMMER, I. MAGRANS, I. MIKULEC, W. MITAROFF, T. NOEBAUER, M. PERNICKA, P. PORTH, H. ROHRINGER, J. STRAUSS, A. TAUROK, W. WALTENBERGER, G. WALZEL, E. WIDL, C.-E. WULZ, A. FEDOROV, M. KORZHIK, O. MISSEVITCH, R. ZUYEUSKI, V. CHEKHOVSKY, O. DVORNIKOV, I. EMELIANTCHIK, A. LITOMIN, V. MOSSOLOV, N. SHUMEIKO, A. SOLIN, R. STEFANOVITCH, J. SUAREZ GONZALEZ, A. TIKHONOV, V. PETROV, J. D'HONDT, S. DE WEIRDT, R. GOORENS, J. HEYNINCK, S. LOWETTE, S. TAVERNIER, W. VAN DONINCK, L. VAN LANCKER, O. BOUHALI, B. CLERBAUX, G. DE LENTDECKER, J.P. DEWULF, T. MAHMOUD, P.E. MARAGE, L. NEUKERMANS, V. SUNDARARAJAN, C. VANDER VELDE, P. VANLAER, J. WICKENS, S. ASSOUAK, J.L. BONNET, G. BRUNO, J. CAUDRON, B. DE CALLATAY, J. DE FAVEREAU DE JENERET, S. DE VISSCHER, C. DELAERE, P. DEMIN, D. FAVART, E. FELTRIN, E. FORTON, G. GREGOIRE, S. KALININ, D. KCIRA, T. KEUTGEN, G. LEIBENGUTH, V. LEMAITRE, Y. LIU, D. MICHOTTE, O. MILITARU, A. NINANE, S. OVYN, T. PIERZCHALA, K. PIOTRZKOWSKI, V. ROBERFROID, X. ROUBY, D. TEYSSIER, O. VAN DER AA, M. VANDER DONCKT, E. DAUBIE, P. HERQUET, A. MOLLET, A. ROMEYER, W. BEAUMONT, M. CARDACI, E. DE LANGHE, E.A. DE WOLF, L. RURUA, M.H.G. SOUZA, V. OGURI, A. SANTORO, A. SZNAJDER, M. VAZ, E.M. GREGORES, S.F. NOVAES, T. ANGUELOV, G. ANTCHEV, I. ATANASOV, J. DAMGOV, N. DARMENOV, L. DIMITROV, V. GENCHEV, P. IAYDJIEV, B. PANEV, S. PIPEROV, S. STOYKOVA, G. SULTANOV, I. VANKOV, A. DIMITROV, V. KOZHUHAROV, L. LITOV, M. MAKARIEV, A. MARINOV, E. MARINOVA, S. MARKOV, M. MATEEV, B. PAVLOV, P. PETKOV, C. SABEV, S. STOYNEV, Z. TOTEVA, V. VERGUILOV, G.M. CHEN, H.S. CHEN, K.L. HE, C.H. JIANG, W.G. LI, H.M. LIU, X. MENG, X.Y. SHEN, H.S. SUN, M. YANG, W.R. ZHAO, H.L. ZHUANG, Y. BAN, J. CAI, S. LIU, S.J. QIAN, Z.C. YANG, Y.L. YE, J. YING, J. WU, Z.P. ZHANG, N. GODINOVIC, I. PULJAK, I. SORIC, Z. ANTUNOVIC, M. DZELALIJA, K. MARASOVIC, V. BRIGLJEVIC, D. FERENCEK, K. KADIJA, S. MOROVIC, M. PLANINIC, C. NICOLAOU, A. PAPADAKIS, P.A. RAZIS, D. TSIAKKOURI, A. HEKTOR, M. KADASTIK, K. KANNIKE, E. LIPPMAA, M. MUNTEL, M. RAIDAL, P.A. AARNIO, S. CZELLAR, E. HAEGGSTROEM, A. HEIKKINEN, J. HARKONEN, V. KARIMAKI, R. KINNUNEN, T. LAMPEN, K. LASSILA-PERINI, S. LEHTI, T. LINDEN, P.R. LUUKKA, S. MICHAL, T. MAENPAA, J. NYSTEN, M. STETTLER, E. TUOMINEN, J. TUOMINIEMI, L. WENDLAND, T. TUUVA, J.P. GUILLAUD, P. NEDELEC, D. SILLOU, M. ANFREVILLE, S. BEAUCERON, E. BOUGAMONT, P. BREDY, R. CHIPAUX, M. DEJARDIN, D. DENEGRI, J. DESCAMPS, B. FABBRO, J.L. FAURE, S. GANJOUR, F.X. GENTIT, A. GIVERNAUD, P. GRAS, G. HAMEL DE MONCHENAULT, P. JARRY, F. KIRCHER, M.C. LEMAIRE, B. LEVESY, E. LOCCI, J.P. LOTTIN, I. MANDJAVIDZE, M. MUR, E. PASQUETTO, A. PAYN, J. RANDER, J.M. REYMOND, F. RONDEAUX, A. ROSOWSKY, Z.H. SUN, P. VERRECCHIA, S. BAFFIONI, F. BEAUDETTE, M. BERCHER, U. BERTHON, S. BIMBOT, J. BOUROTTE, P. BUSSON, M. CERUTTI, D. CHAMONT, C. CHARLOT, C. COLLARD, D. DECOTIGNY, E. DELMEIRE, L. DOBRZYNSKI, A.M. GAILLAC, Y. GEEREBAERT, J. GILLY, M. HAGUENAUER, A. KARAR, A. MATHIEU, G. MILLERET, P. MINE, P. PAGANINI, T. ROMANTEAU, I. SEMENIOUK, Y. SIROIS, J.D. BERST, J.M. BROM, F. DIDIERJEAN, F. DROUHIN, J.C. FONTAINE, U. GOERLACH, P. GRAEHLING, L. GROSS, L. HOUCHU, P. JUILLOT, A. LOUNIS, C. MAAZOUZI, D. MANGEOL, C. OLIVETTO, T. TODOROV, P. VAN HOVE, D. VINTACHE, M. AGERON, J.L. AGRAM, G. BAULIEU, M. BEDJIDIAN, J. BLAHA, A. BONNEVAUX, G. BOUDOUL, E. CHABANAT, C. COMBARET, D. CONTARDO, R. DELLA NEGRA, P. DEPASSE, T. DUPASQUIER, H. EL MAMOUNI, N. ESTRE, J. FAY, S. GASCON, N. GIRAUD, C. GIRERD, R. HAROUTUNIAN, J.C. IANIGRO, B. ILLE, M. LETHUILLIER, N. LUMB, H. MATHEZ, G. MAURELLI, L. MIRABITO, S. PERRIES, O. RAVAT, R. KVATADZE, V. ROINISHVILI, R. ADOLPHI, R. BRAUER, W. BRAUNSCHWEIG, H. ESSER, L. FELD, A. HEISTER, W. KARPINSKI, K. KLEIN, C. KUKULIES, J. OLZEM, A. OSTAPCHUK, D. PANDOULAS, G. PIERSCHEL, F. RAUPACH, S. SCHAEL, G. SCHWERING, M. THOMAS, M. WEBER, B. WITTMER, M. WLOCHAL, A. ADOLF, P. BIALLASS, M. BONTENACKELS, M. ERDMANN, H. FESEFELDT, T. HEBBEKER, S. HERMANN, G. HILGERS, K. HOEPFNER, C. HOF, S. KAPPLER, M. KIRSCH, D. LANSKE, B. PHILIPPS, H. REITHLER, T. ROMMERSKIRCHEN, M. SOWA, H. SZCZESNY, M. TONUTTI, O. TSIGENOV, F. BEISSEL, M. DAVIDS, M. DUDA, G. FLUGGE, T. FRANKE, M. GIFFELS, T. HERMANNS, D. HEYDHAUSEN, S. KASSELMANN, G. KAUSSEN, T. KRESS, A. LINN, A. NOWACK, M. POETTGENS, O. POOTH, A. STAHL, D. TORNIER, A. FLOSSDORF, B. HEGNER, J. MNICH, C. ROSEMANN, G. FLUCKE, U. HOLM, R. KLANNER, U. PEIN, N. SCHIRM, P. SCHLEPER, G. STEINBRUCK, M. STOYE, R. VAN STAA, K. WICK, P. BLUM, V. BUEGE, W. DE BOER, G. DIRKES, M. FAHRER, M. FEINDT, U. FELZMANN, J. FERNANDEZ MENENDEZ, M. FREY, A. FURGERI, F. HARTMANN, S. HEIER, C. JUNG, B. LEDERMANN, TH. MULLER, M. NIEGEL, A. OEHLER, T. ORTEGA GOMEZ, C. PIASECKI, G. QUAST, K. RABBERTZ, C. SAOUT, A. SCHEURER, D. SCHIEFERDECKER, A. SCHMIDT, H.J. SIMONIS, A. THEEL, A. VEST, T. WEILER, C. WEISER, J. WENG, V. ZHUKOV, G. KARAPOSTOLI, P. KATSAS, P. KREUZER, A. PANAGIOTOU, C. PAPADIMITROPOULOS, G. ANAGNOSTOU, M. BARONE, T. GERALIS, C. KALFAS, A. KOIMAS, A. KYRIAKIS, S. KYRIAZOPOULOU, D. LOUKAS, A. MARKOU, C. MARKOU, C. MAVROMMATIS, K. THEOFILATOS, G. VERMISOGLOU, A. ZACHARIADOU, X. ASLANOGLOU, I. EVANGELOU, P. KOKKAS, N. MANTHOS, I. PAPADOPOULOS, G. SIDIROPOULOS, F.A. TRIANTIS, G. BENCZE, L. BOLDIZSAR, C. HAJDU, D. HORVATH, A. LASZLO, G. ODOR, F. SIKLER, N. TOTH, G. VESZTERGOMBI, P. ZALAN, J. MOLNAR, N. BENI, A. KAPUSI, G. MARIAN, P. RAICS, Z. SZABO, Z. SZILLASI, G. ZILIZ, H.S. BAWA, S.B. BERI, V. BHANDARI, V. BHATNAGAR, M. KAUR, R. KAUR, J.M. KOHLI, A. KUMAR, J.B. SINGH, A. BHARDWAJ, S. BHATTACHARYA, S. CHATTERJI, S. CHAUHAN, B.C. CHOUDHARY, P. GUPTA, M. JHA, K. RANJAN, R.K. SHIVPURI, A.K. SRIVASTAVA, S. BORKAR, M. DIXIT, M. GHODGAONKAR, S.K. KATARIA, S.K. LALWANI, V. MISHRA, A.K. MOHANTY, A. TOPKAR, T. AZIZ, S. BANERJEE, S. BOSE, N. CHEERE, S. CHENDVANKAR, P.V. DESHPANDE, M. GUCHAIT, A. GURTU, M. MAITY, G. MAJUMDER, K. MAZUMDAR, A. NAYAK, M.R. PATIL, S. SHARMA, K. SUDHAKAR, S.C. TONWAR, B.S. ACHARYA, S. BHEESETTE, S. DUGAD, S.D. KALMANI, V.R. LAKKIREDDI, N.K. MONDAL, N. PANYAM, P. VERMA, M. ARABGOL, H. ARFAEI, M. HASHEMI, M. MOHAMMADI, M. MOHAMMADI NAJAFABADI, A. MOSHAII, S. PAKTINAT MEHDIABADI, M. GRUNEWALD, M. ABBRESCIA, L. BARBONE, A. COLALEO, D. CREANZA, N. DE FILIPPIS, M. DE PALMA, G. DONVITO, L. FIORE, D. GIORDANO, G. IASELLI, F. LODDO, G. MAGGI, M. MAGGI, N. MANNA, B. MARANGELLI, M.S. MENNEA, S. MY, S. NATALI, S. NUZZO, G. PUGLIESE, V. RADICCI, A. RANIERI, F. ROMANO, G. SELVAGGI, L. SILVESTRIS, P. TEMPESTA, R. TRENTADUE, G. ZITO, G. ABBIENDI, W. BACCHI, A. BENVENUTI, D. BONACORSI, S. BRAIBANT-GIACOMELLI, P. CAPILUPPI, F.R. CAVALLO, C. CIOCCA, G. CODISPOTI, I. D'ANTONE, G.M. DALLAVALLE, F. FABBRI, A. FANFANI, P. GIACOMELLI, C. GRANDI, M. GUERZONI, L. GUIDUCCI, S. MARCELLINI, G. MASETTI, A. MONTANARI, F. NAVARRIA, F. ODORICI, A. PERROTTA, A. ROSSI, T. ROVELLI, G. SIROLI, R. TRAVAGLINI, S. ALBERGO, M. CHIORBOLI, S. COSTA, M. GALANTI, G. GATTO ROTONDO, F. NOTO, R. POTENZA, G. RUSSO, A. TRICOMI, C. TUVE, A. BOCCI, G. CIRAOLO, V. CIULLI, C. CIVININI, R. D'ALESSANDRO, E. FOCARDI, C. GENTA, P. LENZI, A. MACCHIOLO, N. MAGINI, F. MANOLESCU, C. MARCHETTINI, L. MASETTI, S. MERSI, M. MESCHINI, S. PAOLETTI, G. PARRINI, R. RANIERI, M. SANI, P. FABBRICATORE, S. FARINON, M. GRECO, G. CATTANEO, A. DE MIN, M. DOMINONI, F.M. FARINA, F. FERRI, A. GHEZZI, P. GOVONI, R. LEPORINI, S. MAGNI, M. MALBERTI, S. MALVEZZI, S. MARELLI, D. MENASCE, L. MORONI, P. NEGRI, M. PAGANONI, D. PEDRINI, A. PULLIA, S. RAGAZZI, N. REDAELLI, C. ROVELLI, M. ROVERE, L. SALA, S. SALA, R. SALERNO, T. TABARELLI DE FATIS, S. VIGANO, G. COMUNALE, F. FABOZZI, D. LOMIDZE, S. MELE, P. PAOLUCCI, D. PICCOLO, G. POLESE, C. SCIACCA, P. AZZI, N. BACCHETTA, M. BELLATO, M. BENETTONI, D. BISELLO, E. BORSATO, A. CANDELORI, P. CHECCHIA, E. CONTI, M. DE MATTIA, T. DORIGO, V. DROLLINGER, F. FANZAGO, F. GASPARINI, U. GASPARINI, M. GIARIN, P. GIUBILATO, F. GONELLA, A. KAMINSKIY, S. KARAEVSKII, V. KHOMENKOV, S. LACAPRARA, I. LIPPI, M. LORETI, O. LYTOVCHENKO, M. MAZZUCATO, A.T. MENEGUZZO, M. MICHELOTTO, F. MONTECASSIANO, M. NIGRO, M. PASSASEO, M. PEGORARO, G. RAMPAZZO, P. RONCHESE, E. TORASSA, S. VENTURA, M. ZANETTI, P. ZOTTO, G. ZUMERLE, G. BELLI, U. BERZANO, C. DE VECCHI, R. GUIDA, M.M. NECCHI, S.P. RATTI, C. RICCARDI, G. SANI, P. TORRE, P. VITULO, F. AMBROGLINI, E. BABUCCI, D. BENEDETTI, M. BIASINI, G.M. BILEI, B. CAPONERI, B. CHECCUCCI, L. FANO, P. LARICCIA, G. MANTOVANI, D. PASSERI, M. PIOPPI, P. PLACIDI, V. POSTOLACHE, D. RICCI, A. SANTOCCHIA, L. SERVOLI, D. SPIGA, P. AZZURRI, GIUSEPPE BAGLIESI, A. BASTI, L. BENUCCI, J. BERNARDINI, T. BOCCALI, L. BORRELLO, F. BOSI, F. CALZOLARI, R. CASTALDI, C. CERRI, A.S. CUCOANES, M. D'ALFONSO, R. DELL'ORSO, S. DUTTA, L. FOA, S. GENNAI, A. GIAMMANCO, A. GIASSI, D. KARTASHOV, F. LIGABUE, S. LINARI, T. LOMTADZE, G.A. LUNGU, B. MANGANO, G. MARTINELLI, M. MASSA, A. MESSINEO, A. MOGGI, F. PALLA, F. PALMONARI, G. PETRUCCIANI, F. RAFFAELLI, A. RIZZI, G. SANGUINETTI, G. SEGNERI, D. SENTENAC, A.T. SERBAN, G. SGUAZZONI, A. SLAV, P. SPAGNOLO, R. TENCHINI, G. TONELLI, A. VENTURI, P.G. VERDINI, M. VOS, S. BACCARO, L. BARONE, A. BARTOLONI, F. CAVALLARI, S. COSTANTINI, I. DAFINEI, D. DEL RE, M. DIEMOZ, C. GARGIULO, E. LONGO, P. MERIDIANI, G. ORGANTINI, S. RAHATLOU, E. ACCOMANDO, M. ARNEODO, A. BALLESTRERO, R. BELLAN, C. BIINO, S. BOLOGNESI, N. CARTIGLIA, G. CERMINARA, M. CORDERO, M. COSTA, G. DELLACASA, N. DEMARIA, E. MAINA, C. MARIOTTI, S. MASELLI, P. MEREU, E. MIGLIORE, V. MONACO, M. NERVO, M.M. OBERTINO, N. PASTRONE, G. PETRILLO, A. ROMERO, M. RUSPA, R. SACCHI, A. STAIANO, P.P. TRAPANI, S. BELFORTE, F. COSSUTTI, G. DELLA RICCA, A. PENZO, K. CHO, S.W. HAM, D. HAN, D.H. KIM, G.N. KIM, J.C. KIM, W.Y. KIM, M.W. LEE, S.K. OH, W.H. PARK, S.R. RO, D.C. SON, J.S. SUH, J.Y. KIM, S.Y. JUNG, J.T. RHEE, B.S. HONG, S.J. HONG, K.S. LEE, I. PARK, S.K. PARK, K.S. SIM, E. WON, S.B. KIM, S. CARRILLO MORENO, H. CASTILLA VALDEZ, A. SANCHEZ HERNANDEZ, H.A. SALAZAR IBARGUEN, A. MORELOS PINEDA, R.N.C. GRAY, D. KROFCHECK, N. BERNARDINO RODRIGUES, P.H. BUTLER, J.C. WILLIAMS, Z. AFTAB, M. AHMAD, U. AHMAD, I. AHMED, J. ALAM JAN, M.I. ASGHAR, S. ASGHAR, M. HAFEEZ, H.R. HOORANI, M. IBRAHIM, M. IFTIKHAR, M.S. KHAN, N. QAISER, I. REHMAN, T. SOLAIJA, S. TOOR, J. BLOCKI, A. CYZ, E. GLADYSZ-DZIADUS, S. MIKOCKI, J. TURNAU, Z. WLODARCZYK, P. ZYCHOWSKI, K. BUNKOWSKI, H. CZYRKOWSKI, R. DABROWSKI, W. DOMINIK, K. DOROBA, A. KALINOWSKI, M. KONECKI, J. KROLIKOWSKI, I.M. KUDLA, M. PIETRUSINSKI, K. POZNIAK, W. ZABOLOTNY, P. ZYCH, M. BLUJ, R. GOKIELI, L. GOSCILO, M. GORSKI, K. NAWROCKI, P. TRACZYK, G. WROCHNA, P. ZALEWSKI, R. ALEMANY-FERNANDEZ, C. ALMEIDA, N. ALMEIDA, A. ARAUJO TRINDADE, P. BORDALO, P. DA SILVA RODRIGUES, M. HUSEJKO, A. JAIN, M. KAZANA, P. MUSELLA, S. RAMOS, J. RASTEIRO DA SILVA, P.Q. RIBEIRO, M. SANTOS, J. SEMIAO, P. SILVA, I. TEIXEIRA, J.P. TEIXEIRA, J. VARELA, S. AFANASIEV, K. BABICH, I. BELOTELOV, V. ELSHA, Y. ERSHOV, I. FILOZOVA, A. GOLUNOV, I. GOLUTVIN, N. GORBOUNOV, I. GRAMENITSKI, V. KALAGIN, A. KAMENEV, V. KARJAVIN, S. KHABAROV, V. KHABAROV, Y. KIRYUSHIN, V. KONOPLYANIKOV, V. KORENKOV, G. KOZLOV, A. KURENKOV, A. LANEV, V. LYSIAKOV, A. MALAKHOV, I. MELNITCHENKO, V.V. MITSYN, K. MOISENZ, P. MOISENZ, S. MOVCHAN, E. NIKONOV, D. OLEYNIK, V. PALICHIK, V. PERELYGIN, A. PETROSYAN, E. ROGALEV, V. SAMSONOV, M. SAVINA, R. SEMENOV, S. SHMATOV, S. SHULHA, V. SMIRNOV, D. SMOLIN, A. TCHEREMOUKHINE, O. TERYAEV, E. TIKHONENKO, S. VASSILIEV, A. VISHNEVSKIY, A. VOLODKO, N. ZAMIATIN, A. ZARUBIN, P. ZARUBIN, E. ZUBAREV, N. BONDAR, V. GOLOVTSOV, A. GOLYASH, Y. IVANOV, V. KIM, V. KOZLOV, V. LEBEDEV, G. MAKARENKOV, E. ORISHCHIN, A. SHEVEL, V. SKNAR, I. SMIRNOV, V. SULIMOV, V. TARAKANOV, L. UVAROV, G. VELICHKO, S. VOLKOV, A. VOROBYEV, YU. ANDREEV, A. ANISIMOV, S. GNINENKO, N. GOLUBEV, D. GORBUNOV, M. KIRSANOV, A. KOVZELEV, N. KRASNIKOV, V. MATVEEV, A. PASHENKOV, V.E. POSTOEV, A. SADOVSKI, A. SOLOVEY, D. SOLOVIEV, L. STEPANOVA, A. TOROPIN, V. GAVRILOV, N. ILINA, V. KAFTANOV, I. KISELEVICH, V. KOLOSOV, M. KOSSOV, A. KROKHOTIN, S. KULESHOV, A. OULIANOV, G. SAFRONOV, S. SEMENOV, V. STOLIN, E. VLASOV, V. ZAYTSEV, A.M. FOMENKO, N. KONOVALOVA, A.I. LEBEDEV, N. LVOVA, S.V. RUSAKOV, A. TERKULOV, E. BOOS, M. DUBININ, L. DUDKO, A. ERSHOV, A. GRIBUSHIN, V. ILYIN, V. KLYUKHIN, O. KODOLOVA, I. LOKHTIN, S. PETRUSHANKO, L. SARYCHEVA, V. SAVRIN, A. SHERSTNEV, A. SNIGIREV, K. TEPLOV, I. VARDANYAN, V. ABRAMOV, I. AZHGUIREI, S. BITIOUKOV, K. DATSKO, A. FILINE, P. GONCHAROV, V. GRISHIN, A. INYAKIN, V. KACHANOV, A. KHMELNIKOV, D. KONSTANTINOV, A. KORABLEV, V. KRYCHKINE, A. LEVINE, I. LOBOV, V. PIKALOV, R. RYUTIN, S. SLABOSPITSKY, A. SOURKOV, A. SYTINE, L. TOURTCHANOVITCH, S. TROSHIN, N. TYURIN, A. UZUNIAN, A. VOLKOV, S. ZELEPOUKINE, P. ADZIC, D. KRPIC, D. MALETIC, P. MILENOVIC, J. PUZOVIC, N. SMILJKOVIC, M. ZUPAN, M. AGUILAR-BENITEZ, J. ALBERDI, J. ALCARAZ MAESTRE, M. ALDAYA MARTIN, P. ARCE, J.M. BARCALA, C. BURGOS LAZARO, J. CABALLERO BEJAR, E. CALVO, M. CARDENAS MONTES, M. CERRADA, M. CHAMIZO LLATAS, N. COLINO, M. DANIEL, B. DE LA CRUZ, C. FERNANDEZ BEDOYA, A. FERRANDO, M.C. FOUZ, P. GARCIA-ABIA, J.M. HERNANDEZ, M.I. JOSA, J.M. LUQUE, J. MARIN, G. MERINO, A. MOLINERO, J.J. NAVARRETE, J.C. OLLER, E. PEREZ CALLE, L. ROMERO, J. SALICIO, C. VILLANUEVA MUNOZ, C. WILLMOTT, C. YUSTE, C. ALBAJAR, J.F. DE TROCONIZ, M. FERNANDEZ, I. JIMENEZ, R.F. TEIXEIRA, J. CUEVAS, J.M. LOPEZ, H. NAVES SORDO, J.M. VIZAN GARCIA, A. CALDERON, D. CANO FERNANDEZ, I. DIAZ MERINO, L.A. GARCIA MORAL, G. GOMEZ, I. GONZALEZ CABALLERO, J. GONZALEZ SANCHEZ, A. LOPEZ VIRTO, J. MARCO, R. MARCO, C. MARTINEZ RIVERO, P. MARTINEZ RUIZ DEL ARBOL, F. MATORRAS, A. PATINO REVUELTA, T. RODRIGO, D. RODRIGUEZ GONZALEZ, A. RUIZ JIMENO, M. SOBRON SANUDO, I. VILA, R. VILAR CORTABITARTE, D. ABBANEO, S.M. ABBAS, L. AGOSTINO, S. AKHTAR, N. AMAPANE, B. ARAUJO MELEIRO, S. ARGIRO, S. ASHBY, P. ASPELL, E. AUFFRAY, M. AXER, A. BALL, N. BANGERT, D. BARNEY, C. BERNET, W. BIALAS, C. BLOCH, P. BLOCH, S. BONACINI, M. BOSTEELS, V. BOYER, A. BRANSON, A.M. BRETT, H. BREUKER, R. BRUNELIERE, O. BUCHMULLER, D. CAMPI, T. CAMPORESI, E. CANO, E. CARRONE, A. CATTAI, R. CHIERICI, T. CHRISTIANSEN, S. CITTOLIN, E. CORRIN, M. CORVO, S. CUCCIARELLI, B. CURE, D. D'ENTERRIA, A. DE ROECK, D. DELIKARIS, M. DELLA NEGRA, A. DIERLAMM, A. ELLIOTT-PEISERT, M. EPPARD, H. FOETH, R. FOLCH, S. FRATIANNI, W. FUNK, A. GADDI, M. GASTAL, J.C. GAYDE, H. GERWIG, K. GILL, A.A. GIOLO-NICOLLERAT, F. GLEGE, R. GOMEZ-REINO GARRIDO, R. GOUDARD, J. GUTLEBER, M. HANSEN, J. HARTERT, A. HERVE, H.F. HOFFMANN, A. HONMA, M. HUHTINEN, G. ILES, V. INNOCENTE, W. JANK, P. JANOT, K. KLOUKINAS, C. LASSEUR, M. LEBEAU, P. LECOQ, C. LEONIDOPOULOS, M. LETHEREN, C. LJUSLIN, R. LOOS, G. MAGAZZU, L. MALGERI, M. MANNELLI, A. MARCHIORO, F. MEIJERS, E. MESCHI, R. MOSER, M. MULDERS, J. NASH, R.A. OFIERZYNSKI, A. OH, P. OLBRECHTS, A. ONNELA, L. ORSINI, I. PAL, G. PAPOTTI, R. PARAMATTI, G. PASSARDI, B. PEREA SOLANO, G. PERINIC, P. PETAGNA, A. PETRILLI, A. PFEIFFER, M. PIMIA, R. PINTUS, H. POSTEMA, R. PRINCIPE, J. PUERTA PELAYO, A. RACZ, J. REHN, S. REYNAUD, M. RISOLDI, P. RODRIGUES SIMOES MOREIRA, G. ROLANDI, P. ROSINSKY, P. RUMERIO, H. SAKULIN, D. SAMYN, F.P. SCHILLING, C. SCHWICK, C. SCHAFER, I. SEGONI, A. SHARMA, P. SIEGRIST, N. SINANIS, P. SPHICAS, M. SPIROPULU, F. SZONCSO, O. TELLER, D. TREILLE, J. TROSKA, E. TSESMELIS, D. TSIRIGKAS, A. TSIROU, D. UNGARO, F. VASEY, M. VAZQUEZ ACOSTA, L. VEILLET, P. VICHOUDIS, P. WERTELAERS, A. WIJNANT, M. WILHELMSSON, I.M. WILLERS, W. BERTL, K. DEITERS, W. ERDMANN, K. GABATHULER, S. HEISING, R. HORISBERGER, Q. INGRAM, H.C. KAESTLI, D. KOTLINSKI, S. KONIG, D. RENKER, T. ROHE, M. SPIRA, B. BETEV, G. DAVATZ, G. DISSERTORI, M. DITTMAR, L. DJAMBAZOV, J. EHLERS, R. EICHLER, G. FABER, K. FREUDENREICH, J.F. FUCHS, C. GRAB, A. HOLZNER, P. INGENITO, U. LANGENEGGER, P. LECOMTE, G. LESHEV, A. LISTER, P.D. LUCKEY, W. LUSTERMANN, J.D. MAILLEFAUD, F. MOORTGAT, A. NARDULLI, F. NESSI-TEDALDI, L. PAPE, F. PAUSS, H. RYKACZEWSKI, U. ROSER, D. SCHINZEL, A. STARODUMOV, F. STOCKLI, H. SUTER, L. TAUSCHER, P. TRUB, H.P. VON GUNTEN, M. WENSVEEN, E. ALAGOZ, C. AMSLER, V. CHIOCHIA, C. HOERMANN, K. PROKOFIEV, C. REGENFUS, P. ROBMANN, T. SPEER, S. STEINER, L. WILKE, S. BLYTH, Y.H. CHANG, E.A. CHEN, A. GO, C.C. HUNG, C.M. KUO, W. LIN, P. CHANG, Y. CHAO, K.F. CHEN, Z. GAO, Y. HSIUNG, Y.J. LEI, J. SCHUMANN, J.G. SHIU, K. UENO, Y. VELIKZHANIN, P. YEH, S. AYDIN, M.N. BAKIRCI, S. CERCI, I. DUMANOGLU, S. ERTURK, S. ESEN, E. ESKUT, A. KAYIS TOPAKSU, P. KURT, H. OZKURT, A. POLATOZ, K. SOGUT, H. TOPAKLI, M. VERGILI, T. YETKIN, G. ONENGUT, H. GAMSIZKAN, C. OZKAN, S. SEKMEN, M. SERIN-ZEYREK, R. SEVER, E. YAZGAN, M. ZEYREK, A. CAKIR, K. CANKOCAK, M. DELIOMEROGLU, D. DEMIR, K. DINDAR, E. GULMEZ, E. ISIKSAL, M. KAYA, O. KAYA, S. OZKORUCUKLU, N. SONMEZ, B. GRINEV, V. LYUBYNSKIY, V. SENCHYSHYN, L. LEVCHUK, P. SOROKIN, D.S. BAILEY, T. BARRASS, J.J. BROOKE, R. CROFT, D. CUSSANS, D. EVANS, R. FRAZIER, N. GRANT, G.P. HEATH, H.F. HEATH, B. HUCKVALE, C. LYNCH, C.K. MACKAY, S. METSON, D.M. NEWBOLD, V.J. SMITH, R.J. TAPPER, S.A. BAIRD, K.W. BELL, R.M. BROWN, D.J.A. COCKERILL, J.A. COUGHLAN, P.S. FLOWER, V.B. FRANCIS, M. FRENCH, J. GREENHALGH, R. HALSALL, J. HILL, L. JONES, B.W. KENNEDY, L. LINTERN, A.B. LODGE, J. MADDOX, Q. MORRISSEY, P. MURRAY, M. PEARSON, S. QUINTON, J. SALISBURY, A. SHAH, C. SHEPHERD-THEMISTOCLEOUS, B. SMITH, M. SPROSTON, R. STEPHENSON, S. TAGHAVIRAD, I.R. TOMALIN, J.H. WILLIAMS, F. ARTECHE, R. BAINBRIDGE, G. BARBER, P. BARRILLON, R. BEUSELINCK, F. BLEKMAN, D. BRITTON, D. COLLING, G. DASKALAKIS, G. DEWHIRST, S. DRIS, C. FOUDAS, J. FULCHER, S. GREDER, G. HALL, J. JONES, J. LEAVER, B.C. MACEVOY, O. MARONEY, A. NIKITENKO, A. PAPAGEORGIOU, D.M. RAYMOND, M.J. RYAN, C. SEEZ, P. SHARP, M. TAKAHASHI, C. TIMLIN, T. VIRDEE, S. WAKEFIELD, M. WINGHAM, A. ZABI, Y. ZHANG, O. ZORBA, C. DA VIA, I. GOITOM, P.R. HOBSON, P. KYBERD, C. MUNRO, J. NEBRENSKY, I. REID, O. SHARIF, R. TAYLOR, L. TEODORESCU, S.J. WATTS, I. YASELLI, E. HAZEN, A.H. HEERING, D. LAZIC, E. MACHADO, D. OSBORNE, J. ROHLF, L. SULAK, F. VARELA RODRIGUEZ, S. WU, D. CUTTS, R. HOOPER, G. LANDSBERG, R. PARTRIDGE, S. VANINI, R. BREEDON, M. CASE, M. CHERTOK, J. CONWAY, P.T. COX, R. ERBACHER, J. GUNION, B. HOLBROOK, W. KO, R. LANDER, D. PELLETT, J. SMITH, A. SOHA, M. TRIPATHI, R. VOGT, V. ANDREEV, K. ARISAKA, D. CLINE, R. COUSINS, S. ERHAN, M. FELCINI, J. HAUSER, M. IGNATENKO, B. LISOWSKI, D. MATLOCK, C. MATTHEY, B. MOHR, J. MUMFORD, S. OTWINOWSKI, G. RAKNESS, P. SCHLEIN, Y. SHI, J. TUCKER, V. VALUEV, R. WALLNY, H.G. WANG, X. YANG, Y. ZHENG, R. CLARE, D. FORTIN, D. FUTYAN, J.W. GARY, M. GIUNTA, G. HANSON, G.Y. JENG, S.C. KAO, H. LIU, G. PASZTOR, A. SATPATHY, B.C. SHEN, R. STRINGER, V. SYTNIK, R. WILKEN, D. ZER-ZION, J.G. BRANSON, E. DUSINBERRE, J. LETTS, T. MARTIN, M. MOJAVER, H.P. PAAR, H. PI, M. PIERI, A. RANA, V. SHARMA, A. WHITE, F. WURTHWEIN, A. AFFOLDER, C. CAMPAGNARI, C. HILL, J. INCANDELA, S. KYRE, J. LAMB, J. RICHMAN, D. STUART, D. WHITE, J. ALBERT, A. BORNHEIM, J. BUNN, J. CHEN, G. DENIS, P. GALVEZ, M. GATAULLIN, I. LEGRAND, V. LITVINE, Y. MA, D. NAE, H.B. NEWMAN, S. RAVOT, S. SHEVCHENKO, S. SINGH, C. STEENBERG, X. SU, V. TIMCIUC, F. VAN LINGEN, J. VEVERKA, B.R. VOICU, A. WEINSTEIN, R. WILKINSON, Y. YANG, L.Y. ZHANG, K. ZHU, R.Y. ZHU, T. FERGUSON, M. PAULINI, J. RUSS, N. TERENTYEV, H. VOGEL, I. VOROBIEV, J.P. CUMALAT, W.T. FORD, D. JOHNSON, U. NAUENBERG, K. STENSON, S.R. WAGNER, J. ALEXANDER, D. CASSEL, K. ECKLUND, B. HELTSLEY, C.D. JONES, V. KUZNETSOV, J.R. PATTERSON, A. RYD, J. THOM, P. WITTICH, C.P. BEETZ, G. CIRINO, V. PODRASKY, C. SANZENI, D. WINN, S. ABDULLIN, M.A. AFAQ, M. ALBROW, J. AMUNDSON, G. APOLLINARI, M. ATAC, W. BADGETT, J.A. BAKKEN, B. BALDIN, L.A.T. BAUERDICK, A. BAUMBAUGH, U. BAUR, P.C. BHAT, F. BORCHERDING, K. BURKETT, J.N. BUTLER, H. CHEUNG, I. CHURIN, S. CIHANGIR, M. DEMARTEAU, D.P. EARTLY, J.E. ELIAS, V.D. ELVIRA, I. FISK, J. FREEMAN, P. GARTUNG, F.J.M. GEURTS, D.A. GLENZINSKI, E. GOTTSCHALK, G. GRAHAM, D. GREEN, G.M. GUGLIELMO, Y. GUO, O. GUTSCHE, A. HAHN, J. HANLON, S. HANSEN, R.M. HARRIS, T. HESSELROTH, S.L. HOLM, B. HOLZMAN, S. IQBAL, E. JAMES, M. JOHNSON, U. JOSHI, B. KLIMA, J. KOWALKOWSKI, T. KRAMER, S. KWAN, E. LA VALLIE, M. LARWILL, S. LOS, L. LUEKING, G. LUKHANIN, S. LUSIN, K. MAESHIMA, P. MCBRIDE, S.J. MURRAY, V. O'DELL, M. PATERNO, J. PATRICK, D. PETRAVICK, R. PORDES, O. PROKOFYEV, V. RASMISLOVICH, N. RATNIKOVA, A. RONZHIN, V. SEKHRI, E. SEXTON-KENNEDY, T. SHAW, D. SKOW, R.P. SMITH, W.J. SPALDING, L. SPIEGEL, M. STAVRIANAKOU, G. STIEHR, I. SUZUKI, P. TAN, W. TANENBAUM, S. TKACZYK, S. VESELI, R. VIDAL, H. WENZEL, J. WHITMORE, W.J. WOMERSLEY, W.M. WU, Y. WU, A. YAGIL, J. YARBA, J.C. YUN, D. ACOSTA, P. AVERY, V. BARASHKO, P. BARTALINI, D. BOURILKOV, R. CAVANAUGH, A. DROZDETSKIY, R.D. FIELD, Y. FU, L. GRAY, D. HOLMES, B.J. KIM, S. KLIMENKO, J. KONIGSBERG, A. KORYTOV, K. KOTOV, P. LEVCHENKO, A. MADORSKY, K. MATCHEV, GUENAKH MITSELMAKHER, Y. PAKHOTIN, C. PRESCOTT, P. RAMOND, J.L. RODRIGUEZ, M. SCHMITT, B. SCURLOCK, H. STOECK, J. YELTON, W. BOEGLIN, V. GAULTNEY, L. KRAMER, S. LINN, P. MARKOWITZ, G. MARTINEZ, B. RAUE, J. REINHOLD, A. ASKEW, M. BERTOLDI, W.G.D. DHARMARATNA, Y. GERSHTEIN, S. HAGOPIAN, V. HAGOPIAN, M. JENKINS, K.F. JOHNSON, H. PROSPER, H. WAHL, M. BAARMAND, L. BAKSAY, S. GURAGAIN, M. HOHLMANN, H. MERMERKAYA, R. RALICH, I. VODOPIYANOV, M.R. ADAMS, R.R. BETTS, C.E. GERBER, E. SHABALINA, C. SMITH, T. TEN, U. AKGUN, A.S. AYAN, A. COOPER, P. DEBBINS, F. DURU, M. FOUNTAIN, N. GEORGE, E. MCCLIMENT, J.P. MERLO, A. MESTVIRISHVILI, M.J. MILLER, C.R. NEWSOM, E. NORBECK, Y. ONEL, I. SCHMIDT, S. WANG, E.W. ANDERSON, O. ATRAMENTOV, J.M. HAUPTMAN, J. LAMSA, B.A. BARNETT, B. BLUMENFELD, C.Y. CHIEN, D.W. KIM, P. MAKSIMOVIC, S. SPANGLER, M. SWARTZ, P. BARINGER, A. BEAN, D. COPPAGE, O. GRACHOV, E.J. KIM, M. MURRAY, D. BANDURIN, T. BOLTON, A. KHANOV, Y. MARAVIN, D. ONOPRIENKO, F. RIZATDINOVA, R. SIDWELL, N. STANTON, E. VON TOERNE, D. BADEN, R. BARD, S.C. ENO, T. GRASSI, N.J. HADLEY, R.G. KELLOGG, S. KUNORI, F. RATNIKOV, A. SKUJA, R. ARCIDIACONO, M. BALLINTIJN, G. BAUER, P. HARRIS, I. KRAVCHENKO, C. LOIZIDES, S. NAHN, C. PAUS, S. PAVLON, C. ROLAND, G. ROLAND, K. SUMOROK, S. VAURYNOVICH, G. VERES, B. WYSLOUCH, D. BAILLEUX, S. CORUM, P. CUSHMAN, A. DE BENEDETTI, A. DOLGOPOLOV, R. EGELAND, G. FRANZONI, W.J. GILBERT, J. GRAHL, J. HAUPT, Y. KUBOTA, J. MANS, N. PEARSON, R. RUSACK, A. SINGOVSKY, L.M. CREMALDI, R. GODANG, R. KROEGER, D.A. SANDERS, D. SUMMERS, K. BLOOM, D.R. CLAES, A. DOMINGUEZ, M. EADS, C. LUNDSTEDT, S. MALIK, G.R. SNOW, A. SOBOL, I. IASHVILI, A. KHARCHILAVA, G. ALVERSON, E. BARBERIS, O. BOERIU, G. EULISSE, Y. MUSIENKO, S. MUZAFFAR, I. OSBORNE, S. REUCROFT, J. SWAIN, L. TAYLOR, L. TUURA, D. WOOD, B. GOBBI, M. KUBANTSEV, H. SCHELLMAN, E. SPENCER, M. VELASCO, B. BAUMBAUGH, N.M. CASON, M. HILDRETH, D.J. KARMGARD, N. MARINELLI, R. RUCHTI, J. WARCHOL, M. WAYNE, B. BYLSMA, L.S. DURKIN, J. GILMORE, J. GU, D. HERMAN, P. KILLEWALD, K. KNOBBE, T.Y. LING, P. ELMER, D. MARLOW, P. PIROUE, D. STICKLAND, C. TULLY, T. WILDISH, S. WYNHOFF, Z. XIE, A. APRESYAN, K. ARNDT, K. BANICZ, V.E. BARNES, G. BOLLA, D. BORTOLETTO, A. BUJAK, A.F. GARFINKEL, O. GONZALEZ LOPEZ, L. GUTAY, N. IPPOLITO, Y. KOZHEVNIKOV, A.T. LAASANEN, C. LIU, V. MAROUSSOV, P. MERKEL, D.H. MILLER, J. MIYAMOTO, N. NEUMEISTER, C. ROTT, A. ROY, A. SEDOV, I. SHIPSEY, N. PARASHAR, G. EPPLEY, S.J. LEE, J. LIU, M. MATVEEV, T. NUSSBAUM, B.P. PADLEY, J. ROBERTS, A. TUMANOV, P. YEPES, A. BODEK, H. BUDD, Y.S. CHUNG, P. DE BARBARO, R. DEMINA, R. EUSEBI, G. GINTHER, Y. GOTRA, A. HOCKER, U. HUSEMANN, S. KORJENEVSKI, W. SAKUMOTO, P. SLATTERY, P. TIPTON, M. ZIELINSKI, E. BARTZ, J. DOROSHENKO, E. HALKIADAKIS, P.F. JACQUES, M.S. KALELKAR, D. KHITS, A. LATH, A. MACPHERSON, L. PERERA, R. PLANO, K. ROSE, S. SCHNETZER, S. SOMALWAR, R. STONE, G. THOMSON, T.L. WATTS, N. AKCHURIN, K.W. CARRELL, K. GUMUS, C. JEONG, H. KIM, V. PAPADIMITRIOU, A. SILL, M. SPEZZIGA, E. WASHINGTON, R. WIGMANS, L. ZHANG, T. BAPTY, D. ENGH, W. JOHNS, T. KESKINPALA, E. LUIGGI LOPEZ, S. NEEMA, S. NORDSTROM, S. PATHAK, P. SHELDON, E.W. VAANDERING, M. WEBSTER, M.W. ARENTON, S. CONETTI, B. COX, R. HIROSKY, R. IMLAY, A. LEDOVSKOY, D. PHILLIPS, H. POWELL, M. RONQUEST, D. SMITH, Y.W. BAEK, J.N. BELLINGER, D. BRADLEY, D. CARLSMITH, I. CROTTY, S. DASU, F. FEYZI, T. GORSKI, M. GROTHE, W. HOGG, M. JAWORSKI, P. KLABBERS, A. LANARO, R. LOVELESS, M. MAGRANS DE ABRIL, D. REEDER, W.H. SMITH, D. WENMAN, G.S. ATOYAN, S. DHAWAN, V. ISSAKOV, H. NEAL, A. POBLAGUEV, M.E. ZELLER, B.S. YULDASHEV
مصطلحات موضوعية: High Energy Physics::Phenomenology, STANDARD MODEL, High Energy Physics::Experiment, EXTRA DIMENSIONS, LHC, SUPERSYMMETRY, HIGGS
وصف الملف: STAMPA
URL الوصول: https://explore.openaire.eu/search/publication?articleId=od______4094::9bf876dbf3788f7f316121da9a342d64
http://hdl.handle.net/11585/55689 -
10